بانک تجاری

بانک تجاری

بانک تجاری را می توان به عنوان یک موسسه مالی توصیف کرد که محصولات اولیه سرمایه گذاری مانند حساب پس انداز، حساب جاری و غیره را به افراد و شرکت ها ارائه می دهد. در کنار آن، مجموعه ای از خدمات مالی مانند پذیرش سپرده، اعطای وام و پیش پرداخت به مشتریان را به عموم مردم ارائه می کند.

شرکتی انتفاعی است که سود کم به سپرده گذاران می پردازد و سود بیشتری از وام گیرندگان دریافت می کند و از این طریق سود بانک را کسب می کند.

بانک تجاری - کالج نوین
بانک تجاری – کالج نوین

انواع بانک تجاری

این بانک به دو دسته بانک های تجاری برنامه ریزی شده و بانک های تجاری غیر برنامه ریزی شده طبقه بندی می شوند. علاوه بر این، بانک های تجاری برنامه ریزی شده بیشتر به سه نوع طبقه بندی می شوند:

بانک خصوصی: وقتی افراد خصوصی بیش از 51 درصد سرمایه را در اختیار دارند، آن شرکت بانکی خصوصی است. با این حال، این بانک ها شرکت های پذیرفته شده در بورس عمومی هستند.
بانک عمومی: زمانی که دولت بیش از 51 درصد از سرمایه یک شرکت بانکی پذیرفته شده در بورس را در اختیار داشته باشد، آن بانک به عنوان بانک بخش عمومی نامیده می شود.
بانک خارجی: بانک هایی که در کشورهای خارجی تأسیس می شوند و شعبه های خود را در کشور خود اداره می کنند، بانک های خارجی نامیده می شوند.
بانک‌های تجاری غیر برنامه‌ریزی شده به بانک‌هایی اطلاق می‌شوند که در برنامه دوم بانک مرکزی هند تحت پوشش قرار ندارند. سرمایه پرداخت شده این گونه بانک ها بیش از یک میلیون ریال نیست. 5 میلیون

این مقاله را مطالعه کنید  صورت مالی

وظایف بانک تجارت

توابع اولیه
پذیرش سپرده: وظیفه اصلی که بانک های تجاری برای آن تأسیس شده اند، پذیرش سپرده از عموم مردم است که دارای وجوه مازاد هستند و مایل به سپرده گذاری برای کسب سود هستند.

محصولات مختلفی از سوی بانک برای واریز پول مشتریان به مشتریان ارائه می شود که شامل حساب پس انداز، حساب جاری، سپرده ثابت و سپرده مکرر می باشد.
پیشبرد وام: کار مهم بعدی که این بانک انجام می دهد، اعطای وام به افراد و شرکت ها است. بانک ها به مشتریان به صورت وام مدت دار، اعتبار نقدی، اضافه برداشت و تنزیل برات وام می دهند.

توابع ثانویه

خدمات نمایندگی: تسهیلاتی توسط بانک های تجاری ارائه می شود که در آنها به عنوان نماینده مشتریان عمل می کنند. چنین خدماتی عبارتند از:
وصول و پرداخت اجاره، سود و سود سهام.
جمع آوری و پرداخت چک و قبوض.
خرید و فروش اوراق بهادار.
پرداخت حق بیمه و آبونمان.
خدمات عمومی: بانک های تجاری خدمات عمومی را به مشتریان ارائه می دهند و برای آن کارمزد دریافت می کنند. خدماتی مانند:
نگهداری اشیاء قیمتی، اسناد و غیره، در کمد یا طاق.
کارت خودپرداز، کارت اعتباری و تسهیلات کارت نقدی.
صدور پیش نویس تقاضا، دستور پرداخت و چک مسافرتی.
اینترنت و موبایل بانک
فروش فرم های درخواست آزمون های رقابتی.
انتقال وجه: بانک ها از طریق ابزارهای اعتباری خود به انتقال وجوه از فردی به فرد دیگر یا از مکانی به مکان دیگر کمک می کنند.
ایجاد اعتبار: بانک های تجاری مجاز به ایجاد اعتبار با اعطای وام بیشتر از مبالغ سپرده شده توسط مشتریان هستند.
یک این بانک مجموعه ای از تسهیلات مانند بانکداری اینترنتی، موبایل بانک، تسهیلات خودپرداز، تسهیلات کارت اعتباری، NEFT، RTGS و غیره را ارائه می دهد که برای ارائه این تسهیلات مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  الگوهای رفتار سازمانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + دوازده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟