7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری

7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری

7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری ، به نظر می رسد این روزها همه و پدربزرگشان وب سایتی ساخته اند. وب روز به روز شلوغ تر می شود و به معنای واقعی کلمه ده ها وب سایت با خواندن این مقاله اضافه می شوند. جلب توجه در میان توده ها سخت تر و سخت تر می شود.

“خوشبختانه” برای ما طراحان، به نظر می رسد همه نمی دانند که چه چیزی باعث ایجاد یا شکست طراحی وب می شود. مسلماً طراحی وب تا حد زیادی یک فرآیند خلاقانه است و بنابراین می توان آن را بیشتر هنر نامید تا علم. اما از آنجایی که ذاتاً وسیله ای برای ارائه است، برخی از قوانین (یا حداقل اصول) اعمال می شود. با پیروی از برخی نکات ساده، هر کسی باید بتواند یک طرح بصری دلپذیر ایجاد کند و یک قدم به شهرت نزدیک‌تر شود. خوب، به این سادگی نیست، و استعداد و تجربه مهم است، اما هر کسی می تواند صفحه اصلی خود را در عرض چند دقیقه به چیزی زیباتر تبدیل کند.

7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری
7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری – کالج نوین

7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری

1. طراحی خود را متعادل نگه دارید.
تعادل به این معنی است که اطمینان حاصل شود که طراحی شما به یک طرف یا طرف دیگر خم نمی شود. مانند تعادل وزن در دستیابی به تقارن یا عدم تقارن است.

این همان چیزی است که ما به آن تعادل نامتقارن می گوییم، و این همان چیزی است که تعادل در مورد آن است. اگر مراقب نحوه چیدمان چیزها نباشید، طراحی به سرعت نامتعادل می شود. شما می توانید وزن بصری یک طرح را به روش های مختلفی دستکاری کنید، مانند رنگ، اندازه و افزودن یا حذف عناصر. اگر بخواهید صلیب را مثلاً یک پرتقال پر جنب و جوش بسازید، سنگین‌تر می‌شود و شاید دوباره چیدمان را از تعادل خارج می‌کند. دستیابی به تعادل نامتقارن موضوع بسیار حساسی است که تنظیم دقیق آن به زمان نیاز دارد و برای از بین بردن آن به یک چشم تا حدودی آموزش دیده نیاز است.

2. طراحی خود را با استفاده از شبکه ها تقسیم بندی کنید.
مفهوم شبکه ارتباط نزدیکی با مفهوم تعادل دارد. شبکه‌ها مجموعه‌ای از خط‌کش‌های افقی و عمودی هستند که به شما کمک می‌کنند یک طرح را «تقسیم‌بندی» کنید. به ستون ها فکر کنید. ستون‌ها خوانایی را بهبود می‌بخشند و محتوای صفحه را راحت‌تر جذب می‌کنند. فاصله گذاری و استفاده از قانون یک سوم (یا نسبت طلایی مشابه) همه چیز را برای چشم راحت تر می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  ساده نگه داشتن طراحی وب سایت

قانون یک سوم و نسبت طلایی توضیح می‌دهند که چرا ستون‌های کناری، برای مثال، معمولاً حدود یک سوم عرض صفحه هستند و چرا ناحیه محتوای اصلی تقریباً برابر است با عرض طرح تقسیم بر 1.62 (معادل فی در ریاضیات). ما به این نخواهیم رسید که چرا این موضوع چیست، اما به نظر می رسد که در عمل صادق است. همچنین به همین دلیل است که سوژه در عکس‌های حرفه‌ای معمولاً نه در وسط، بلکه در تقاطع یک شبکه خیالی نه مربع (سه در سه، با دو خط افقی و دو خط عمودی) قرار می‌گیرد.

3. حداکثر دو یا سه رنگ پایه را برای طرح خود انتخاب کنید.
اگر رنگ قرمز پایه در وب سایت The First Twenty (بالا) را به سبز لیمویی تغییر دهید، چه؟ آیا به نظر خوب می رسد؟ به احتمال زیاد نه. زیرا به یک پالت رنگ تعلق ندارد (و البته سبز لیمویی ساده ترین رنگ برای کار نیست). وب سایت هایی مانند ColorLovers به ​​دلایلی وجود دارند. شما نمی توانید فقط رنگ های خود را به سبک رمبو انتخاب کنید، اسلحه های درخشان. برخی از رنگ ها به خوبی با یکدیگر هماهنگ می شوند، برخی دیگر نه. تئوری های زیادی در مورد رنگ ها و ترکیب آنها وجود دارد، از جمله قراردادهایی در مورد طرح های تک رنگ و متضاد، اما بسیاری از آنها به عقل سلیم و داشتن احساس نسبت به آن بستگی دارد.

خودتان دریابید که چه چیزی با هم کار می کند. تا جایی که ممکن است طرح‌های وب‌سایتی را جذب کنید، مانند طرح‌هایی که در هر یک از وب‌سایت‌های ویترین CSS (مانند بهترین وب گالری) ارائه می‌شوند، تا احساس کنید رنگ‌ها چگونه با یکدیگر تعامل دارند. حداکثر دو یا سه رنگ پایه را برای طرح خود انتخاب کنید، و سپس از رنگ‌هایی (که روشن‌تر هستند، با سفید مخلوط می‌شوند) و سایه‌ها (که تیره‌تر هستند، با سیاه و سفید ترکیب می‌شوند) برای گسترش پالت در صورت لزوم استفاده کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  مراحل طراحی مجدد بهتر وب سایت

انتخاب رنگ های زیبا به اندازه انتخاب رنگ های مناسب (یعنی رنگ های مناسب برای کار) مهم است. طراحی وب برای یک رستوران کوچک دنج با رنگ‌های «خاکی» به خوبی کار می‌کند: قرمز، قهوه‌ای و غیره. البته، چیزی به عنوان دستور پخت مطمئن وجود ندارد. هر رنگی پیامی را ارسال می کند و این به شما بستگی دارد که پیام را درست دریافت کنید.

4. سعی کنید گرافیک ها به خوبی با هم هماهنگ شوند.
خوب، طراحی عالی نیازی به گرافیک فانتزی ندارد. اما گرافیک ضعیف قطعا به یک طراحی لطمه می زند. گرافیک به پیام بصری اضافه می کند. وب‌سایت‌هایی مانند WebDesigner Wall تصاویر چشمگیر دارند، در حالی که سایر وب‌سایت‌ها دست کم گرفته شده‌اند.

7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری
7 اصل کلیدی طراحی وب سایت های جذاب بصری – کالج نوین

5. تایپوگرافی وب سایت خود را بهبود بخشید.
هنر تایپ موضوع پیچیده ای است که می توان در مورد آن صحبت کرد زیرا عناصر بسیاری را در بر می گیرد. در حالی که می توان آن را به عنوان شاخه ای از طراحی در نظر گرفت، اما می توان یک عمر را صرف تسلط بر تمام جنبه های آن کرد. اینجا مکانی برای ارائه یک مرجع تایپوگرافی کامل نیست، بنابراین ما بحث خود را به آنچه در کوتاه مدت برای شما مفید خواهد بود محدود می کنیم.

تایپوگرافی وب در مقایسه با تایپوگرافی چاپی معلول است. بزرگترین تفاوت ما عدم کنترل کامل بر ظاهر تایپ در وب به دلیل ویژگی پویایی آن است. بدیهی است که رندر پویا نقاط قوت خود را دارد، اما طراحان وب حداقل در حال حاضر کنترل کمی بر نتایج دارند. عدم وجود فونت در رایانه کاربر، تفاوت در رندر مرورگر و پلتفرم، و به طور کلی پشتیبانی پایین تر در CSS، تایپوگرافی وب را به یک کار دلهره آور و نه خسته کننده تبدیل می کند. اما در حالی که ممکن است باید منتظر CSS 3 باشیم تا تایپوگرافی وب به پتانسیل کامل خود برسد، اکنون ابزاری داریم که آن را جالب و مهمتر از آن زیبا جلوه دهیم.

6. عناصر را با اضافه کردن فضای سفید در اطراف آنها برجسته کنید.
فضای سفید یا فضای منفی مربوط به چیزی است که وجود ندارد. مانند اندازه گیری و پیشرو، فضای سفید به متن اتاق تنفس و آرامش فضایی می دهد. شما می توانید عناصر را با اضافه کردن فضای سفید در اطراف آنها برجسته کنید. برای مثال، کپی نباید فشرده به نظر برسد. برای اطمینان از خوانایی، مطمئن شوید که پاراگراف ها دارای بالشتک کافی هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  نکاتی برای طراحی سایت

تبلیغات عطر – یا هر تبلیغی برای یک کالای لوکس – به دلیل استفاده از فضای سفید … انبوهی از آن شناخته شده است. و یک تایپ سریف برای اندازه گیری خوب.

7. همه عناصر به هم متصل باشند.
“اتصال” در اینجا کمی ساختگی است، اما به نظر می رسد بهترین واژه برای منظور ما باشد. اتصال در اینجا به طراحی وب اطلاق می شود که هم وحدت و هم سازگاری دارد. این دو ویژگی حرفه ای بودن یک طرح (و در نتیجه طراح آن) را نشان می دهد. آنها صفات بسیار گسترده ای هستند. یک طرح باید در استفاده از رنگ‌ها، دامنه فونت‌ها، نمادهایش و غیره سازگار باشد. یک طرح می تواند عالی به نظر برسد و همچنان از ناهماهنگی رنج می برد.

هنگامی که یک طرح ناسازگار باشد، یکپارچگی آن ممکن است برای کاربر از بین برود. وحدت کمی با قوام متفاوت است. Unity به نحوه تعامل و تناسب عناصر مختلف در یک طرح با یکدیگر اشاره دارد. مثلا رنگ و گرافیکش مطابقت داره؟ آیا همه چیز به یک پیام واحد کمک می کند؟ از سوی دیگر، سازگاری بین صفحات یک طرح یافت می شود.

شاید وحدت مهمتر از این دو باشد. بدون اتحاد، داشتن یک طراحی خوب سخت است. با این حال، ناهماهنگی ممکن است کمی “درهم” به نظر برسد اما ممکن است طراحی را “بد” نکند.

از میان هفت اصل که در این مقاله به آنها پرداخته شده است، اتصال مهم ترین است. اتصال به نحوه جمع شدن همه عناصر مربوط می شود: تعادل، شبکه، رنگ ها، گرافیک، نوع و فضای سفید. این نوعی چسب است که همه چیز را به هم متصل می کند. بدون این چسب، طرح از بین می رود. شما می توانید تیپ زیبا و یک پالت رنگی درخشان و با دقت انتخاب کنید، اما اگر گرافیک افتضاح باشد یا به سادگی با هم مطابقت نداشته باشد یا اگر همه چیز بدون فکر در کنار هم باشد، طراحی با شکست مواجه خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟