سوالات بسته - کالج نوین

سوالات بسته

سوالات بسته به عنوان انواع سؤالی تعریف می شوند که از پاسخ دهندگان می خواهند از بین مجموعه ای متمایز از پاسخ های از پیش تعریف شده، مانند «بله/خیر» یا از میان مجموعه سؤالات چند گزینه ای، انتخاب کنند. در یک سناریوی معمولی، از سوالات بسته برای جمع آوری داده های کمی از پاسخ دهندگان استفاده می شود.

سؤالات بسته اشکال مختلفی دارند، اما با توجه به نیاز آنها به داشتن گزینه های صریح برای پاسخ دهنده برای انتخاب تعریف می شوند.

با این حال، بسته به هدف نظرسنجی، باید کاربردی ترین نوع سوال را به صورت موردی انتخاب کرد. برای درک بیشتر در مورد سوالات پایانی، ابتدا انواع آن را بشناسیم.

سوالات بسته
سوالات بسته – کالج نوین

انواع سوالات بسته با مثال

سوال دوگانه
سؤالاتی هستند که می توان به یکی از دو روش «بله» یا «نه» یا «درست» یا «نادرست» پاسخ داد.

سوال چند گزینه ای
پرسش‌های بسته چند گزینه‌ای آسان و انعطاف‌پذیر هستند و به محقق کمک می‌کنند تا داده‌هایی تمیز و قابل تجزیه و تحلیل را به دست آورند.

انواع سوالات چند گزینه ای
1. پرسش های چند گزینه ای مقیاس لیکرت
این سؤالات بسته معمولاً سؤالاتی با مقیاس 5 نقطه ای یا بالاتر هستند که پاسخ دهنده باید پرسشنامه ای را تکمیل کند که به آنها نیاز دارد تا میزان موافقت یا مخالفت خود را نشان دهد.

مقیاس رتبه بندی سوالات چند گزینه ای
این پرسش‌های بسته از پاسخ‌دهندگان می‌خواهد که یک مقدار ثابت در پاسخ، معمولاً عددی، اختصاص دهند. تعداد امتیازات مقیاس بستگی به نوع سؤالاتی دارد که محقق می پرسد.

نوع چک لیست سوالات چند گزینه ای
این نوع سؤال بسته از پاسخ دهندگان انتظار دارد که از بین گزینه های متعددی که بیان شده است، انتخاب کنند، پاسخ دهنده می تواند بسته به سؤالی که پرسیده می شود، یک یا چند گزینه را انتخاب کند.

رتبه بندی سوال چند گزینه ای
این سوالات بسته دارای گزینه های متعددی هستند که پاسخ دهنده می تواند بر اساس ترجیح خود یکی از آنها را انتخاب کند. از بیشترین ترجیح به کم ترجیح

سوالات بسته - کالج نوین
سوالات بسته – کالج نوین

چه زمانی از سؤالات بسته استفاده کنیم؟

در یک نظرسنجی به احتمال زیاد ممکن است در نهایت فقط به سوالات بسته پاسخ دهید. دلیل خاصی برای این وجود دارد، سؤال بسته به جمع آوری داده های کمی و عملی کمک می کند. بیایید به موارد قطعی که در آن سؤالات بسته مفید هستند نگاه کنیم.

برای به دست آوردن بینش کمی

سوالات بسته پاسخ های بسیار متمایزی دارند، می توان با تخصیص یک مقدار به هر پاسخ از این پاسخ ها استفاده کرد. این امر مقایسه پاسخ های افراد مختلف را آسان می کند که به نوبه خود تجزیه و تحلیل آماری یافته های نظرسنجی را امکان پذیر می کند.

به عنوان مثال: پاسخ دهندگان باید به یک محصول از 1 تا 5 امتیاز دهند (که در آن 1 = وحشتناک، 2 = بد، 3 = متوسط، 4 = خوب، و 5 = عالی) امتیاز متوسط ​​2.5 به این معنی است که محصول زیر متوسط ​​است.

برای محدود کردن پاسخ ها:
برای کاهش شک و تردید، افزایش ثبات و درک چشم انداز یک پارامتر در میان سوالات پایانی پاسخ دهندگان بهترین کار را دارد، زیرا آنها مجموعه خاصی از پاسخ ها را دارند، که پاسخ دهندگان را محدود می کند و به فردی که نظرسنجی را انجام می دهد، اجازه می دهد تا نتیجه ملموس تری کسب کند.

به عنوان مثال، اگر سوالی را بپرسید که “در مورد استفاده از تلفن همراه خود به من بگویید”، در نهایت پاسخ های منحصر به فرد زیادی دریافت خواهید کرد.

درعوض می‌توان از سؤالات بسته (چند گزینه‌ای)، «چند ساعت در روز از تلفن همراه خود استفاده می‌کنید»، 0-5 ساعت، 5-10 ساعت، 10-15 ساعت استفاده کرد. در اینجا می توانید به راحتی داده ها را تجزیه و تحلیل کنید و نتیجه گیری کنید: “54٪ از پاسخ دهندگان از تلفن همراه خود برای 0-5 ساعت در روز استفاده می کنند.”

برای انجام نظرسنجی در مقیاس بزرگ

سوالات بسته چیست ؟ سؤالات بسته اغلب برای جمع آوری حقایق در مورد پاسخ دهندگان پرسیده می شود. معمولا زمان کمتری برای پاسخ دادن می گیرند. سوالات بسته زمانی بهترین کار را دارند که جامعه نمونه پاسخ دهندگان زیاد باشد.

مزایای سوالات بسته

سوالات بسته چیست ؟ درک آنها آسان است، بنابراین پاسخ دهندگان نیازی به صرف زمان زیادی برای خواندن مکرر سؤالات ندارند. سوالات بسته به سرعت پاسخ داده می شوند.

هنگامی که داده ها به دست می آیند و نیاز به مقایسه دارند، سؤال بسته بینش بهتری ارائه می دهد.
از آنجایی که سؤالات بسته قابل اندازه‌گیری هستند، تجزیه و تحلیل آماری آن‌ها بسیار آسان‌تر می‌شود.

از آنجایی که پاسخ به سؤالات ساده است، به احتمال زیاد پاسخ دهندگان به سؤالات حساس یا حتی شخصی پاسخ خواهند داد.
اگرچه بسیاری از سازمان‌ها در نظرسنجی خود از سؤالات باز استفاده می‌کنند، اما استفاده از سؤالات پایان بسته مفید است زیرا سؤالات پایان بسته به اشکال مختلفی وجود دارد و معمولاً براساس نیاز به داشتن گزینه‌های خاص برای پاسخ‌دهندگان دسته‌بندی می‌شوند تا بتوانند آنها را بدون هیچ تردیدی انتخاب کنید.

سوالات باز چیست؟

سوالات باز سوالاتی هستند که نمی توان با یک “بله” یا “خیر” ساده به آنها پاسخ داد و پاسخ دهندگان را ملزم به توضیح بیشتر در مورد پاسخ های خود می کند. آنها پاسخ های متنی هستند و عموماً برای تحلیل کیفی استفاده می شوند. پاسخ به این سوالات برای احساسات آنها تجزیه و تحلیل می شود تا متوجه شود که آیا پاسخ دهنده راضی است یا خیر.

معمولاً از سؤالات باز برای پرسیدن نظرات یا پیشنهاداتی استفاده می شود که ممکن است قبلاً در سؤالات نظرسنجی مطرح نشده باشد. نظرسنجی‌کنندگان می‌توانند پاسخ‌ها، بازخوردها، تجربیات و غیره خود را توضیح دهند و احساسات یا نگرانی‌های خود را بیان کنند.

نمونه هایی از سوالات باز

چگونه می توانیم تجربه شما را بهبود ببخشیم؟
آیا نظر یا پیشنهادی داری؟
دوست دارید چه چیزی را در محصول یا خدمات ما متفاوت ببینید؟
در هنگام استفاده از محصول یا خدمات ما با چه چالش هایی مواجه بوده اید؟
چگونه می توانیم به شما کمک کنیم تا کسب و کار خود را توسعه دهید؟
چگونه می توانیم به شما کمک کنیم تا عملکرد بهتری داشته باشید؟
چه چیزی را در مورد رویداد بیشتر دوست داشتید یا دوست نداشتید؟

سوالات بسته - کالج نوین
سوالات بسته – کالج نوین

تفاوت بین سوالات باز و بسته

سوالات بسته چیست ؟ انتخاب بین سوالات باز و بسته عمدتاً به عوامل زیر بستگی دارد.

نوع داده: سوالات بسته زمانی استفاده می شود که شما نیاز به جمع آوری داده هایی دارید که برای تجزیه و تحلیل آماری استفاده می شود. آنها داده های کمی را جمع آوری می کنند و جهت روشنی از روندها ارائه می دهند.

اظهارات استنباط شده از داده های کمی بدون ابهام هستند و به سختی جایی برای بحث باقی می گذارند. از سوی دیگر، پرسش‌های باز، داده‌های کیفی مربوط به احساسات و تجربیات را جمع‌آوری می‌کنند که می‌توانند ماهیت ذهنی داشته باشند. داده های کیفی برای تولید گزارش های تحلیل احساسات، تجزیه و تحلیل متن و گزارش ابر کلمه استفاده می شود.

عمق داده ها: از سؤالات بسته می توان برای سؤالاتی استفاده کرد که داده های قابل سنجش مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل اولیه را جمع آوری می کند. برای کشف دلایل پشت پاسخ، می توان از سؤالات باز استفاده کرد. این به شما کمک می کند بفهمید که چرا پاسخ دهندگان بازخورد یا رتبه بندی خاصی دادند.

موقعیت: گاهی اوقات، گزینه های ذکر شده در نظرسنجی همه سناریوهای ممکن را پوشش نمی دهند. سوالات باز به پوشش این شکاف کمک می کند و به پاسخ دهندگان آزادی می دهد تا هر آنچه را که می خواهند بیان کنند. در حالی که سؤالات بسته ساده و آسان برای پاسخ هستند. پاسخ دادن به آنها زمان زیادی نمی برد و بنابراین کاملاً پاسخگو هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  روش نمونه گیری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 7 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟