نظریه شرطی سازی

نظریه شرطی سازی به فرآیند رفتاری اشاره دارد که به موجب آن یک واکنش (پاسخ) به یک شی معین (محرک) در نتیجه تقویت بیشتر می شود، که پاداشی برای پاسخ در یک موقعیت معین است.

نظریه شرطی سازی

تعریف: نظریه شرطی سازی به فرآیند رفتاری اشاره دارد که به موجب آن یک واکنش (پاسخ) به یک شی معین (محرک) در نتیجه تقویت بیشتر می شود، که پاداشی برای پاسخ در یک موقعیت معین است.

به عبارت دیگر، این نظریه فرآیندی است که در آن شی یا رویداد غیرمؤثر آنقدر مؤثر می‌شود که پاسخ‌های پنهان را به وضوح برای همه قابل مشاهده می‌سازد.  این نظریه بر این فرض استوار است که یادگیری برقراری رابطه بین محرک و پاسخ است. بنابراین، نظریه های محرک-پاسخ در اصل  آن نقش اساسی دارند.

"<yoastmark

دو نظریه اصلی آن

اولین مشارکت کننده در این زمینه Edward.L.Thorndike بود که “قانون اثر” را ارائه کرد. طبق این قانون، هر گونه پاسخ رفتاری که به دنبال آن پاداش یا نتایج رضایت بخش باشد، به احتمال زیاد به الگوی ثابت تبدیل می شود و بارها و بارها در پاسخ به همان محرک رخ می دهد. به سادگی، یک فرد رفتار دائمی را برای یک محرک معین ایجاد می کند، اگر پاداش هایی با آن همراه باشد.

مثال: اگر مادرتان کاری کرده باشد و پس از اتمام آن، مقداری پاداش پولی به شما داده باشد، و شما یاد بگیرید که برای انجام همان کار، بارها و بارها پاداش دریافت می کنید. بنابراین شما همیشه آماده خواهید بود که آن کار را با امید به دست آوردن پاداش انجام دهید.

این مقاله را مطالعه کنید  تدوین استراتژی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + شانزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟