نظام سرمایه داری - کالج نوین

نظام سرمایه داری

نظام سرمایه داری به یک سیستم اقتصادی و سیاسی اشاره دارد که در آن افراد خصوصی عوامل تولید کشور (زمین، کار، سرمایه) را برای کسب سود در اختیار دارند و کنترل می کنند. به عبارت دقیق تر، مالکیت خصوصی جوهره اقتصاد سرمایه داری است و سود در اینجا به عنوان یک انگیزه عمل می کند.

نظام سرمایه داری
نظام سرمایه داری – کالج نوین

در این نظام، دولت در اداره امور اقتصادی دخالت نمی کند. بنگاه‌های سرمایه‌داری فعالیت‌های تولیدی را انجام می‌دهند که در آن مالکان خصوصی آزادانه تجارت خود را مطابق میل خود انجام می‌دهند، مانند:

کجا و چقدر سرمایه گذاری کنیم
چه، چگونه و چه مقدار تولید کنیم
با چه قیمت ها، کالاها و خدماتی برای فروش عرضه می شود.
سرمایه داری قدیمی ترین نظام اجتماعی است که هنوز در بسیاری از کشورهای جهان مانند ایالات متحده، استرالیا، کانادا، مکزیک، ایتالیا، فرانسه و بسیاری دیگر رواج دارد. همچنین به عنوان اقتصاد بازار آزاد یا اقتصاد آزاد شناخته می شود.

ویژگی های سرمایه داری
ویژگی های سرمایه داری در اینجا توضیح داده می شود: ویژگی های سرمایه داری

انگیزه سود: در سرمایه داری، انگیزه سود، صاحبان فردی را به کار و تولید وا می دارد.
حق مالکیت خصوصی: کالاهای سرمایه ای مانند زمین، کارخانجات، ماشین آلات و غیره تحت مالکیت خصوصی هستند و مالکان حق دارند آن ها را به نحوی که دوست دارند به کار گیرند. با این حال، به نفع متقابل جامعه، دولت می تواند محدودیت هایی ایجاد کند.
حاکمیت مصرف کننده: در این سیستم، مصرف کنندگان مختارند که انتخاب کنند که چگونه می خواهند درآمد خود را خرج کنند. فقط آن کالاهایی توسط تولیدکنندگان تولید می شود که مورد تقاضای مصرف کنندگان است.
آزادی شرکت: هر فردی در انتخاب و مشارکت در فعالیت اقتصادی که مناسب می‌داند آزاد است.
رقابت: رقابت بین فروشندگان مختلف برای فروش محصولات و خدمات به مشتریان و بین خریداران برای به دست آوردن کالا به منظور ارضای خواسته آنها وجود دارد.
نابرابری درآمد: در سرمایه داری، نابرابری گسترده درآمد بین دارندگان و نداشته ها مشاهده می شود که ناشی از توزیع نابرابر دارایی است.
در سرمایه داری، هیچ مرجع برنامه ریزی مرکزی برای حل مشکلات اقتصادی مرکزی وجود ندارد، یعنی چه، چگونه، چه زمانی و برای چه کسی تولید شود. در چنین شرایطی، تشخیص اینکه چه نیروهایی باعث می شوند اقتصاد به خوبی کار کند، بسیار دشوار است.

این مقاله را مطالعه کنید  اقتصاد مقیاس

فرض کنید، اگر مصرف کنندگان ماشین لباسشویی را بخواهند و تولیدکنندگان بخواهند کامپیوتر تولید کنند، و کارگران ماشین بسازند، ممکن است وضعیت بی نظمی و بی نظمی رخ دهد.

اما برای غلبه بر چنین مشکلی، اقتصاد سرمایه داری به نیروهای عرضه و تقاضای بازار و مکانیسم قیمت (که به عنوان مکانیسم بازار نیز شناخته می شود) متوسل می شود تا مشکلات اقتصادی مرکزی را حل کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 14 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟