مصاحبه رفتاری

مصاحبه رفتاری

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ ، آیا تا به حال نام مصاحبه رفتاری را شنیده ای؟ اگر قصد مصاحبه شغلی دارید ممکن است درگیر مصاحبه رفتاری شوید.

در روش تحقیق هرچند این روش منسوخ شده است ولی هنوز بعضی جاها از روش مصاحبه رفتاری برای ارزیابی متقاضیانشان استفاده می کنند. در این مقاله به چگونگی آماده شدن یک مصاحبه می پردازیم.

مصاحبه رفتاری
مصاحبه رفتاری – کالج نوین

مصاحبه رفتاری چیست؟- چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ ، مصاحبه رفتاری یک تکنیک مصاحبه محبوب است که کارفرمایان برای ارزیابی نامزدهای شغلی بر اساس رفتار گذشته آن ها استفاده می کنند.

چگونه برای یک مصاحبه آماده شویم؟ ، به عنوان مثال، به جای پرسیدن سوالات فرضی مانند “اگر در محل کار تحت فشار زیادی قرار می گرفتید چه واکنشی نشان می دادید؟” آن ها در عوض سؤالات موقعیتی می پرسند: «زمانی را که در محل کار تحت فشار زیادی بودید، توصیف کنید. چه واکنشی نشان دادی؟»

نکات مصاحبه رفتاری

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ ، در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید هنگام آماده شدن برای مصاحبه بعدی خود در نظر بگیرید:

. شرح شغل را مطالعه کنید.
. پروژه های بزرگی را که روی آن ها کار کرده اید مرور کنید.
. بازبینی عملکرد شغلی قبلی
. فهرستی از دستاوردهای حرفه ای خود تهیه کنید.

. از روش STAR برای ساختار پاسخ خود استفاده کنید.
. در پاسخ خود باز و صادق باشید.
. پاسخ های مصاحبه خود را با صدای بلند تمرین کنید.

. پاسخ های خود را کمتر از دو دقیقه نگه دارید.

مصاحبه رفتاری چیست
مصاحبه رفتاری چیست – کالج نوین

با این نوع سؤالات، مصاحبه‌کنندگان معمولاً سعی می‌کنند سه چیز را یاد بگیرند: اول، آن ها می‌خواهند بدانند که شما در یک موقعیت واقعی چگونه رفتار کرده‌اید.

دوم، آن‌ها می‌خواهند ارزش قابل اندازه‌گیری را که به آن موقعیت اضافه کرده‌اید، درک کنند. در نهایت، آن ها سعی می کنند یاد بگیرند که شما چگونه چیزی مانند “فشار در محل کار” را تعریف می کنید – مفهومی که افراد مختلف ممکن است متفاوت تفسیر کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام مقاله مدیریت استراتژیک

موفقیت در مصاحبه رفتاری به آمادگی بستگی دارد. لزوماً پاسخ های اشتباهی وجود ندارد. هدف این سوالات شناخت شما واقعی است. نکته مهم این است که صادق باشید و ساختار پاسخ‌های خود را به گونه‌ای تمرین کنید که آنچه را که می‌خواهید ارائه دهید، به اشتراک بگذارید.

از روش STAR برای ساختاربندی پاسخ به سوالات رفتاری استفاده کنید- چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ ، می توانید از روش مصاحبه STAR برای آماده شدن برای مصاحبه های رفتاری استفاده کنید – تکنیکی که به شما کمک می کند پاسخ خود را به سوالات مصاحبه رفتاری ساختار دهید.

با استفاده از این روش، یک قوس داستانی عمدی ایجاد می کنید که مصاحبه کننده شما به راحتی می تواند آن را دنبال کند. در اینجا نحوه کار آن آمده است:

وضعیت
زمینه داستان شما چیست؟ در تنظیم موقعیت، به شنونده خود می گویید که این رویداد چه زمانی یا کجا رخ داده است. به عنوان مثال، “ما در حال کار بر روی یک قرارداد شش ماهه برای یک مشتری با ارزش بالا بودیم که آژانس ما با یک شرکت بزرگتر دیگر ادغام شد…”

وظیفه
نقش شما در این شرایط چه بود؟ به عنوان مثال، “این نقش من بود که انتقال گروهم را رهبری کنم و در عین حال با مشتری خود ارتباط برقرار کنم تا پروژه را در مسیر خود نگه دارم.”

عمل
چه کار کردین؟ به‌عنوان مثال، «من بررسی‌های هفتگی را با مشتری تنظیم کردم تا او را در مورد پیشرفت ادغام به‌روزرسانی کنم. این یک سطح مهم از اعتماد بین ما را تقویت کرد.

من همچنین به طور منظم با هر یک از افراد تیم به صورت تک به تک قرار می‌گرفتم تا ارزیابی کنم که آن ها چگونه با این تغییر برخورد می‌کنند و اطمینان حاصل کنم که ما به ضرب‌الاجل‌هایمان عمل می‌کنیم.»

این مقاله را مطالعه کنید  روش تحقیق چیست؟

نتیجه – چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ 
اقدامات شما منجر به چه چیزی شد؟ به عنوان مثال، “ما در نهایت پروژه را در زمان مقرر تکمیل کردیم و تمام مشخصات آن ها را برآورده کردیم. پیمودن تغییرات زیادی و موفقیت در زیر فشار فوق العاده لذت بخش بود.»

طرز تهیه – چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ ، شرح شغل را با دقت بخوانید. فهرستی از مهارت‌ها یا صلاحیت‌های برتر که به آن‌ها نیاز دارد، تهیه کنید. به داستانی فکر کنید که توانایی شما را در هر زمینه نشان دهد.

با پیروی از تکنیک STAR، داستان های خود را بنویسید، از جمله موقعیت، کار، عمل و نتیجه. سپس، چندین بار با صدای بلند، چه توسط خودتان یا با یک دوست، تمرین کنید.

به خاطر داشته باشید که پاسخ شما فقط باید حدود 1/2 تا 2 دقیقه طول بکشد. همانطور که هر یک از عناصر را وارد می کنید، سعی کنید مختصر باشید.

اگر احساس خجالتی یا عدم اعتماد به نفس دارید، این تمرین از اهمیت بیشتری برخوردار است. شما باید با این داستان ها راحت باشید.

به یاد داشته باشید، نمی‌توانید هر سؤال رفتاری را که می‌کنید پیش‌بینی کنید، اما با مجموعه‌ای از حکایات قوی، می‌توانید با اطمینان به هر یک از آن ها پاسخ دهید.

سوالات مصاحبه

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟ ، در اینجا چندین نمونه از سوالاتی که ممکن است در مصاحبه رفتاری بعدی از شما پرسیده شود آورده شده است. برای تمرین و برنامه ریزی برای هر یک از پاسخ های نمونه کمی زمان بگذارید تا برای مصاحبه های بعدی آماده شوید.

. یک مثال از مشکل دشواری که حل کردید به من بگویید. چگونه این مشکل را حل کردید؟
. از اشتباهی که مرتکب شدی بگو چگونه این را مدیریت کردی؟
. آیا می توانید در مورد یک موقعیت چالش برانگیز که در محل کار بر آن غلبه کرده اید بگویید؟

. از زمانی که یک مهارت جدید یاد گرفتید به من بگویید. چگونه به آن برخورد کردید و چگونه آموخته های جدید خود را به کار بردید؟
. آیا زمانی بوده است که مجبور شوید ایده ای را به یک مدیر یا رهبر ارشد ارائه دهید؟ نتیجه چه بود؟
. از زمانی به من بگویید که در محل کار بر تعارض غلبه کردید.
. موقعیتی را توضیح دهید که در آن به طور متفاوتی با مسائل برخورد می کردید.

این مقاله را مطالعه کنید  9 نوع روش نمونه گیری

. در مورد زمانی به من بگویید که در شرایط استرس زا که تحت فشار زیادی بودید، برخورد کردید.
. آیا می توانید در مورد زمانی که هدف خاصی را تعیین کرده اید و به آن رسیده اید بگویید؟
. افتخار آفرین ترین دستاورد حرفه ای شما چیست و چرا؟

مصاحبه رفتاری چیست - کالج نوین
مصاحبه رفتاری چیست – کالج نوین

نمونه پاسخ مصاحبه

چگونه برای یک مصاحبه رفتاری آماده شویم؟

با استفاده از تکنیک های بالا در اینجا مثالی از نحوه پاسخ دادن به یک سوال مصاحبه رفتاری آورده شده است:

سوال: در مورد زمانی که در محل کار بر تعارض غلبه کردید بگویید.

چگونه برای یک مصاحبه  آماده شویم؟ ،

پاسخ: «در آخرین کارم، من و همکارم در مورد نحوه برخورد با یک موقعیت حساس با مشتری خود اختلاف نظر داشتیم. ما در کمپین آنها اشتباه کردیم که منجر به عملکرد کلی ضعیف شد.

در حالی که همکارم می‌خواست بدون توضیح اشتباه به جلو حرکت کند، من فکر کردم بهتر است مشتری را از اتفاقی که افتاده مطلع کنم.

پس از رفت و برگشت، از او پرسیدم که آیا می‌توانیم زمانی را برای سنجش هزینه‌ها و منافع هر گزینه در نظر بگیریم. در پایان، ما نیاز داشتیم که انگیزه ها و ترس های یکدیگر را ببینیم تا درک بهتری از دیگری داشته باشیم.

ما تصمیم گرفتیم به مشتری اطلاع دهیم که چه اتفاقی افتاده است و موافقت کردیم که کمپین دیگری را بدون هیچ هزینه ای به آنها ارائه دهیم.

در حالی که منجر به ضرر کوتاه مدت برای شرکت شد، مشتری از صداقت ما قدردانی کرد و کمپین سالانه ای را رزرو کرد که بیش از هزینه های خود در گذشته با ما بود.

من و همکارم نیز به خاطر کار تیمی مان شناخته شدیم و در نهایت به سایر تیم های مشتری در زمینه حل تعارض مشاوره دادیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + پانزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟