ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

فهرست مطالب

ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ ، دیجیتال مارکتینگ از روزهای اولیه اینترنت به طور تصاعدی پیچیده تر شده است. در آن زمان، کسب و کارها به ندرت یک طرح بازاریابی دیجیتال ایجاد می کردند. و آنهایی که این کار را کردند، بیشتر بر روی وب سایت ها، تبلیغات بنری و بازاریابی ایمیلی تمرکز داشتند.

اکنون، ده ها کانال و پلتفرم بازاریابی دیجیتال برای انتخاب دارید. آیا باید روی SEO یا PPC تمرکز کنید؟ وبلاگ نویسی یا وبینار؟ شبکه های اجتماعی یا ایمیل؟ پادکست یا بازاریابی ویدئویی؟ واقعیت افزوده (AR) یا واقعیت مجازی (VR)؟ چقدر باید هزینه کنید و چه زمانی می توانید انتظار مشاهده نتایج را داشته باشید؟ تلاش برای انتخاب بهترین گزینه ها برای برند خود می تواند دلهره آور و حتی طاقت فرسا باشد.

آنچه شما نیاز دارید یک طرح بازاریابی دیجیتال است.

یک برنامه روشن به شما کمک می کند موثرترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ را برای کسب و کار خود تعیین کنید و سپس آن استراتژی ها را عملی کنید. یک طرح بازاریابی دیجیتال به شما کمک می کند ابتکارات خود را سازماندهی کنید تا به طور مداوم با مخاطبان خود در ارتباط باشید، آنها را درگیر کنید و آنها را به سمت عمل سوق دهید. با یک طرح تجاری دیجیتال مارکتینگ، از قبل فکر می‌کنید، بین بخش‌ها هماهنگ می‌شوید و بازاریابی دیجیتال خود را برای تأثیر بیشتر ادغام می‌کنید.

در ادامه بخوانید و 9 مرحله برای ساختار یک برنامه بازاریابی دیجیتال را بیاموزید.

ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ
ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

طرح دیجیتال مارکتینگ چیست؟- ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

طرح دیجیتال مارکتینگ سندی است که در آن اهداف بازاریابی دیجیتال خود را به صورت استراتژیک ترسیم می‌کنید و همچنین اقداماتی را که برای دستیابی به آن اهداف انجام خواهید داد.

در میان چیزهای دیگر، می‌تواند شامل اهداف کسب‌وکار، استراتژی‌های دیجیتال و تجزیه و تحلیل چشم‌انداز رقابتی و همچنین جدول زمانی، بودجه، کانال‌های دیجیتال و موارد دیگر باشد.

به یک برنامه بازاریابی دیجیتال مانند یک نقشه راه فکر کنید. شما می‌دانید که می‌خواهید به کجا بروید و این طرح مسیر خاصی را در اختیار شما قرار می‌دهد که باید آن را دنبال کنید.

بدون برنامه ریزی دقیق، تلاش های بازاریابی دیجیتال شما ناکارآمد و ناکارآمد خواهد بود. احتمالاً در نهایت پول را هدر خواهید داد و تأثیری را که می خواهید ایجاد نمی کنید.

چگونه یک طرح بازاریابی دیجیتال ایجاد کنیم؟- ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

اکنون، بیایید در مورد اجزای مختلف طرح بازاریابی دیجیتال و همچنین مراحل خاصی که باید در هنگام توسعه استراتژی خود دنبال کنید، صحبت کنیم.

1. اهداف بازاریابی دیجیتال و اهداف تجاری خود را مشخص کنید

اهداف طرح بازاریابی دیجیتال واضح، قابل اندازه گیری و قابل دستیابی به شما کمک می کند دقیقاً آنچه را که می خواهید به دست آورید و اندازه گیری کنید، تعریف کنید. هنگام تعیین این اهداف، تا حد امکان دقیق باشید. اعداد و بازه‌های زمانی خاصی را بگنجانید که می‌تواند به عنوان معیاری برای پیشرفت شما باشد.

به عنوان مثال، از اهدافی که بیان می کنند سیستم تولید سرنخ خود را به روز می کنید، نرخ تبدیل را افزایش می دهید یا تجربه مشتری دیجیتال را بهبود می بخشید، اجتناب کنید. اینها کمی مبهم هستند. شما نمی توانید نتایج خود را اندازه گیری کنید و مشخص نیست که برای رسیدن به آن هدف چه قدم هایی باید بردارید.

این مقاله را مطالعه کنید  کشف طرح دیجیتال مارکتینگ

در عوض، یک هدف بسیار بهتر، دوبرابر کردن ترافیک جستجوی ارگانیک در 12 ماه آینده است. این یک ضرب الاجل، چارچوبی برای تعیین اهداف نقطه عطف و اقدامات خاص برای انجام (بهینه سازی سایت خود، ایجاد محتوای شگفت انگیز، و انجام گسترش استراتژیک برای SEO و غیره) در اختیار شما قرار می دهد.

اهداف هوشمند (ویژه، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط، محدود به زمان) به شما وضوح اقداماتی را می دهد که برای دستیابی به آن چیزها باید انجام دهید.

2. تقسیم بندی مخاطب و شخصیت های خریدار را تعریف کنید

برای موفقیت هر کمپین بازاریابی دیجیتال، باید بدانید که چه کسی را هدف قرار می دهید. تقسیم بندی مخاطبان و سپس ساختن پرسونای خریدار برای هر یک از آن بخش ها می تواند بینش هایی در مورد اینکه چه نوع بازاریابی مؤثرتر است به شما ارائه می دهد.

به عنوان مثال، بگویید خدمات فناوری اطلاعات را می فروشید. بخشی از مخاطبان شما ممکن است مشاغل کوچک با درآمد کمتر از 500000 دلار باشند. همچنین ممکن است به شرکت های بزرگ با نیازهای IT قابل توجه بفروشید. شخصیت های خریدار و استراتژی های بازاریابی شما برای هر یک از این بخش ها بسیار متفاوت به نظر می رسند. پیام‌هایی که برای صاحب یک کسب‌وکار کوچک طنین‌انداز می‌شود احتمالاً با رئیس یک بخش بزرگ فناوری اطلاعات همخوانی ندارد و بالعکس.

هدف شما از ایجاد پرسونا این است که در ذهن مشتریان هدف خود وارد شوید و چیزها را از دیدگاه آنها ببینید. هنگامی که متوجه شدید چه چیزی برای آنها اهمیت دارد، می توانید یک برنامه بازاریابی دیجیتالی ایجاد کنید که خواسته های عمیق و چالش های بزرگ آنها را بیان کند.

3. انجام یک تحلیل رقابتی و تعیین سهم بازار

اگر می‌خواهید تلاش‌های بازاریابی شما مؤثر باشد، باید بدانید با چه کسی مخالف هستید. تجزیه و تحلیل رقابتی به شما این امکان را می دهد تا رقبای خود را شناسایی کنید، سهم بازار خود را محاسبه کنید و استراتژی های بازاریابی را که آنها به کار می برند تعیین کنید.

تجزیه و تحلیل کامل چشم انداز رقابتی به شما بینشی در مورد اینکه چگونه می توانید از بازاریابی آنلاین برای پیشی گرفتن از رقبای خود استفاده کنید، می دهد. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که موقعیت و تمایز رقبای شما به خوبی شناخته شده است، بنابراین از متبلور کردن موقعیت خود در مقابل سود خواهید برد. یا، ممکن است متوجه شوید که آنها در بازاریابی رسانه های اجتماعی قوی هستند اما در مورد عملکرد بهینه سازی موتور جستجو (SEO) ضعیف هستند.

ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ
ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

4. تجزیه و تحلیل SWOT انجام دهید- ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها، تهدیدها) روی دیگر سکه از تحلیل چشم انداز رقابتی است. چارچوبی برای تحلیل کسب و کارتان در چارچوب کلی بازارتان در اختیار شما قرار می دهد. این به شما امکان می دهد تشخیص دهید چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند، فرصت های رشد ارگانیک بالقوه را شناسایی کرده و برای تهدیدهای خارجی آماده شوید.

با تجزیه و تحلیل نقاط قوت شرکت خود شروع کنید. مزایای اصلی شما نسبت به رقبایتان چیست؟ کدام کارها را به طور خاص خوب انجام می دهید؟ چه منابع منحصر به فردی در اختیار دارید؟

بعد، به نقاط ضعف خود نگاه کنید. چه عناصری از کسب و کار شما به خوبی کار نمی کنند؟ چه چیزهایی شما را از فروش باز می دارد؟ کجا از رقبای خود فاصله دارید؟

گام سوم این است که به فرصت های موجود برای شرکت خود دقت کنید. آیا روندهای بازار وجود دارد که بتوانید از آن بهره ببرید؟ آیا می توانید از فناوری جدیدی استفاده کنید که رقبای شما قادر به استفاده از آن نیستند؟ آیا در بین مخاطبان شما بخش کمتری وجود دارد؟

این مقاله را مطالعه کنید  چگونگی تغییر دیجیتال مارکتینگ

در نهایت، هر گونه تهدید بالقوه برای کسب و کار خود را شناسایی کنید. آیا یک رقیب می تواند سهم بازار را بدزدد؟ آیا موانعی وجود دارد که مانع رشد تجارت شود؟ آیا مسائل مالی احتمالی در افق وجود دارد؟

داده های حاصل از تجزیه و تحلیل SWOT به شما کمک می کند تا برنامه بازاریابی دیجیتال خود را توسعه دهید. برنامه شما باید نقاط قوت شما را برآورده کند، نقاط ضعف شما را کاهش دهد، به سمت فرصت ها حرکت کند و به طور فعال از تهدیدهای بالقوه اجتناب کند. همه به نام کمک به شما برای افزایش فروش.

5. بودجه طرح بازاریابی دیجیتال خود را محاسبه کنید

قدم بعدی در ایجاد بهترین طرح بازاریابی دیجیتال برای برند شما، محاسبه بودجه شماست. بودجه مشخص می کند که چقدر در دسترس شما برای صرف فعالیت های بازاریابی دیجیتال است، و همچنین شما را به سمت کانال ها، استراتژی ها و تاکتیک های خاص راهنمایی می کند.

چقدر به ایجاد آگاهی از برند اختصاص خواهید داد؟ در مورد کمپین ها و پیشنهادات خاص چطور؟ آیا قصد دارید مقدار مشخصی از بودجه بازاریابی دیجیتال را برای حفظ مشتری اختصاص دهید؟ آیا می دانید چقدر برای سئو هزینه کنید؟

مهم است که بودجه خود را از قبل تعیین کنید. با این حال، انعطاف‌پذیر باشید تا بتوانید از فرصت‌ها برای بازگشت سرمایه سئو بیشتر استفاده کنید. اگر متوجه شدید که یک کمپین خاص فقط ROI مثبتی ایجاد نمی کند، بهتر است آن هزینه را حذف کنید. به طور مشابه، اگر می بینید که یک کمپین (یا کانال) خاص نتایج بزرگی تولید می کند، بودجه را تغییر دهید و دلارهای اضافی را به آنچه که خوب کار می کند اختصاص دهید. اگر بازدهی خاصی را در ذهن دارید که بسیار سودآور است، تا زمانی که هزینه های خرید خود را زیر هدف نگه دارید، بودجه را افزایش دهید.

به این ترتیب، بودجه شما می تواند یک مکانیسم پشتیبانی پویا و در حال تحول از ابتکارات بازاریابی دیجیتال شما باشد.

6. کانال های دیجیتال خود را تعریف کنید- ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

قبل از ایجاد یک استراتژی محتوا، باید کانال های دیجیتال اولیه ای را که استفاده می کنید تعریف کنید. انتخاب کانال شما باید مخاطبان، اهداف و بودجه شما را در نظر بگیرد.

به عنوان مثال، بگویید هدف شما این است که 30٪ ترافیک هدفمند بیشتری را به وب سایت خود هدایت کنید. یکی از راه‌های انجام این کار تبلیغات PPC است که می‌تواند فوراً به شما کمک کند. با این حال، گوگل ادوردز نیز می تواند گران باشد.

برای بهبود بازگشت سرمایه، به کانال های مقرون به صرفه تری مانند سئو و بازاریابی محتوا روی آورید. این کانال‌ها برای تولید نتایج بیشتر طول می‌کشند، اما هزینه‌های خرید بسیار کمتری را نیز ارائه می‌کنند و به شما پول بیشتری می‌دهند. به علاوه، نتایج سئو و بازاریابی محتوا در طول زمان ترکیب می‌شوند و شما را برای موفقیت پایدار طولانی‌مدت آماده می‌کنند.

هنگام تعریف کانال های دیجیتال خود، در نظر بگیرید که مخاطبان شما بیشتر وقت خود را در کجا می گذرانند. اگر در یک صنعت B2B هستید، ممکن است بخواهید روی کانال هایی مانند لینکدین یا وبینارها تمرکز کنید. اگر مخاطبان شما جوان‌تر هستند، ممکن است بخواهید اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام را در نظر بگیرید. بر این تمرکز کنید که چگونه می‌توانید در کانال‌هایی که بیشتر مورد علاقه مخاطبان هستند، ارزشی را به مخاطبان خود ارائه دهید.

و تصور نکنید که مخاطبان شما به محتوای عالی اهمیت نمی دهند. برخی از بهترین نمونه های بازاریابی محتوا از طیف گسترده ای از شرکت ها با مشتریان کاملاً متفاوت تهیه شده اند.

7. استراتژی ها و تاکتیک های بازاریابی دیجیتال خود را توسعه دهید

پس از تعریف کانال‌های خود، باید تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال را که در آن کانال‌ها استفاده می‌کنید، توسعه دهید.

این مقاله را مطالعه کنید  پلتفرم های جدید رسانه های اجتماعی ، 7 مورد

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید روی بهینه‌سازی موتورهای جستجو تمرکز کنید، باید کلمات کلیدی را که می‌خواهید هدف قرار دهید و چگونه آنها را هدف قرار می‌دهید، تعیین کنید. ممکن است تصمیم بگیرید یک مرکز محتوای جامع، دوره های آنلاین، مجموعه های موضوعات SEO یا یک سری ابزار آنلاین ایجاد کنید. یا ممکن است تصمیم بگیرید که اطلاعات دقیق تر و عالی تر را ارائه دهید، یا اطلاعاتی در مورد روندهای آینده ارائه دهید، یا محتوایی را با افراد مشهور ارائه دهید.

هرچه فضای بازار شلوغ تر باشد، برای جلب توجه و دستیابی به بهینه سازی واقعی در سبد بازاریابی دیجیتال خود، سخت تر کار خواهید کرد. هر کاری که هنگام توسعه استراتژی ها و تاکتیک های بازاریابی دیجیتال خود انجام می دهید، به برند خود صادق باشید.

و اگر با روندهای دیجیتال مارکتینگ فعلی سازگار نیستید، برای سرعت بخشیدن به یک دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال تجدید نظر کنید. شما هرگز برای یادگیری ترفندهای جدید آنقدر پیر نیستید!

ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ
ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

8. یک تقویم بازاریابی ایجاد کنید- ایجاد یک برنامه دیجیتال مارکتینگ

یک تقویم بازاریابی به شما امکان می دهد دقیقاً زمان اجرای کمپین ها و ابتکارات بازاریابی دیجیتال خود را مشخص کنید. همچنین مسئولیت‌پذیری ایجاد می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که به ضرب‌الاجل‌های زمانی رسیده‌اید و برنامه را به‌طور مؤثر در طول سال اجرا می‌کنید. یک تقویم همچنین به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که به طور مداوم به هر یک از بخش‌های مختلف مخاطبان خود در طول سال دسترسی دارید.

هنگام ایجاد تقویم تحریریه خود واقع بین باشید. به خودتان زمان کافی بدهید تا همه چیز را با کیفیت انجام دهید و مطمئن شوید که هر محصول تحویلی به وضوح به یک فرد خاص اختصاص داده شده است.

9. نتایج و KPIهای برنامه بازاریابی دیجیتال خود را اندازه گیری کنید

مرحله نهایی در ایجاد یک برنامه و استراتژی بازاریابی دیجیتال، اندازه گیری نتایج خود از طریق تعریف معیارها و شاخص های کلیدی عملکرد (KPIs) است. شما باید نتایج تلاش های بازاریابی خود را با اهداف اولیه و همچنین اهداف اولیه مقایسه کنید. اگر نتایج ضعیف هستند، تنظیم و بهینه سازی کنید و سپس دوباره اندازه گیری کنید.

مطمئن شوید که هر کانال را اندازه گیری کنید تا به عنوان یک بازاریاب بتوانید تشخیص دهید که چه چیزی برای برند شما با موفقیت کار می کند و چه چیزی ممکن است نیاز به کاهش داشته باشد.

برنامه های بازاریابی دیجیتال عالی یکپارچگی را تشویق می کند

فرآیند توسعه یک طرح بازاریابی دیجیتال، ادغام بازاریابی را تشویق می‌کند که تأثیر بیشتری در کسب و کار ایجاد می‌کند. مشتریان نمی‌توانند برند شما را نادیده بگیرند، زمانی که شما دائماً آنها را در پیام‌ها، پیشنهادات و فراخوان‌های اقدام خود غرق می‌کنید. در نتیجه، با هدف‌گذاری مجدد و انبوه‌سازی دارایی‌های بازاریابی خود به طور مؤثر و هوشمندانه، به دستاوردهای بیشتری دست خواهید یافت.

چه شرکت شما یک برند تجاری معتبر باشد و چه یک شرکت بزرگ، شما باید یک برنامه بازاریابی دیجیتال داشته باشید. اگرچه زمان، تلاش و هماهنگی می‌طلبد، اما ارزش کار کردن را دارد. بازاریابی شما بسیار موثرتر خواهد بود و به نتایج بازاریابی بیشتری برای کسب و کار دست خواهید یافت.

سوالات متداول

چه چیزی در برنامه بازاریابی دیجیتال گنجانده شده است؟

یک طرح بازاریابی دیجیتال مانند طرحی برای استراتژی بازاریابی دیجیتال شما است. این باید مراحل و تاکتیک‌ها را برای دستیابی به نتایج گسترده‌تر تعریف‌شده توسط استراتژی شما پوشش دهد. طرح شما باید تمام کانال های دیجیتالی را که استفاده می کنید شامل رسانه های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات، روابط عمومی و وب سایت شما باشد.

مراحل ایجاد یک طرح بازاریابی دیجیتال چیست؟

1. هدف گذاری کنید
2. مخاطب خود را تعریف کنید
3. تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید
4. تجزیه و تحلیل SWOT انجام دهید
5. بودجه خود را تعیین کنید
6. کانال های خود را شناسایی کنید
7. تاکتیک های خاص را توسعه دهید
8. یک تقویم ایجاد کنید
9. نتایج را اندازه گیری کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + شش =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟