20 نوع طرح تحقیق - کالج نوین

20 نوع طرح تحقیق

20 نوع طرح تحقیق ، طراحی تحقیق به روش سازماندهی و گردآوری داده ها اطلاق می شود که محقق در یک پروژه یا مطالعه به کار می گیرد. اگر شغل شما مستلزم انجام تحقیق است، درک انواع مختلف طراحی تحقیقاتی که برای استفاده در تحقیق شما در دسترس هستند، بسیار مهم است. در این مقاله، طراحی تحقیق را تعریف کرده و 20 نوع مختلف طراحی تحقیقاتی را فهرست می کنیم که باید برای پروژه یا مطالعه بعدی خود در نظر بگیرید.

20 نوع طرح تحقیق
20 نوع طرح تحقیق – کالج نوین

طراحی تحقیق چیست؟- 20 نوع طرح تحقیق

طراحی تحقیق روشی است که محقق برای سازماندهی پروژه یا مطالعه پژوهشی خود انتخاب می کند. طرح های پژوهشی می توانند دستورالعمل هایی را برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و اندازه گیری موثر داده ها ارائه دهند. استفاده از طرح پژوهشی مهم است زیرا:

. این می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که تحقیق شما به مشکل تحقیق شما می پردازد.
. به عنوان یک طرح کلی و راهنمای کل پروژه تحقیقاتی عمل می کند.
. این می تواند به شما کمک کند تا تمام اجزای مختلف پروژه تحقیقاتی خود را سازماندهی کنید.

شما می توانید با در نظر گرفتن مشکل پژوهشی خود، که موضوع خاصی یا شکاف دانشی است که تحقیق شما قصد دارد به آن بپردازد، یک طرح تحقیق موثر انتخاب کنید. معمولاً پژوهشگران سؤال تحقیق و انتخاب طرح تحقیق خود را در مقدمه مقاله تحقیق خود قرار می دهند.

20 نوع طراحی تحقیق

شما می توانید با بررسی روش های مورد استفاده در سایر مقالات پژوهشی و آشنایی با انواع مختلف طرح های پژوهشی، طرح تحقیق را انتخاب کنید. در اینجا 20 نوع طراحی تحقیقاتی وجود دارد که می توانید از آن ها برای پروژه تحقیقاتی خود استفاده کنید:

1. طرح تحقیق اکتشافی

یکی از انواع رایج طراحی تحقیق، طراحی اکتشافی است. قالب طراحی تحقیق اکتشافی زمانی مفید است که مشکل مشخصی برای مطالعه ندارید. اغلب، این نوع طرح تحقیق ساختار کمتری نسبت به سایر گزینه های طراحی تحقیق دارد و می توانید از آن به عنوان راهنمای تحقیقات اولیه خود برای کشف مشکل تحقیق خود استفاده کنید.

2. طرح تحقیق مشاهده ای

طراحی مشاهده ای نیز یک نوع رایج طراحی تحقیق است. قالب طراحی تحقیق مشاهده ای بر مشاهده موضوع تحقیق شما بدون تغییر هیچ متغیری تاکید دارد. هنگام استفاده از طرح تحقیق مشاهده ای، می توانید به جای انجام آزمایش، به سادگی رفتارها یا پدیده ها را مشاهده کرده و آن ها را ثبت کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

3. طرح تحقیق توصیفی- 20 نوع طرح تحقیق

طراحی توصیفی یکی دیگر از انواع طراحی تحقیق است. هدف از استفاده از طرح تحقیق توصیفی، توصیف موضوع تحقیق است، بنابراین این نوع تحقیق زمانی مفید است که به اطلاعات بیشتری در مورد موضوع خود نیاز دارید.

طراحی تحقیق توصیفی همچنین می تواند به شما در درک «چه»، «کجا»، «چه زمانی» و «چگونه» موضوع تحقیقتان کمک کند. تنها سوالی که طرح تحقیق توصیفی به آن پاسخ نمی دهد «چرا» است.

20 نوع طرح تحقیق - کالج نوین
20 نوع طرح تحقیق – کالج نوین

4. مطالعه موردی

نوع دیگری از طراحی تحقیق مشاهده ای، قالب مطالعه موردی است. مطالعات موردی تجزیه و تحلیل موقعیت های دنیای واقعی برای درک و ارزیابی مشکلات و راه حل های گذشته است.

بنابراین، مطالعات موردی زمانی مفید است که می‌خواهید نحوه کاربرد یک ایده را در زندگی واقعی آزمایش کنید و این طرح پژوهشی به ویژه در بازاریابی، تبلیغات و علوم اجتماعی محبوب است. قالب مطالعه موردی پنج قسمتی شامل:

. عنوان
. بررسی اجمالی
. مسئله
. راه حل
. نتایج

5. طرح اقدام پژوهی- 20 نوع طرح تحقیق

نوع دیگر طرح تحقیق، طرح اقدام پژوهی است. قالب طراحی اقدام پژوهی شامل تجزیه و تحلیل اکتشافی اولیه و توسعه یک استراتژی اقدام است.

این قالب طراحی مشترک است و بر یافتن راه حل ها تمرکز دارد و آن را برای بسیاری از موضوعات تحقیقاتی کاربردی می کند. زمانی که می خواهید مشکلات واقعی را حل کنید می توانید از طرح اقدام پژوهی استفاده کنید.

6. طرح تحقیق تجربی

طراحی تحقیقات تجربی نیز رایج است. طرح تحقیق تجربی به ویژه زمانی مفید است که بخواهید نحوه تأثیر عوامل مختلف بر یک موقعیت را آزمایش کنید و این نوع طراحی را بسیار متنوع می کند. طرح تحقیق تجربی از روش علمی استفاده می کند که شامل عناصری مانند:

فرضیه: فرضیه تحقیق عبارتی است که آنچه را که شما پیش‌بینی می‌کنید تحقیقتان آشکار می‌کند را توصیف می‌کند.
. متغیر مستقل: متغیر مستقل متغیری است که به متغیرهای دیگر وابسته نیست.
متغیر وابسته: متغیر وابسته متغیری است که به متغیر دیگری بستگی دارد.
. متغیر کنترل: متغیر کنترل متغیری است که در طول یک آزمایش تحقیقاتی ثابت می ماند.

20 نوع طرح تحقیق - کالج نوین
20 نوع طرح تحقیق – کالج نوین

7. طرح تحقیق علی- 20 نوع طرح تحقیق

طرح تحقیق علّی نوع دیگری از طرح تحقیق است که محققان معمولاً آن را انتخاب می کنند. قالب طراحی تحقیق علی سعی در شناسایی و درک روابط بین متغیرها دارد که می تواند در بسیاری از صنایع ارزشمند باشد. طرح‌های تحقیقات علی معمولاً حداقل دو متغیر را شامل می‌شوند و دلایل احتمالی زیادی را برای رابطه بین متغیرها بررسی می‌کنند.

8. طرح تحقیق همبستگی

در کنار طرح تحقیق علی، از نوع طرح تحقیق همبستگی نیز معمولا استفاده می شود. قالب طرح تحقیق همبستگی، مانند قالب علی، روابط بین متغیرها را مشخص می کند. وقتی از نوع طرح تحقیق همبستگی استفاده می کنید، متغیرها را اندازه می گیرید اما آن ها را تغییر نمی دهید.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه و زمان استفاده از پاورقی

9. طراحی تحقیقات تشخیصی

نوع دیگر طرح تحقیق، نوع طرح تحقیق تشخیصی است. نوع طرح تحقیق تشخیصی تلاش می‌کند تا عوامل زمینه‌ای را که باعث وقوع رویدادها یا پدیده‌ها می‌شوند، بیابد. این نوع تحقیق برای کمک به شما در درک اینکه چه چیزی باعث مشکلات می شود مفید است تا بتوانید راه حل هایی پیدا کنید.

10. طرح تحقیق مقطعی

طرح مقطعی یکی دیگر از انواع طرح های تحقیقاتی مشاهده ای است. طرح تحقیق مقطعی شامل مشاهده افراد متعدد در یک نقطه زمانی می باشد. این نوع تحقیق متغیرها را تغییر نمی دهد.

11. طرح تحقیق متوالی

طراحی تحقیق متوالی یکی دیگر از انواع مفید طراحی تحقیق است. قالب طراحی تحقیق متوالی، تحقیقات را به مراحل تقسیم می کند و هر مرحله بر آخرین مرحله استوار است. بنابراین، می‌توانید تحقیقات متوالی را در چند نقطه از زمان کامل کنید و به شما امکان می‌دهد پدیده‌هایی را که در دوره‌های زمانی رخ می‌دهند مطالعه کنید.

12. طراحی پژوهش کوهورت

طرح پژوهش کوهورت، نوعی تحقیق مشاهده ای، یکی دیگر از انواع طراحی تحقیق است. این نوع طراحی تحقیقاتی معمولاً در پزشکی استفاده می شود، اما می تواند در صنایع دیگر نیز کاربرد داشته باشد.

طراحی کوهورت شامل بررسی موضوعات تحقیقاتی است که قبلاً در معرض یک موضوع تحقیقاتی قرار گرفته‌اند و به ویژه برای انجام تحقیقات اخلاقی در مورد موضوعات پزشکی یا عوامل خطر مؤثر است. این نوع طراحی بسیار انعطاف پذیر است و برای داده های اولیه و ثانویه کاربرد دارد.

13. طرح پژوهشی تاریخی

پژوهشگران می توانند از نوع طرح تحقیق تاریخی نیز استفاده کنند. استفاده از نوع طرح تحقیق تاریخی به شما امکان می دهد از داده های گذشته برای آزمایش فرضیه خود استفاده کنید.

تحقیقات تاریخی بر داده‌های تاریخی مانند بایگانی‌ها، نقشه‌ها، خاطرات روزانه و سیاهه‌ها متکی است. استفاده از این طرح تحقیق می تواند به ویژه برای تکمیل تجزیه و تحلیل روند یا جمع آوری زمینه برای یک مشکل تحقیق مفید باشد.

14. طرح تحقیق میدانی

نوع دیگر طرح تحقیق، طرح تحقیق میدانی است. طرح تحقیق میدانی که یک روش تحقیق کیفی است امکان مشاهده موضوعات در محیط های طبیعی را به شما می دهد. این به شما امکان می دهد تا داده ها را مستقیماً از موقعیت های دنیای واقعی جمع آوری کنید.

15. بررسی سیستماتیک

مرور سیستماتیک نوع دیگری از طراحی تحقیق است. تکمیل یک بررسی سیستماتیک شامل بررسی شواهد موجود و تجزیه و تحلیل داده های مطالعات موجود است. این به شما امکان می دهد از تحقیقات قبلی برای رسیدن به نتایج جدید استفاده کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه چیست

16. نظرسنجی

محققان همچنین اغلب از نوع طرح تحقیق پیمایشی استفاده می کنند. می توانید از نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات به طور مستقیم از جمعیت نمونه خود استفاده کنید. برخی از انواع نظرسنجی عبارتند از:

. مصاحبه: مصاحبه یکی از انواع محبوب نظرسنجی است. مصاحبه ها به شما این امکان را می دهد که سوالات خود را به صورت تک به تک از یک موضوع تحقیق بپرسید، که می تواند به شما این فرصت را بدهد که سوالات بعدی را بپرسید و بینش بیشتری کسب کنید.

. فرم های آنلاین: برای انجام نظرسنجی می توانید از فرم های آنلاین نیز استفاده کنید. می‌توانید از بسیاری از وب‌سایت‌ها یا برنامه‌های نرم‌افزاری برای ایجاد فرم‌های آنلاین بصری با انواع سؤالات، از جمله پاسخ کوتاه و چند گزینه‌ای استفاده کنید.

. گروه های کانونی: گروه های کانونی یکی دیگر از روش های کلیدی نظرسنجی است. با استفاده از گروه‌های متمرکز، می‌توانید بحث‌ها را با گروهی از موضوعات تحقیق تسهیل کنید تا بینش‌های پژوهشی ارزشمندی را از جامعه نمونه خود به دست آورید.

. پرسشنامه: نوع دیگر نظرسنجی، پرسشنامه است. در یک پرسشنامه، می‌توانید به سادگی سؤالاتی را فهرست کنید که موضوع تحقیق باید به آن ها پاسخ دهد، که این روش را به یک روش جمع‌آوری داده مؤثر تبدیل می‌کند.

17. طرح تحقیق متاآنالیز

متاآنالیز نوعی طرح تحقیق کمی است. قالب طراحی تحقیق متاآنالیز از جمعیت های متنوعی از مطالعات مختلف موجود استفاده می کند. این بدان معنی است که این روش به شما امکان می دهد از تحقیقات قبلی برای نتیجه گیری جدید استفاده کنید.

18. طرح پژوهشی ترکیبی

محققان همچنین می توانند از نوع طرح تحقیق ترکیبی استفاده کنند. طرح‌های تحقیقاتی ترکیبی روش‌های تحقیقاتی متعدد را برای ایجاد بهترین مسیر برای یک پروژه تحقیقاتی خاص ترکیب می‌کنند. این نوع تحقیق می تواند شامل دو روش تحقیق کیفی و کمی باشد.

19. طرح تحقیق طولی

نوع دیگری از طرح های تحقیقاتی کمی و مشاهده ای، طراحی طولی است. نوع طرح تحقیق طولی شامل مشاهده مکرر یک نمونه در یک دوره زمانی است. این بازه زمانی بسته به تحقیقات خاص شما ممکن است از چند هفته تا چندین دهه باشد.

20. طرح تحقیق فلسفی

 نوع طرح تحقیق فلسفی یکی دیگر از انواع طراحی تحقیق است. نوع طرح تحقیق فلسفی می تواند به شما در تجزیه و تحلیل و درک مسئله تحقیق کمک کند. این نوع طراحی مبتنی بر تکنیک های استدلال فلسفی است. سه حوزه کلیدی طراحی تحقیق فلسفی عبارتند از:

. معرفت شناسی: معرفت شناسی بر معرفت و یقین تمرکز دارد.
. هستی شناسی: هستی شناسی بر ماهیت و وجود انسان تمرکز دارد.
. ارزش شناسی: ارزش شناسی مطالعه ارزش هاست و به ویژه در اخلاق کاربرد دارد.

می توانید از نوع طرح تحقیق فلسفی برای کمک به درک اهداف تحقیق، تصمیم گیری های اخلاقی و تفکر انتقادی در مورد موضوع تحقیق خود استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟