10 اصل برتر طراحی وب سایت موثر

10 اصل برتر طراحی وب سایت موثر

10 اصل برتر طراحی وب سایت موثر ، مانند عبارت “زیبایی در چشم بیننده است”، طراحی وب موثر توسط کاربران وب سایت قضاوت می شود نه صاحبان وب سایت. عوامل زیادی بر قابلیت استفاده یک وب سایت تأثیر می گذارند، و این فقط به شکل (چقدر خوب به نظر می رسد) نیست، بلکه به عملکرد (استفاده از آن چقدر آسان است).

وب‌سایت‌هایی که به‌خوبی طراحی نشده‌اند، معمولاً عملکرد ضعیفی دارند و معیارهای Google Analytics پایین‌تر از حد مطلوبی دارند (مانند نرخ پرش بالا، زمان کم در سایت، صفحات کم در هر بازدید و تبدیل کم). بنابراین چه چیزی باعث طراحی وب خوب می شود؟ در زیر 10 اصل اصلی طراحی وب را بررسی می کنیم که وب سایت شما را از نظر زیبایی شناختی، آسان برای استفاده، جذاب و موثر می سازد.

10 اصل برتر طراحی وب سایت موثر

1. هدف
طراحی وب خوب همیشه نیازهای کاربر را برآورده می کند. آیا بازدیدکنندگان وب شما به دنبال اطلاعات، سرگرمی، نوعی تعامل یا معامله با تجارت شما هستند؟ هر صفحه از وب سایت شما باید هدف مشخصی داشته باشد و نیاز خاصی را برای کاربران وب سایت شما به موثرترین شکل ممکن برآورده کند.

2. ارتباطات
افراد حاضر در وب تمایل دارند به سرعت اطلاعات را بخواهند، بنابراین مهم است که به وضوح ارتباط برقرار کنید، و اطلاعات خود را برای خواندن و هضم آسان کنید. برخی از تاکتیک‌های مؤثری که باید در طراحی وب خود بگنجانید عبارتند از: سازماندهی اطلاعات با استفاده از سرفصل‌ها و سرفصل‌های فرعی، استفاده از نقاط گلوله به جای جملات بادی طولانی، و برش دادن وافل.

این مقاله را مطالعه کنید  برترین طراحی های وب وردپرس
10 اصل برتر طراحی وب سایت موثر
10 اصل برتر طراحی وب سایت موثر – کالج نوین

3. تایپ فیس
به طور کلی، فونت‌های Sans Serif مانند Arial و Verdana به‌صورت آنلاین راحت‌تر خوانده می‌شوند (فونت‌های Sans Serif فونت‌هایی با ظاهر امروزی و بدون پوشش تزئینی هستند). اندازه فونت ایده‌آل برای خواندن آسان به صورت آنلاین 16 پیکسل است و حداکثر از 3 تایپ فیس در حداکثر اندازه 3 نقطه استفاده کنید تا طراحی خود را ساده نگه دارید.

4. رنگ
یک پالت رنگی که به خوبی فکر شده باشد می تواند تا حد زیادی تجربه کاربری را بهبود بخشد. رنگ های مکمل باعث ایجاد تعادل و هماهنگی می شوند. استفاده از رنگ های متضاد برای متن و پس زمینه، خواندن را برای چشم آسان تر می کند. رنگ‌های پر جنب و جوش احساسات را ایجاد می‌کنند و باید به‌دقت استفاده شوند (مثلاً برای دکمه‌ها و فراخوانی به اقدامات). آخرین اما نه کم‌اهمیت، فضای سفید/فضای نگاتیو در دادن ظاهری مدرن و بی‌نظم به وب‌سایت شما بسیار موثر است.

5. تصاویر
یک تصویر می تواند هزاران کلمه را بیان کند و انتخاب تصاویر مناسب برای وب سایت شما می تواند به موقعیت برند و ارتباط با مخاطبان هدف شما کمک کند. اگر عکس‌های حرفه‌ای با کیفیت بالا در دسترس ندارید، برای بهبود ظاهر وب‌سایت خود، عکس‌های استوک خریداری کنید. همچنین استفاده از اینفوگرافیک ها، ویدیوها و گرافیک ها را در نظر بگیرید، زیرا این ها می توانند در برقراری ارتباط بسیار مؤثرتر از بهترین متن نوشته شده باشند.

6. ناوبری
ناوبری درباره این است که افراد چقدر راحت می توانند اقدام کنند و در وب سایت شما حرکت کنند. برخی از تاکتیک‌ها برای پیمایش مؤثر عبارتند از سلسله مراتب منطقی صفحه، استفاده از خرده نان، طراحی دکمه‌های قابل کلیک، و پیروی از «قانون سه کلیک» که به این معنی است که کاربران می‌توانند اطلاعات مورد نظر خود را با سه کلیک پیدا کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  طراحی نقشه سایت عالی برای وب سایت های مدرن

7. طرح بندی مبتنی بر شبکه
قرار دادن محتوا به صورت تصادفی در صفحه وب شما می تواند به ظاهری نامرتب و نامرتب منجر شود. طرح‌بندی‌های مبتنی بر شبکه، محتوا را در بخش‌ها، ستون‌ها و کادرهایی مرتب می‌کنند که در یک ردیف قرار می‌گیرند و احساس تعادل می‌کنند، که منجر به طراحی بهتر وب‌سایت می‌شود.

8. طراحی الگوی “F”.
مطالعات ردیابی چشم نشان داده است که افراد صفحه نمایش کامپیوتر را با الگوی “F” اسکن می کنند. بیشتر آنچه مردم می بینند در بالا و سمت چپ صفحه است و سمت راست صفحه نمایش به ندرت دیده می شود. به‌جای تلاش برای تحمیل جریان بصری بیننده، وب‌سایت‌هایی که به طور مؤثر طراحی شده‌اند، با رفتار طبیعی خواننده کار می‌کنند و اطلاعات را به ترتیب اهمیت (از چپ به راست و از بالا به پایین) نمایش می‌دهند.

9. زمان بارگذاری
همه از وب سایتی که بارگذاری آن زمان زیادی طول می کشد متنفر هستند. نکاتی برای موثرتر کردن زمان بارگذاری صفحه شامل بهینه سازی اندازه تصویر (اندازه و مقیاس)، ترکیب کد در یک فایل CSS یا جاوا اسکریپت مرکزی (این امر درخواست های HTTP را کاهش می دهد) و کوچک کردن HTML، CSS، جاوا اسکریپت (فشرده شده برای افزایش سرعت بارگذاری آنها).

10: سازگار با موبایل
در حال حاضر دسترسی به وب‌سایت‌ها از چندین دستگاه با اندازه‌های مختلف صفحه امری عادی است، بنابراین مهم است که در نظر داشته باشید که آیا وب‌سایت شما سازگار با موبایل است یا خیر. اگر وب‌سایت شما سازگار با موبایل نیست، می‌توانید آن را در یک طرح‌بندی واکنش‌گرا بازسازی کنید (این بدان معناست که وب‌سایت شما با عرض صفحه‌های مختلف تنظیم می‌شود) یا می‌توانید یک سایت اختصاصی برای موبایل بسازید (یک وب‌سایت جداگانه بهینه‌سازی شده).

این مقاله را مطالعه کنید  طراحی وب سایت شرکت حقوقی سفارشی

ایجاد یک وب سایت زیبا و کاربردی به سادگی با در نظر گرفتن این عناصر طراحی آسان است. آیا طراحی وب سایتی دارید که نیاز به بررسی یا بهینه سازی دارد؟ یا شاید، شما در حال برنامه‌ریزی یک وب‌سایت هستید و به دنبال این هستید که طراحی را از ابتدا انجام دهید. در هر صورت، این اصول طراحی وب مؤثر می تواند به وب سایت شما کمک کند تا برای بازدیدکنندگان جذاب تر، مفیدتر و خاطره انگیزتر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − هفت =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟