کانال های توزیع - کالج نوین

کانال های توزیع

کانال های توزیع کلمه «توزیع» به معنای تخصیص چیزی به گیرندگان آن است. از این رو، اصطلاح “کانال های توزیع” به رسانه های مختلف مورد استفاده برای توزیع اشاره دارد.

کانال‌های توزیع یا کانال توزیع را می‌توان به‌عنوان مسیری که کالا یا خدمات طی می‌کند، زمانی که از تولیدکننده به مصرف‌کننده نهایی می‌رود، تعریف کرد. جابجایی کالا به معنای توزیع فیزیکی کالا یا انتقال مالکیت است.

شبکه ای از واسطه ها مانند عمده فروشان، خرده فروشان، توزیع کنندگان، نمایندگان و غیره است که تعدادی کارکرد مرتبط و هماهنگ را در جریان کالا از مبدا تا مقصد انجام می دهند. علاوه بر این، با اجرای سریع و کارآمد عملکرد توزیع فیزیکی، سودمندی زمان، مکان، شکل و تملک را برای محصول ایجاد می کند.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که واحدهای تولید محصولات شرکت های مختلف فقط در یک مکان خاص راه اندازی می شوند، اما مصرف کنندگان آن محصول در همه جای جهان هستند، بنابراین چگونه این کالاها برای افرادی که در مکانی دورتر از محل زندگی می کنند در دسترس هستند. واحد تولیدی واقع شده است؟ خوب، این کانال های توزیع هستند که به عنوان یک واسطه عمل می کنند تا کالا را در اختیار مصرف کننده مورد نظر قرار دهند.

کانال های توزیع
کانال های توزیع – کالج نوین

انواع کانال های توزیع
کانال های توزیع به معنای ابزاری است که کالا یا خدمات باید از طریق آن عبور کند تا به مصرف کننده مورد نظر برسد. بر اساس تعداد واسطه های درگیر، کانال توزیع می تواند کوتاه یا بلند باشد. همچنین تاثیر زیادی در فروش شرکت دارد، زیرا هر چه میزان دسترسی به کالا بیشتر باشد، فروش آن نیز بیشتر خواهد شد.

بسته به نوع محصول، یعنی کالا یا خدمات، کانال های بازاریابی مختلفی توسط شرکت ها به کار گرفته می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیر چیست؟

سه نوع اصلی از کانال های توزیع وجود دارد که در اینجا مورد بحث قرار می گیرد: انواع کانال های توزیع

کانال دایرکت
قبل از رسیدن به دست مصرف کنندگان، کالاها و خدمات از دستان مختلفی عبور می کنند. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که تولید کننده کالا را مستقیماً به مشتری خود می فروشد، در این صورت چنین کانالی به عنوان کانال مستقیم شناخته می شود.

از این رو، هیچ واسطه ای در مورد کانال های مستقیم وجود ندارد. و برای انجام این کار، شرکت می تواند محصول را از طریق فروشگاه آنلاین یا خرده فروشی خود یا فروشنده درب منزل مشتری و تنظیم سیستم تحویل خود به مشتری عرضه کند. به آن کانال سطح صفر نیز می گویند. مثال: شرکت های مشاوره، خدمات حمل و نقل مسافر و بار، بانک ها و غیره. کانال مستقیم

کانال غیر مستقیم
هنگامی که تولیدکننده کالا را در مقیاس بزرگ تولید می کند، فروش مستقیم کالا به مشتریان دشوار است. به این ترتیب واسطه ها وارد میدان می شوند تا از در دسترس بودن کالا برای مشتریان خود اطمینان حاصل کنند. ممکن است شامل عمده فروشان و خرده فروشان باشد. بنابراین، می‌توان گفت وقتی انبوهی از واسطه‌ها در فرآیند توزیع دخیل هستند، به کانال غیر مستقیم توزیع تبدیل می‌شود.

کانال یک سطح: جایی که فقط یک واسطه (اعم از عمده فروش یا خرده فروش) درگیر است. one-level-channel
کانال دو سطحی: جایی که دو واسطه (اعم از عمده فروش و خرده فروش) درگیر هستند. کانال دو سطحی
کانال سه سطحی: جایی که همراه با عمده فروشان و خرده فروشان، عامل تجاری نیز درگیر است. از این رو، تولید کننده با یک نماینده تجاری معامله می کند، سپس عمده فروش کالاها را از آن نماینده می خرد و آنها را به خرده فروشان می فروشد، و آنها نیز آنها را به مصرف کننده نهایی خود می فروشند. کانال سه سطحی.
کانال های ترکیبی
ترکیب کانال مستقیم و کانال غیر مستقیم را کانال ترکیبی توزیع می نامند. هنگامی که سازنده از بیش از یک کانال برای رسیدن به مصرف کننده نهایی استفاده می کند، گفته می شود که از کانال ترکیبی استفاده می کند. این امر باعث جذب مشتریان بیشتر و تسهیل فروش بیشتر می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  پنجره جوهری

فرض کنید یک تولیدکننده دارای فروشگاه خرده فروشی خود است و به طور همزمان کالاهایی را از طریق پلتفرم های تجارت الکترونیک یا سایر خرده فروشان به مشتریان ارائه می دهد. کانال ترکیبی

توابع کانال توزیع
عملکردهای انجام شده توسط کانال های توزیع به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: عملکردهای کانال های توزیع

توابع تراکنش: به کارکردهایی مانند خرید، فروش و ریسک که به یک معامله مربوط می شود، توابع مبادله ای می گویند. تولیدکنندگان کالاها را به واسطه‌ها می‌فروشند و آنها نیز آنها را به مشتریان می‌فروشند. به این ترتیب عنوان کالا تغییر می کند و کالا از تولیدکننده به مصرف کننده سرازیر می شود. در صورت عدم خرید و فروش، هیچ معامله ای انجام نخواهد شد.
توابع لجستیکی: شامل تبادل فیزیکی کالاها مانند مونتاژ، ذخیره سازی، مرتب سازی، درجه بندی، بسته بندی و حمل و نقل است. این امر برای اطمینان از این است که کالاها باید در زمان مناسب به بازار برسند و به راحتی به مصرف کنندگان بفروشند.
کارکردهای تسهیل کننده: کارکردهایی مانند خدمات پس از خرید، تعمیر و نگهداری، تأمین مالی، انتشار اطلاعات، هماهنگی کانال و غیره بخشی از کارکردهای تسهیل کننده را تشکیل می دهند.
اهداف کانال های توزیع
برای افزایش در دسترس بودن

ارسال محصول به مشتریان بالقوه
برای برآوردن نیازهای مشتری با ارائه خدمات غنی با کیفیت.
برای دریافت پشتیبانی تبلیغاتی از اعضای کانال.
برای تهیه به موقع و دقیق اطلاعات بازار.
برای افزایش مقرون به صرفه بودن.
عوامل موثر بر انتخاب کانال های توزیع
توجه به بازار:

اندازه مشتری، حجم بالقوه فروش، تمرکز خریداران، اندازه سفارش خرید و غیره از جمله عواملی هستند که قبل از انتخاب کانال توزیع مورد توجه قرار می گیرند.

این مقاله را مطالعه کنید  عرضه

ملاحظات محصول:

عوامل مرتبط با فسادپذیری، حجیم بودن، ارزش محصول و غیره مرتبط با محصول در هنگام انتخاب بین کانال های توزیع در نظر گرفته می شود.

ملاحظات واسطه ها:

انواع واسطه ها، خدمات ارائه شده توسط واسطه ها، نگرش واسطه ها، در دسترس بودن واسطه ها و رقابت کانال عواملی هستند که بر انتخاب کانال تاثیر می گذارند.

ملاحظات شرکت:

هزینه توزیع، توانایی مدیریت، خدمات ارائه شده توسط فروشنده، اثر بلندمدت بر سود، میزان کنترل کانال، منابع مالی و تجربه و توانایی از ملاحظات شرکت است.

سخنی پایانی
کانال توزیع مسیری است که کالا یا خدمات با سطوح یا نقاط توزیع متعدد از تولید تا مصرف کننده نهایی طی می کند. این یک عنصر مهم از زنجیره تامین پایین دستی است که شامل انبوهی از واسطه‌ها مانند عمده‌فروشان، خرده‌فروشان، توزیع‌کنندگان، نمایندگان، بازرگانان، فروشگاه‌های آنلاین و غیره است که به‌عنوان رابط بین تولیدکننده و مصرف‌کننده عمل می‌کنند. به این کانال های بازاریابی می گویند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + پانزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟