10 اصل طراحی وب خوب

10 اصل طراحی وب خوب

10 اصل طراحی وب خوب ، قابلیت استفاده و کاربرد، نه طراحی بصری، موفقیت یا شکست یک وب سایت را تعیین می کند. از آنجایی که بازدیدکننده صفحه تنها فردی است که روی ماوس کلیک می کند و در نتیجه همه چیز را تصمیم می گیرد، طراحی کاربر محور به یک رویکرد استاندارد برای طراحی وب موفق و سود محور تبدیل شده است. از این گذشته، اگر کاربران نتوانند از یک ویژگی استفاده کنند، ممکن است وجود نداشته باشد.

ما در مورد جزئیات پیاده سازی طراحی (مثلاً جایی که کادر جستجو باید قرار گیرد) بحث نمی کنیم، همانطور که قبلاً در تعدادی از مقالات انجام شده است. در عوض ما بر اصول اصلی، اکتشافات و رویکردهای طراحی وب مؤثر تمرکز می‌کنیم – رویکردهایی که با استفاده مناسب، می‌توانند به تصمیم‌گیری‌های طراحی پیچیده‌تر منجر شوند و فرآیند درک اطلاعات ارائه‌شده را ساده‌تر کنند.

10 اصل طراحی وب خوب
10 اصل طراحی وب خوب – کالج نوین

10 اصل طراحی وب خوب

1. کاربران را مجبور به فکر کردن نکنید
طبق قانون اول قابلیت استفاده کروگ، صفحه وب باید واضح و قابل توضیح باشد. هنگامی که شما یک سایت ایجاد می کنید، وظیفه شما این است که از شر علامت های سوال خلاص شوید – تصمیماتی که کاربران باید آگاهانه اتخاذ کنند و مزایا، معایب و جایگزین ها را در نظر بگیرند.

اگر ناوبری و معماری سایت شهودی نباشد، تعداد علامت‌های سوال افزایش می‌یابد و درک نحوه عملکرد سیستم و نحوه رسیدن از نقطه A به نقطه B را برای کاربران سخت‌تر می‌کند. ساختاری واضح، سرنخ‌های بصری متوسط و به راحتی قابل تشخیص است. پیوندها می توانند به کاربران کمک کنند تا مسیر خود را به سمت هدف خود بیابند.

2. صبر کاربران را هدر ندهید- 10 اصل طراحی وب خوب
در هر پروژه ای که می خواهید خدمات یا ابزاری را به بازدیدکنندگان خود ارائه دهید، سعی کنید نیازهای کاربر خود را حداقل نگه دارید. هرچه اقدامات کمتری از سوی کاربران برای آزمایش یک سرویس مورد نیاز باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بازدیدکننده تصادفی آن را امتحان کند. بازدیدکنندگانی که برای اولین بار می‌آیند مایلند با این سرویس بازی کنند، نه اینکه فرم‌های طولانی وب را برای حسابی که ممکن است در آینده هرگز استفاده نکنند، پر نکنند. به کاربران اجازه دهید سایت را کاوش کنند و خدمات شما را بدون اجبار به اشتراک گذاری داده های خصوصی کشف کنند. معقول نیست که کاربران را مجبور کنیم برای آزمایش این ویژگی یک آدرس ایمیل وارد کنند.

3. مدیریت تمرکز بر توجه کاربران
از آنجایی که وب‌سایت‌ها هم محتوای ثابت و هم پویا را ارائه می‌کنند، برخی از جنبه‌های رابط کاربری بیش از سایرین جلب توجه می‌کنند. بدیهی است که تصاویر چشم نوازتر از متن هستند – همانطور که جملاتی که به صورت پررنگ مشخص شده اند جذاب تر از متن ساده هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  اهمیت ویدیوها برای وب سایت UX بهتر

چشم انسان وسیله ای بسیار غیر خطی است و کاربران وب می توانند فوراً لبه ها، الگوها و حرکات را تشخیص دهند. به همین دلیل است که تبلیغات مبتنی بر ویدئو بسیار آزاردهنده و حواس‌پرتی هستند، اما از منظر بازاریابی کاملاً کار جلب توجه کاربران را انجام می‌دهند.

4. برای قرار گرفتن در معرض ویژگی ها تلاش کنید- 10 اصل طراحی وب خوب
طراحی‌های وب مدرن معمولاً به دلیل رویکردشان در راهنمایی کاربران با گام‌های 1-2-3-انجام شده جذاب، دکمه‌های بزرگ با جلوه‌های بصری و غیره مورد انتقاد قرار می‌گیرند. اما از منظر طراحی، این عناصر در واقع چیز بدی نیستند. برعکس، چنین دستورالعمل هایی بسیار مؤثر هستند زیرا بازدیدکنندگان را به روشی بسیار ساده و کاربرپسند از طریق محتوای سایت هدایت می کنند.

5. از نوشتن موثر استفاده کنید
از آنجایی که وب با چاپ متفاوت است، لازم است سبک نوشتن را با ترجیحات و عادات مرور کاربران تنظیم کنید. نوشته های تبلیغاتی خوانده نمی شوند. بلوک‌های متن طولانی بدون تصاویر و کلمات کلیدی که با حروف پررنگ یا مورب مشخص شده‌اند حذف خواهند شد. زبان اغراق آمیز نادیده گرفته خواهد شد.

تجارت صحبت کن از نام‌های زیبا یا هوشمندانه، نام‌های ناشی از بازاریابی، نام‌های خاص شرکت و نام‌های فنی ناآشنا اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر خدماتی را توصیف می کنید و می خواهید کاربران یک حساب کاربری ایجاد کنند، «ثبت نام» بهتر از «اکنون شروع کنید!» است. که دوباره بهتر از “کاوش در خدمات ما” است.

6. برای سادگی تلاش کنید
اصل “ساده نگه داشتن” (KIS) باید هدف اصلی طراحی سایت باشد. کاربران به ندرت در یک سایت هستند تا از طراحی لذت ببرند. علاوه بر این، در بیشتر موارد آنها علیرغم طراحی به دنبال اطلاعات هستند. به جای پیچیدگی برای سادگی تلاش کنید.

از دیدگاه بازدیدکنندگان، بهترین طراحی سایت یک متن خالص است، بدون هیچ گونه تبلیغات یا بلوک محتوای بیشتر که دقیقاً با درخواست بازدیدکنندگان مورد استفاده یا محتوای مورد نظر آنها مطابقت داشته باشد. این یکی از دلایلی است که چرا یک نسخه چاپی کاربرپسند از صفحات وب برای تجربه کاربری خوب ضروری است.

7. از فضای سفید نترسید- 10 اصل طراحی وب خوب
در واقع خیلی سخت است که اهمیت فضای سفید را بیش از حد برآورد کنیم. نه تنها به کاهش بار شناختی بازدیدکنندگان کمک می کند، بلکه درک اطلاعات ارائه شده روی صفحه را ممکن می کند. هنگامی که یک بازدیدکننده جدید به طرح‌بندی طراحی نزدیک می‌شود، اولین کاری که سعی می‌کند انجام دهد این است که صفحه را اسکن کرده و منطقه محتوا را به قطعات قابل هضم اطلاعات تقسیم کند.

این مقاله را مطالعه کنید  10 اصل طراحی وب کاربر محور

خواندن، اسکن، تجزیه و تحلیل و کار با ساختارهای پیچیده سخت تر است. اگر انتخابی بین جدا کردن دو بخش طراحی با یک خط قابل مشاهده یا با مقداری فضای خالی دارید، معمولاً بهتر است از راه حل فضای خالی استفاده کنید. ساختارهای سلسله مراتبی پیچیدگی را کاهش می دهند (قانون سیمون): هر چه بهتر بتوانید حس سلسله مراتب بصری را در اختیار کاربران قرار دهید، درک محتوای شما آسان تر خواهد بود.

10 اصل طراحی وب خوب
10 اصل طراحی وب خوب – کالج نوین

8. ارتباط موثر با یک “زبان قابل مشاهده”
آرون مارکوس در مقالات خود در مورد ارتباط بصری مؤثر، سه اصل اساسی را در استفاده از به اصطلاح “زبان قابل مشاهده” بیان می کند – محتوایی که کاربران روی صفحه می بینند.

سازماندهی: ساختار مفهومی واضح و ثابتی را در اختیار کاربر قرار دهید. سازگاری، چیدمان صفحه نمایش، روابط و قابلیت کشتیرانی از مفاهیم مهم سازمان هستند. کنوانسیون ها و قوانین یکسان باید در مورد همه عناصر اعمال شود.
صرفه جویی کنید: با کمترین نشانه و عناصر بصری بیشترین کار را انجام دهید. چهار نکته اصلی که باید در نظر گرفته شود: سادگی، وضوح، متمایز بودن و تاکید. سادگی فقط شامل عناصری است که برای برقراری ارتباط بسیار مهم هستند. وضوح: همه اجزا باید طوری طراحی شوند که معنی آنها مبهم نباشد. متمایز بودن: ویژگی های مهم عناصر ضروری باید قابل تشخیص باشند. تاکید: مهمترین عناصر باید به راحتی درک شوند.
ارتباط: ارائه را با قابلیت های کاربر مطابقت دهید. برای برقراری ارتباط موفق، رابط کاربری باید خوانایی، خوانایی، تایپوگرافی، نمادگرایی، نماهای متعدد و رنگ یا بافت را متعادل نگه دارد. از حداکثر استفاده کنید 3 تایپ در حداکثر اندازه 3 نقطه – حداکثر 18 کلمه یا 50-80 کاراکتر در هر خط متن.

9. کنوانسیون ها دوستان ما هستند
طراحی متعارف عناصر سایت منجر به یک وب سایت خسته کننده نمی شود. در واقع، قراردادها بسیار مفید هستند زیرا منحنی یادگیری را کاهش می‌دهند، یعنی نیاز به فهمیدن نحوه کارکرد چیزها را کاهش می‌دهند. به عنوان مثال، اگر همه وب‌سایت‌ها نمایش تصویری متفاوتی از فیدهای RSS داشته باشند، یک کابوس قابل استفاده خواهد بود. این تفاوت چندانی با زندگی معمولی ما ندارد، جایی که ما تمایل داریم به اصول اولیه نحوه سازماندهی داده ها (پوشه ها) یا خرید (جایگزینی محصولات) عادت کنیم.

با کنوانسیون ها می توانید اعتماد، اعتماد، قابلیت اطمینان کاربران را به دست آورید و اعتبار خود را ثابت کنید. انتظارات کاربران را دنبال کنید – درک کنید که آنها از ناوبری سایت، ساختار متن، محل جستجو و غیره انتظار دارند.

یک مثال معمولی از جلسات قابلیت استفاده این است که صفحه را به ژاپنی ترجمه کنید (با فرض اینکه کاربران وب شما ژاپنی نمی دانند، به عنوان مثال با Babelfish) و به آزمایش کنندگان قابلیت استفاده خود وظیفه ای برای یافتن چیزی در صفحه به زبان های مختلف ارائه دهید. اگر قراردادها به خوبی اعمال شوند، کاربران قادر خواهند بود به یک هدف نه چندان خاص دست یابند، حتی اگر یک کلمه از آن را درک نکنند.

این مقاله را مطالعه کنید  6 اصل طراحی وب سایت تمیز

استیو کروگ پیشنهاد می‌کند که بهتر است فقط زمانی نوآوری کنید که می‌دانید واقعاً ایده بهتری دارید، اما وقتی ندارید از مزایای قراردادها استفاده کنید.

10. زود تست کنید، اغلب تست کنید
این به اصطلاح اصل TETO باید در هر پروژه طراحی وب اعمال شود، زیرا تست های قابلیت استفاده اغلب بینش های مهمی را در مورد مشکلات و مسائل مهم مربوط به یک طرح بندی ارائه می دهند.

نه خیلی دیر، نه خیلی کم و نه به دلایل اشتباه تست کنید. در مورد دوم، درک این نکته ضروری است که اکثر تصمیمات طراحی محلی هستند. این بدان معناست که شما نمی توانید به طور کلی پاسخ دهید که آیا یک طرح بندی بهتر از دیگری است یا خیر زیرا باید آن را از یک نقطه نظر بسیار خاص (با در نظر گرفتن الزامات، سهامداران، بودجه و غیره) تجزیه و تحلیل کنید.

چند نکته مهم که باید در نظر داشت:

به گفته استیو کروگ، آزمایش یک کاربر 100٪ بهتر از آزمایش هیچ یک و آزمایش یک کاربر در اوایل پروژه بهتر از آزمایش 50 کاربر در نزدیکی پایان است. طبق قانون اول بوهم، خطاها در طول نیازمندی ها و فعالیت های طراحی بیشترین فراوانی را دارند و هر چه دیرتر حذف شوند گران تر هستند.
تست یک فرآیند تکراری است. این بدان معناست که شما چیزی را طراحی می کنید، آن را آزمایش می کنید، آن را تعمیر می کنید و سپس دوباره آن را آزمایش می کنید. ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که در دور اول پیدا نشده باشد زیرا کاربران عملاً توسط مشکلات دیگر مسدود شده اند.
تست های قابلیت استفاده همیشه نتایج مفیدی را به همراه دارد. یا به مشکلاتی که دارید اشاره می کنید یا به عدم وجود نقص های عمده در طراحی اشاره می کنید که در هر دو مورد بینش مفیدی برای پروژه شما است.
طبق قانون واینبرگ، یک توسعه دهنده برای آزمایش کد خود مناسب نیست. این برای طراحان نیز صدق می کند. بعد از اینکه چند هفته روی یک سایت کار کردید، دیگر نمی توانید آن را از منظری تازه مشاهده کنید. شما می‌دانید که چگونه ساخته شده است و بنابراین دقیقاً می‌دانید که چگونه کار می‌کند – شما عقلی دارید که آزمایش‌کنندگان مستقل و بازدیدکنندگان سایت شما از آن برخوردار نیستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟