10 مهارت اساسی تفکر انتقادی

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی ، مهارت های تفکر انتقادی به شما این امکان را می دهد که موقعیت ها را بر اساس تمام حقایق و اطلاعات موجود درک کرده و به آن ها رسیدگی کنید. به طور معمول، استفاده از تفکر انتقادی در محل کار شامل پردازش و سازماندهی حقایق، داده ها و سایر اطلاعات برای تعریف یک مشکل و ایجاد راه حل های موثر است.

ایده خوبی است که در مورد مهارت‌های تفکر انتقادی که در حال حاضر دارید فکر کنید و ممکن است لازم باشد آن ها را در رزومه خود و در طول مصاحبه برجسته کنید. علاوه بر این، ممکن است در نظر داشته باشید که اهدافی را تعیین کنید و شیوه هایی را برای کمک به شما در ایجاد مهارت های تفکر انتقادی لازم برای موفقیت در شغل خود در نظر بگیرید.

در این مقاله، ما توضیح می دهیم که تفکر انتقادی چیست، چرا مهم است و چگونه می توانید مهارت های خود را در این زمینه بهبود بخشید.

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی - کالج نوین
10 مهارت اساسی تفکر انتقادی – کالج نوین

تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی عمل تجزیه و تحلیل واقعیت ها برای درک کامل یک مشکل یا موضوع است. فرآیند تفکر انتقادی معمولاً شامل مراحلی مانند جمع آوری اطلاعات و داده ها، پرسیدن سؤالات متفکرانه و تجزیه و تحلیل راه حل های ممکن است. به عنوان مثال، اگر در منابع انسانی کار می کنید و نیاز به حل تعارض بین دو کارمند دارید، از تفکر انتقادی برای درک ماهیت تعارض و اقداماتی که باید برای حل این وضعیت انجام دهید استفاده خواهید کرد.

چگونه انتقادی فکر کنیم؟

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی ، در اینجا مراحلی وجود دارد که ممکن است هنگام استفاده از تفکر انتقادی برای حل مسئله در محل کار انجام دهید:

1. یک مشکل یا مشکل را شناسایی کنید.
2. استنباط هایی در مورد اینکه چرا مشکل وجود دارد و چگونه می توان آن را حل کرد، ایجاد کنید.
3. جمع آوری اطلاعات یا داده ها در مورد موضوع از طریق تحقیق.
4. سازماندهی و مرتب سازی داده ها و یافته ها.
5. توسعه و اجرای راه حل ها.
6. تجزیه و تحلیل کنید که کدام راه حل کار می کند یا کار نمی کند.
7. راه های بهبود راه حل را شناسایی کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟ 15 روش

عینی بودن بخش اساسی تفکر انتقادی است. این بدان معناست که مشکل را بدون اجازه دادن به تعصب، احساسات یا فرضیات شخصی که بر نحوه تفکر شما تأثیر بگذارد، تجزیه و تحلیل کنید. یک متفکر انتقادی قوی تنها بر اساس زمینه و حقایق جمع آوری شده پس از انجام تحقیقات کامل و بی طرفانه، مسئله را تحلیل می کند.

چرا تفکر انتقادی مهم است؟

مهارت های تفکر انتقادی در هر صنعتی در هر سطح شغلی، از همکاران سطح پایه گرفته تا مدیران ارشد، ضروری است. متفکران انتقادی خوب می توانند هم به طور مستقل و هم با دیگران برای حل مشکلات کار کنند. مسائلی مانند ناکارآمدی فرآیند، مدیریت یا امور مالی را می توان با استفاده از تفکر انتقادی بهبود بخشید. به همین دلیل، کارفرمایان برای نامزدهایی ارزش قائل می شوند که مهارت های تفکر انتقادی قوی از خود نشان می دهند.

5 مهارت تفکر انتقادی

در اینجا پنج مهارت متداول و تاثیرگذار تفکر انتقادی وجود دارد که می‌توانید در رزومه کاری خود یا در مصاحبه برجسته کنید:

1. مشاهده

مهارت های مشاهده ای نقطه شروع تفکر انتقادی است. افرادی که مراقب هستند می توانند به سرعت یک مشکل جدید را حس کرده و شناسایی کنند. کسانی که در مشاهده مهارت دارند همچنین می توانند درک کنند که چرا ممکن است چیزی مشکل ساز باشد. آن ها حتی ممکن است بتوانند بر اساس تجربیات خود پیش بینی کنند که چه زمانی ممکن است مشکلی پیش از وقوع اتفاق بیفتد.

با کاهش سرعت پردازش اطلاعات و آموزش دادن توجه بیشتر به محیط اطراف، مهارت های مشاهده خود را بهبود بخشید. می‌توانید تکنیک‌های تمرکز حواس، یادداشت‌برداری یا گوش دادن فعال در حین و خارج از کار را تمرین کنید تا آنچه را که می‌شنوید یا می‌بینید به‌طور کامل بررسی کنید. سپس، در نظر بگیرید که آیا متوجه روندهایی در رفتار، تراکنش ها یا داده هایی می شوید که ممکن است برای تیم شما مفید باشد.

2. تجزیه و تحلیل

هنگامی که یک مشکل شناسایی شد، مهارت های تحلیلی ضروری می شود. توانایی تجزیه و تحلیل و ارزیابی مؤثر یک موقعیت شامل دانستن اینکه چه حقایق، داده ها یا اطلاعاتی در مورد مشکل مهم هستند. این همچنین اغلب شامل جمع‌آوری تحقیقات بی‌طرفانه، پرسیدن سؤالات مرتبط در مورد داده‌ها برای اطمینان از صحت آن و ارزیابی عینی یافته‌ها می‌شود.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه یک مقاله خوب بنویسیم، 9 روش

با کسب تجربیات جدید، مهارت های تحلیلی خود را بهبود بخشید. برای مثال، ممکن است کتابی در مورد مفهومی که با آن ناآشنا هستید بخوانید یا در یک کلاس ریاضی آنلاین شرکت کنید تا خود را به فکر کردن به روش‌های جدید و در نظر گرفتن ایده‌های جدید وادار کنید. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا مهارت هایی را برای تفسیر اطلاعات جدید و تصمیم گیری منطقی بر اساس تجزیه و تحلیل صحیح ایجاد کنید.

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی - کالج نوین
10 مهارت اساسی تفکر انتقادی – کالج نوین

3. استنتاج

استنتاج مهارتی است که شامل نتیجه‌گیری درباره اطلاعاتی است که جمع‌آوری می‌کنید و ممکن است شما را ملزم به داشتن دانش یا تجربه فنی یا خاص صنعت کند. وقتی استنباط می کنید، به این معنی است که بر اساس اطلاعات محدود پاسخ هایی را ایجاد می کنید. برای مثال، یک مکانیک خودرو ممکن است نیاز داشته باشد که بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، استنباط کند که چه چیزی باعث از کار افتادن موتور خودرو در زمان‌های ظاهراً تصادفی می‌شود.

مهارت های استنباط خود را با تمرکز بر حدس های آموزشی به جای نتیجه گیری سریع، بهبود بخشید. این امر مستلزم کاهش سرعت است تا به دقت به دنبال و در نظر گرفتن هر چه بیشتر سرنخ‌ها (مانند تصاویر، داده‌ها یا گزارش‌ها) باشید که ممکن است به شما در ارزیابی یک موقعیت کمک کند.

4. ارتباطات

مهارت های ارتباطی زمانی که زمان توضیح و بحث در مورد مسائل و راه حل های احتمالی آنها با همکاران و سایر ذینفعان فرا می رسد، مهم هستند. مهارت های ارتباطی خود را در زمینه تفکر انتقادی با درگیر شدن در بحث های دشوار، به عنوان مثال، در موقعیت هایی که ممکن است شما و شرکت کننده دیگری در مورد موضوع اختلاف نظر داشته باشید، بهبود بخشید. عادت های ارتباطی خوب مانند گوش دادن فعال و احترام گذاشتن را حفظ کنید تا سایر دیدگاه ها را درک کنید و بتوانید ایده های خود را به شیوه ای آرام و منطقی توضیح دهید. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا راه حل ها را با همکاران خود به طور مؤثرتری ارزیابی کنید.

5. حل مسئله

پس از شناسایی و تجزیه و تحلیل یک مشکل و انتخاب راه حل، مرحله نهایی اجرای راه حل است.
حل مسئله اغلب به تفکر انتقادی نیاز دارد تا بهترین راه حل را اجرا کند و بفهمد که آیا راه حل با هدف مرتبط است یا خیر. مهارت های حل مسئله خود را با تعیین اهداف برای به دست آوردن دانش صنعت بیشتر در زمینه خود بهبود بخشید. حل مسئله در محل کار معمولاً آسانتر می شود اگر درک قوی از اطلاعات خاص صنعت داشته باشید. مشاهده چگونگی حل مشکلات اطرافیان در محل کار نیز می تواند مفید باشد. به تکنیک های آنها توجه داشته باشید و در مورد فرآیند آنها سؤال بپرسید.

این مقاله را مطالعه کنید  مقاله توصیفی چیست

مهارت های تفکر انتقادی بیشتر

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی در حالی که پنج مهارت ذکر شده در بالا برای تفکر انتقادی موفق ضروری است، چندین مهارت نرم وجود دارد که به تجزیه و تحلیل متفکرانه مربوط می شود. در اینجا چند مهارت دیگر وجود دارد که باید هنگام توسعه تفکر انتقادی خود در نظر بگیرید:

. مهارت های فراشناختی
. مهارت استدلال استقرایی
. مهارت های خلاقیت
. مهارت های تصمیم گیری
. مهارت های تفکر مفهومی

چگونه مهارت های تفکر انتقادی خود را تقویت کنیم؟

10 مهارت اساسی تفکر انتقادی اگرچه ممکن است بسیاری از مهارت‌های بالا را قبلاً داشته باشید، باز هم ممکن است در نظر گرفتن سایر زمینه‌ها برای بهبود مفید باشد – به‌ویژه برای مهارت‌های خاصی که در شرح شغل ذکر شده است. شما همیشه می توانید مهارت های تفکر انتقادی خود را از طریق تمرین و فرصت های آموزشی گسترده بهبود بخشید.

برای بهبود بیشتر مهارت های تفکر انتقادی خود، برخی از مراحل زیر را در نظر بگیرید:

. مهارت های فنی یا خاص صنعت خود را گسترش دهید تا به شما کمک کند تا مشکلات را راحت تر شناسایی کنید.
. دوره های اضافی را در صنعت خود بگذرانید که نیاز به تفکر انتقادی و تحلیل دارد.
. فعالانه برای حل مشکلات کارفرمای فعلی خود داوطلب شوید.
. از متخصصان رشته یا صنعت مورد نظر خود مشاوره بگیرید.
. بازی های انفرادی و مشارکتی را انجام دهید که به مهارت های تفکر انتقادی مانند تجزیه و تحلیل و استنتاج نیاز دارند.

درخواست از یک دوست، همکار یا مدیر برای ارزیابی مجموعه مهارت های فعلی شما نیز می تواند به شما کمک کند تا دیدی عینی از نقاط قوت خود داشته باشید. ممکن است تمرین مهارت های تفکر انتقادی برای کمک به ساخت رزومه یا پیشرفت در حرفه خود مفید یا حتی ضروری باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟