استراتژی کسب و کار

استراتژی کسب و کار

استراتژی کسب و کار را می توان به عنوان مسیر عمل یا مجموعه ای از تصمیمات درک کرد که به کارآفرینان در دستیابی به اهداف تجاری خاص کمک می کند.

این چیزی نیست جز یک طرح جامع که مدیریت یک شرکت برای تضمین موقعیت رقابتی در بازار، ادامه عملیات خود، جلب رضایت مشتریان و دستیابی به اهداف مورد نظر کسب و کار، اجرا می کند.

در تجارت، طرح دوربرد تصویر، جهت و مقصد سازمان است. این طرحی از قصد و اقدام شرکتی است که با دقت برنامه ریزی شده و به شکلی انعطاف پذیر با اهداف زیر طراحی شده است:

دستیابی به اثربخشی،
درک و استفاده از فرصت ها،
بسیج منابع،
کسب یک موقعیت سودمند،
مقابله با چالش ها و تهدیدها،
هدایت تلاش و رفتار و
به دست آوردن فرمان بر وضعیت.
استراتژی کسب و کار مجموعه ای از حرکات و اقدامات رقابتی است که یک کسب و کار برای جذب مشتریان، رقابت موفق، تقویت عملکرد و دستیابی به اهداف سازمانی از آنها استفاده می کند. این نشان می دهد که چگونه تجارت باید انجام شود تا به اهداف مورد نظر برسد.

استراتژی کسب و کار، مدیریت ارشد را به یک چارچوب یکپارچه مجهز می کند تا فرصت های سودمند را کشف، تجزیه و تحلیل و بهره برداری کند، تهدیدهای بالقوه را درک کرده و با آنها روبرو شود، استفاده بهینه از منابع و نقاط قوت را انجام دهد، و ضعف ها را متعادل کند.

استراتژی کسب و کار - کالج نوین
استراتژی کسب و کار – کالج نوین

سطوح استراتژی کسب و کار

استراتژی سطح شرکت: استراتژی سطح شرکت یک برنامه بلند مدت، اقدام محور، یکپارچه و جامع است که توسط مدیریت ارشد تدوین شده است. برای تعیین خطوط تجاری، گسترش و رشد، تصاحب و ادغام، تنوع، ادغام، مناطق جدید برای سرمایه گذاری و واگذاری و غیره استفاده می شود.
استراتژی سطح کسب و کار: استراتژی هایی که به یک تجارت خاص مربوط می شوند به عنوان استراتژی های سطح کسب و کار شناخته می شوند. توسط مدیران کل، که ماموریت و چشم انداز را به استراتژی های مشخص تبدیل می کنند، توسعه یافته است. این مانند طرحی از کل کسب و کار است.
استراتژی سطح عملکردی: استراتژی سطح عملکردی که توسط مدیران یا سرپرستان خط اول توسعه یافته است، شامل تصمیم گیری در سطح عملیاتی در مورد حوزه های عملکردی خاص مانند بازاریابی، تولید، منابع انسانی، تحقیق و توسعه، مالی و غیره است.
در تجارت، همیشه نیاز به استراتژی های متعدد در سطوح مختلف وجود دارد، زیرا یک استراتژی واحد نه تنها کافی نیست بلکه نامناسب نیز هست. بنابراین، یک ساختار تجاری معمولی همیشه دارای سه سطح است.

این مقاله را مطالعه کنید  تدوین استراتژی

ماهیت استراتژی کسب و کار

ترکیبی از اقدامات پیشگیرانه از سوی مدیریت، به منظور ارتقای موقعیت شرکت در بازار و عملکرد کلی و واکنش به تحولات غیر منتظره و شرایط جدید بازار است.

بیشترین بخش از استراتژی فعلی شرکت نتیجه اقدامات قبلی و رویکردهای تجاری است، اما زمانی که شرایط بازار چرخش غیرمنتظره ای پیدا می کند، شرکت برای مقابله با موارد احتمالی نیاز به یک واکنش استراتژیک دارد. از این رو، برای توسعه پیش بینی نشده، بخشی از استراتژی کسب و کار به عنوان یک پاسخ مستدل تدوین می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟