مرکز هزینه - کالج نوین

مرکز هزینه

مرکز هزینه را می توان به عنوان یک سایت (منطقه فروش یا بخش)، یک شخص (فروشنده یا اپراتور ماشین)، یک مورد از تجهیزات (وسیله نقلیه تحویل، ماشین آلات) یا ترکیبی از این موارد درک کرد که هزینه برای آن تعیین و استفاده می شود. هزینه ها را کنترل کنید به معنای آن بخش از سازمان است که به تقسیم بندی مناسب آن به منظور هزینه یابی محصول کمک می کند.

"<yoastmark

این می تواند یک نقطه کار واحد مانند یک ماشین یا مجموعه ای از نقاط کار مختلف، یک بخش پردازش یا یک کارخانه کامل باشد.

تعیین هزینه مناسب و تجزیه و تحلیل آن تحت آن برای مقایسه دوره ای مهم است. انتخاب یک سیستم مناسب بر اساس سازماندهی کارخانه، در دسترس بودن اطلاعات، شرایط وقوع هزینه، نیاز به هزینه و سیاست مدیریت در مورد روش انتخاب است.

آن یک شی هزینه است که نمایانگر آن بخش از شرکت است که می توان هزینه را از آن دریافت کرد. واحدی از کسب و کار است که مسئول هزینه های متحمل شده توسط آن یا مربوط به آن است، به عنوان مثال، اگر آن یک ماشین باشد، آن با هزینه سوخت، نیرو، استهلاک آن خواهد شد. ، اجاره و غیره.

نیاز به مرکز هزینه
اساساً برای کنترل هزینه ها، مرکز هزینه باید به بخش های مختلف تقسیم شود. به وضعیتی فکر کنید، زمانی که کل کارخانه به عنوان یک واحد واحد در نظر گرفته می‌شود، در این صورت مراقبت و کنترل همزمان بر تمام فعالیت‌های در حال انجام در کارخانه چقدر غیرقابل مدیریت خواهد بود.

این مقاله را مطالعه کنید  خرده فروشی

ثانیاً کارایی، ماهیت و کارایی خود را نیز از دست خواهد داد. به همین دلیل است که تقسیم بندی یک کارخانه بر اساس حوزه فعالیت حائز اهمیت است.

علاوه بر این، انباشت هزینه از نظر آن را می توان با استانداردها یا بودجه ها مقایسه کرد تا هزینه ها را کنترل کند و همچنین مسئولیت شخصی که مسئول آن است را برای کنترل هزینه های آن مرکز مشخص کند. .

افراد و گروه ها در طبقات مغازه ها و همچنین در دفاتر کسانی هستند که کنترل هزینه ها را اعمال می کنند. از این رو، تعریف و تعیین حدود وظایف، حوزه کنترل و مسئولیت این افراد حائز اهمیت است. هدف آن تعیین عملکرد و کنترل است.

نمونه ای از آن
در یک لباسشویی فعالیت های مختلفی مانند جمع آوری، مرتب سازی، شستشو، خشک کردن و اتو انجام می شود و بنابراین با هدف انباشته شدن هزینه، هر فعالیتی می تواند به عنوان یک مرکز هزینه در نظر گرفته شود. و هر فعالیتی از این دست به عنوان یک مرکز برای انباشت هزینه نامیده می شود. علاوه بر این، تمام هزینه های مرتبط با آن فعالیت به صورت جداگانه انباشته می شود تا هزینه تولید آن مربوطه تعیین شود.

طبقه بندی مرکز هزینه
مراکز هزینه در درجه اول دو نوع هستند:

 شخصی: متشکل از یک فرد یا گروهی از افراد است که هزینه مربوط به آنها تعیین می شود.
به عنوان مثال: مدیر فروش، مدیر تولید، مدیر کارخانه، سرکارگر، راننده ون تحویل، مهندسان مطالعه زمان و غیره.
مرکز هزینه غیرشخصی: مرکز هزینه غیرشخصی مرکز هزینه ای است که هر سایت، بخش، کارخانه یا ماشین آلات و غیره را در بر می گیرد.
مثال: ماشین آلات، منطقه فروش، ماشین آلات فرز.
بر اساس عملکرد، مراکز هزینه به انواع زیر تقسیم می شوند:

این مقاله را مطالعه کنید  تبلیغات

 تولید: مراکز هزینه ای که در آن فعالیت های تولید یا ساخت واقعی انجام می شود، آن تولید نامیده می شود. ممکن است شامل عملیات خاصی مانند ماشینکاری، فرآیند مداوم و غیره باشد.
به عنوان مثال: بخش بافندگی و مردن یک کارخانه نساجی، مغازه رنگ، مغازه های جوشکاری، مغازه نانوایی در یک نانوایی، مغازه خرد کردن نیشکر کارخانه قند و غیره.
مرکز هزینه خدمات: مراکز هزینه که کمکی به مراکز هزینه تولید و همچنین ارائه خدمات به مراکز هزینه تولید هستند، آن مرکز خدمات هستند.
به عنوان مثال: بخش فروشگاه، تعمیرگاه و تعمیر و نگهداری، غذاخوری، اتاق ابزار، حساب ها، نیروگاه و غیره.
مرکز هزینه عملیات: ماشین‌ها و افرادی که عملیات مشابهی را انجام می‌دهند گرد هم می‌آیند، سپس به عنوان مرکز عملیات نامیده می‌شود.
به عنوان مثال: بخش حسابداری، بخش منابع انسانی، بخش تحقیق و توسعه و غیره.
مرکز هزینه فرآیند: زمانی که ماشین‌ها و افراد بر اساس یک فرآیند خاص یا یک سری یا مراحل عملیات طبقه‌بندی می‌شوند، به آن مرکز هزینه فرآیند می‌گویند.
به عنوان مثال: پالایشگاه ها، صنایع شیمیایی، نورد فولاد و غیره
کلمه ای از اصطلاحات تجاری
نوع، تعداد و اندازه مرکز هزینه در یک سازمان بر اساس ماهیت و همچنین اندازه کسب و کار انجام شده توسط آن سازمان و نگرش مدیریت شرکت نسبت به تعیین هزینه و کنترل هزینه است. علاوه بر این، تعداد زیادی از آن ممکن است برای شرکت گران باشد و زمانی که تعداد مراکز هزینه فقط به چند مرکز محدود شود، ممکن است به هدف خود عمل نکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟