انجام تحقیق پیمایشی - کالج نوین

انجام تحقیق پیمایشی

انجام تحقیق پیمایشی به معنای جمع آوری اطلاعات درباره گروهی از افراد از طریق پرسیدن سوالات و تجزیه و تحلیل نتایج است. برای انجام یک نظرسنجی موثر، این شش مرحله را دنبال کنید:

مشخص کنید چه کسانی در نظرسنجی شرکت خواهند کرد
نوع نظرسنجی را تعیین کنید (پست، آنلاین یا حضوری)

انجام تحقیق پیمایشی ، سوالات نظرسنجی و طرح بندی را طراحی کنید
نظرسنجی را توزیع کنید
پاسخ ها را تجزیه و تحلیل کنید
نتایج را بنویسید

پیمایش روشی انعطاف‌پذیر برای جمع‌آوری داده‌ها است که می‌تواند در انواع مختلف تحقیقات مورد استفاده قرار گیرد.

انجام تحقیق پیمایشی
انجام تحقیق پیمایشی – کالج نوین

نظرسنجی برای چه مواردی استفاده می شود؟

انجام تحقیق پیمایشی ، نظرسنجی به عنوان روشی برای جمع آوری داده ها در زمینه های مختلف استفاده می شود. زمانی که می خواهید ویژگی ها، ترجیحات، نظرات یا عقاید گروهی از افراد را بدانید، آنها انتخاب خوبی هستند.

کاربردهای رایج تحقیق پیمایشی عبارتند از:

پژوهش اجتماعی: بررسی تجربیات و ویژگی های گروه های مختلف اجتماعی
تحقیقات بازار: یافتن نظر مشتریان در مورد محصولات، خدمات و شرکت ها
تحقیقات بهداشتی: جمع آوری داده ها از بیماران در مورد علائم و درمان

این مقاله را مطالعه کنید  مصاحبه رفتاری

سیاست: سنجش افکار عمومی در مورد احزاب و سیاست ها
روانشناسی: تحقیق در مورد ویژگی های شخصیتی، ترجیحات و رفتارها

انجام تحقیق پیمایشی ، نظرسنجی‌ها را می‌توان هم در مطالعات مقطعی، که در آن داده‌ها را فقط یک بار جمع‌آوری می‌کنید، و هم در مطالعات طولی، که در آن یک نمونه را چندین بار در یک دوره طولانی بررسی می‌کنید، استفاده کرد.

مرحله اول: جامعه و نمونه را تعریف کنید – انجام تحقیق پیمایشی

انجام تحقیق پیمایشی ، قبل از اینکه شروع به انجام تحقیقات پیمایشی کنید، باید یک سوال تحقیقاتی واضح داشته باشید که مشخص می کند چه چیزی می خواهید بدانید. بر اساس این سوال، باید دقیقا مشخص کنید که چه کسانی را برای شرکت در نظرسنجی هدف قرار خواهید داد.

جمعیت ها

انجام تحقیق پیمایشی ، جامعه هدف، گروه خاصی از افراد است که می خواهید درباره آنها اطلاعات کسب کنید. این گروه می تواند بسیار گسترده یا نسبتاً محدود باشد. مثلا:

جمعیت برزیل
دانشجویان کالج ایالات متحده
نسل دوم مهاجران در هلند

مشتریان یک شرکت خاص 18-24 ساله
زنان تراجنسیتی بریتانیایی بالای 50 سال

نظرسنجی شما باید به دنبال تولید نتایجی باشد که بتوان آن را به کل جمعیت تعمیم داد. این بدان معنی است که شما باید دقیقاً مشخص کنید که می خواهید در مورد چه کسی نتیجه گیری کنید.

نمونه ها

به ندرت امکان بررسی کل جمعیت تحقیق شما وجود دارد – دریافت پاسخ از هر فرد در برزیل یا هر دانشجوی کالج در ایالات متحده بسیار دشوار است. در عوض، شما معمولاً نمونه ای از جامعه را بررسی می کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  یک مقاله نقد و بررسی ادبیات بنویسیم

حجم نمونه بستگی به حجم جامعه دارد. می‌توانید از یک ماشین‌حساب نمونه آنلاین برای تعیین تعداد پاسخ‌های مورد نیاز خود استفاده کنید.

انجام تحقیق پیمایشی ، روش های نمونه گیری زیادی وجود دارد که به شما امکان تعمیم به جمعیت های وسیع را می دهد. به طور کلی، هر چند، هدف نمونه باید نماینده کل جامعه باشد. هرچه نمونه شما بزرگتر و نماینده تر باشد، نتیجه گیری شما معتبرتر است.

انجام تحقیق پیمایشی - کالج نوین
انجام تحقیق پیمایشی – کالج نوین

مرحله دوم: در مورد نوع نظرسنجی تصمیم بگیرید

دو نوع اصلی نظرسنجی وجود دارد:

پرسشنامه ای که در آن لیستی از سوالات از طریق پست، آنلاین یا حضوری توزیع می شود و پاسخ دهندگان خودشان آن را پر می کنند.
مصاحبه ای که در آن محقق مجموعه ای از سوالات را به صورت تلفنی یا حضوری می پرسد و پاسخ ها را ثبت می کند.
اینکه کدام نوع را انتخاب می کنید به حجم نمونه و مکان و همچنین تمرکز تحقیق بستگی دارد.

مصاحبه ها

مصاحبه شفاهی روشی مفید برای حجم نمونه کوچکتر است. آنها به شما اجازه می دهند اطلاعات عمیق تری در مورد نظرات و ترجیحات افراد جمع آوری کنید. می توانید مصاحبه تلفنی یا حضوری انجام دهید.

شما با پاسخ دهندگان تماس شخصی دارید، بنابراین از قبل می دانید دقیقا چه کسانی در نمونه گنجانده می شوند.
می توانید سؤالات را روشن کنید و در صورت لزوم اطلاعات بعدی را بخواهید.

فقدان ناشناس بودن ممکن است باعث شود پاسخ دهندگان کمتر صادقانه پاسخ دهند و خطر سوگیری محقق بیشتر باشد.
مانند پرسشنامه، از مصاحبه می توان برای جمع آوری داده های کمی استفاده کرد: محقق هر پاسخ را به عنوان یک دسته یا رتبه بندی ثبت می کند و نتایج را به صورت آماری تجزیه و تحلیل می کند. اما آنها بیشتر برای جمع‌آوری داده‌های کیفی استفاده می‌شوند:

پاسخ‌های کامل مصاحبه‌شوندگان به صورت جداگانه رونویسی و تجزیه و تحلیل می‌شوند تا درک غنی‌تری از نظرات و احساسات آنها به دست آورند.

مرحله سوم: سوالات نظرسنجی را طراحی کنید – انجام تحقیق پیمایشی

در مرحله بعد، باید تصمیم بگیرید که کدام سؤالات را بپرسید و چگونه آنها را بپرسید. در نظر گرفتن مهم است:

نوع سوالات
محتوای سوالات
عبارت بندی سوالات

ترتیب و طرح بندی نظرسنجی
سوالات باز و بسته

سؤالات نظرسنجی به دو شکل اصلی وجود دارد: سؤالات باز و بسته. بسیاری از نظرسنجی ها از ترکیب هر دو استفاده می کنند.

پرسش‌های بسته مجموعه‌ای از پاسخ‌های از پیش تعیین‌شده برای انتخاب را به پاسخ‌دهنده می‌دهند. یک سوال بسته می تواند شامل موارد زیر باشد:

یک پاسخ دودویی (به عنوان مثال بله/خیر یا موافق/مخالف)
یک مقیاس (مثلاً مقیاس لیکرت با پنج امتیاز از کاملاً موافقم تا کاملاً مخالفم)
فهرستی از گزینه‌ها با یک پاسخ واحد (مثلاً دسته‌های سنی)

فهرستی از گزینه‌ها با پاسخ‌های متعدد (مانند علایق اوقات فراغت)
سوالات بسته برای تحقیقات کمی بهترین هستند. آنها داده های عددی را در اختیار شما قرار می دهند که می تواند به صورت آماری تجزیه و تحلیل شود تا الگوها، روندها و همبستگی ها را بیابید.

سوالات باز برای تحقیق کیفی بهترین هستند. این نوع سوال هیچ پاسخ از پیش تعیین شده ای برای انتخاب ندارد. درعوض، پاسخ دهنده به قول خودش پاسخ می دهد.

سوالات باز بیشتر در مصاحبه ها رایج است، اما می توانید از آنها در پرسشنامه نیز استفاده کنید. آنها اغلب به عنوان سؤالات بعدی برای درخواست توضیحات دقیق تر در مورد پاسخ به سؤالات بسته مفید هستند.

انجام تحقیق پیمایشی - کالج نوین
انجام تحقیق پیمایشی – کالج نوین

محتوای سوالات نظرسنجی

انجام تحقیق پیمایشی برای اطمینان از اعتبار و پایایی نتایج خود، باید هر سؤال را در نظرسنجی به دقت بررسی کنید. تمام سؤالات باید به صورت محدود با زمینه کافی برای پاسخگویی دقیق توسط پاسخ دهنده متمرکز شوند. از سؤالاتی که مستقیماً با هدف نظرسنجی مرتبط نیستند اجتناب کنید.

هنگام ساختن سؤالات بسته، مطمئن شوید که گزینه ها همه احتمالات را پوشش می دهند. اگر فهرستی از گزینه‌ها را اضافه کنید که جامع نیست، می‌توانید یک فیلد «دیگر» اضافه کنید.

بیان سوالات نظرسنجی

انجام تحقیق پیمایشی از نظر زبان، سوالات نظرسنجی باید تا حد امکان واضح و دقیق باشد. با در نظر گرفتن سطح دانش آنها از موضوع، سؤالات را متناسب با جمعیت هدف خود تنظیم کنید.

از زبانی استفاده کنید که پاسخ دهندگان به راحتی آن را درک کنند و از کلماتی با معانی مبهم یا مبهم اجتناب کنید. اطمینان حاصل کنید که سؤالات شما به صورت خنثی و بدون تعصب نسبت به یک یا آن پاسخ بیان شده است.

سفارش سوالات نظرسنجی – انجام تحقیق پیمایشی

سوالات باید به ترتیب منطقی مرتب شوند. با سوالات آسان، غیر حساس و بسته شروع کنید که پاسخ دهنده را تشویق به ادامه دادن می کند.

اگر نظرسنجی چندین موضوع یا موضوع مختلف را پوشش می دهد، سؤالات مرتبط را با هم گروه بندی کنید. می‌توانید پرسشنامه را به بخش‌هایی تقسیم کنید تا به پاسخ‌دهندگان در درک آنچه در هر بخش پرسیده می‌شود کمک کنید.

اگر سؤالی به سؤال قبلی برمی گردد یا به پاسخ سؤال قبلی بستگی دارد، باید مستقیماً در کنار یکدیگر قرار گیرند.

مرحله چهارم: توزیع نظرسنجی و جمع آوری پاسخ ها

قبل از شروع، یک برنامه واضح برای اینکه در کجا، چه زمانی، چگونه و با چه کسی نظرسنجی را انجام خواهید داد، ایجاد کنید. از قبل تعیین کنید که به چه تعداد پاسخ نیاز دارید و چگونه به نمونه دسترسی خواهید داشت.

هنگامی که از ایجاد یک طرح تحقیق قوی و مناسب برای پاسخ به سوالات تحقیق خود راضی هستید، می توانید نظرسنجی را از طریق روش انتخابی خود – از طریق پست، آنلاین یا حضوری انجام دهید.

مرحله پنجم: نتایج نظرسنجی را تجزیه و تحلیل کنید

روش های زیادی برای تجزیه و تحلیل نتایج نظرسنجی شما وجود دارد. ابتدا باید داده ها را پردازش کنید، معمولاً با کمک یک برنامه رایانه ای برای مرتب کردن همه پاسخ ها. همچنین باید داده ها را با حذف پاسخ های ناقص یا تکمیل نادرست پاک کنید.

اگر سؤالات باز پرسیده‌اید، باید پاسخ‌ها را با اختصاص برچسب‌هایی به هر پاسخ و سازمان‌دهی آن‌ها در دسته‌ها یا مضامین کدنویسی کنید. همچنین می توانید از روش های کیفی تری مانند تحلیل موضوعی استفاده کنید که مخصوصاً برای تحلیل مصاحبه ها مناسب است.

تجزیه و تحلیل آماری معمولاً با استفاده از برنامه هایی مانند SPSS یا Stata انجام می شود. مجموعه یکسانی از داده های نظرسنجی می تواند مورد تجزیه و تحلیل های زیادی قرار گیرد.

مرحله ششم: نتایج نظرسنجی را بنویسید – انجام تحقیق پیمایشی

انجام تحقیق پیمایشی در نهایت، هنگامی که تمام داده های لازم را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کردید، آن را به عنوان بخشی از پایان نامه، پایان نامه یا مقاله تحقیقاتی خود می نویسید.

در بخش روش شناسی، دقیقاً نحوه انجام نظرسنجی را توضیح می دهید. شما باید انواع سوالاتی که استفاده کرده اید، روش نمونه گیری، زمان و مکان انجام نظرسنجی و میزان پاسخگویی را توضیح دهید. می توانید پرسشنامه کامل را به عنوان پیوست اضافه کنید و در صورت لزوم در متن به آن مراجعه کنید.

سپس تجزیه و تحلیل را با شرح نحوه تهیه داده ها و روش های آماری که برای تجزیه و تحلیل آن استفاده کرده اید، معرفی کنید. در بخش نتایج، نتایج کلیدی تجزیه و تحلیل خود را خلاصه می کنید.

انجام تحقیق پیمایشی در بحث و نتیجه گیری، توضیحات و تفسیرهای خود را از این نتایج ارائه می دهید، به سؤال تحقیق خود پاسخ می دهید و در مورد مفاهیم و محدودیت های تحقیق تأمل می کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟