تفکر انتقادی

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی چیست؟ ، به جرات می توان گفت تفکر انتقادی ضامن پیشرفت زندگی اجتماعی و فردی هر انسانی می باشد. و کسانی که از این مهارت برخوردارند افرادی موفق هستند و البته جامعه ای دارای متفکران انتقادی بیشتری باشد آن جامعه نیز موفق تر و توسعه یافته تر است. در این مقاله به تعریف و نمونه ها و مهارت های تفکر انتقادی بپردازیم.

تفکر انتقادی
تفکر انتقادی – کالج نوین

تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی به توانایی تحلیل عینی اطلاعات و قضاوت مستدل اشاره دارد. این شامل ارزیابی منابع، مانند داده ها، حقایق، پدیده های قابل مشاهده و یافته های تحقیق است. متفکران انتقادی خوب می توانند از مجموعه ای از اطلاعات نتایج معقول بگیرند و بین جزئیات مفید و کم فایده برای حل مشکلات یا تصمیم گیری تمایز قائل شوند.

چرا کارفرمایان برای مهارت های تفکر انتقادی ارزش قائل هستند؟

کارفرمایان کاندیداهای شغلی می خواهند که بتوانند موقعیت را با استفاده از تفکر منطقی ارزیابی کنند و بهترین راه حل را ارائه دهند. توانایی‌های تفکر انتقادی تقریباً در هر صنعت و محل کار یکی از مهارت‌های مورد نیاز است. شما می توانید با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در رزومه و نامه پوششی خود و در طول مصاحبه، تفکر  خود را نشان دهید.

نمونه هایی از تفکر انتقادی

شرایطی که نیاز به تفکر  دارد از صنعت به صنعت دیگر متفاوت است. برخی از نمونه ها عبارتند از:

این مقاله را مطالعه کنید  مهارت های تفکر انتقادی

. یک پرستار تریاژ موارد در دست را تجزیه و تحلیل می کند و تصمیم می گیرد که بر اساس آن بیماران باید تحت درمان قرار گیرند.
. یک لوله کش موادی را که به بهترین وجه برای یک کار خاص مناسب هستند، ارزیابی می کند.
. یک وکیل شواهد را بررسی می‌کند و استراتژی را برای برنده شدن در یک پرونده یا تصمیم‌گیری برای حل و فصل خارج از دادگاه ابداع می‌کند.
. یک مدیر فرم های بازخورد مشتری را تجزیه و تحلیل می کند و از این اطلاعات برای ایجاد یک جلسه آموزشی خدمات مشتری برای کارمندان استفاده می کند.

مهارت های خود را در جستجوی شغل خود ارتقا دهید

اگر تفکر انتقادی یک عبارت کلیدی در لیست شغلی است که برای آن درخواست می دهید، حتماً در طول جستجوی شغل خود بر مهارت های تفکر  خود تأکید کنید.

کلمات کلیدی را به رزومه خود اضافه کنید

می توانید از کلمات کلیدی تفکر  (تحلیلی، حل مسئله، خلاقیت و …) در رزومه خود استفاده کنید. هنگام توصیف سوابق کاری خود، هر یک از مهارت های ذکر شده در زیر را که دقیقاً شما را توصیف می کند، درج کنید. همچنین در صورت داشتن رزومه می توانید آن ها را در خلاصه رزومه خود بگنجانید.

به عنوان مثال، خلاصه شما ممکن است اینگونه باشد: «همکار بازاریابی با پنج سال تجربه در مدیریت پروژه. مهارت در انجام تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل کامل رقبا برای ارزیابی روندهای بازار و نیازهای مشتری و توسعه تاکتیک های خرید مناسب.

مهارت ها را در نامه همراه خود ذکر کنید

این مهارت های تفکر انتقادی را در نامه حمایتی خود بگنجانید. در متن نامه خود یک یا دو مورد از این مهارت ها را ذکر کنید و مثال های خاصی از مواقعی که این مهارت ها را در محل کار نشان داده اید ذکر کنید. به زمان هایی فکر کنید که مجبور بودید برای حل یک مشکل مطالب را تجزیه و تحلیل یا ارزیابی کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  تحلیل متن
تفکر انتقادی - کالج نوین
تفکر انتقادی – کالج نوین

مهارت های خود را به مصاحبه کننده نشان دهید

می توانید از این کلمات مهارتی در مصاحبه استفاده کنید. در مورد زمانی که با مشکل یا چالش خاصی در محل کار مواجه شده اید بحث کنید و توضیح دهید که چگونه از تفکر انتقادی برای حل آن استفاده کرده اید.

برخی از مصاحبه‌کنندگان به شما یک سناریو یا مشکل فرضی می‌دهند و از شما می‌خواهند که از مهارت‌های تفکر انتقادی برای حل آن استفاده کنید. در این صورت، فرآیند فکر خود را به طور کامل برای مصاحبه کننده توضیح دهید.

او معمولاً بیشتر بر نحوه رسیدن شما به راه حل متمرکز است تا خود راه حل. مصاحبه‌گر می‌خواهد ببیند که شما از رویکرد تحلیل و ارزیابی (بخش‌های کلیدی تفکر انتقادی) برای سناریو یا مشکل معین استفاده می‌کنید.

مهارت های برتر تفکر انتقادی

تحلیل و بررسی

بخشی از تفکر انتقادی توانایی بررسی دقیق چیزی است، خواه یک مشکل، مجموعه ای از داده ها یا یک متن باشد. افراد دارای مهارت های تحلیلی می توانند اطلاعات را بررسی کنند، معنی آن را بفهمند و مفاهیم آن اطلاعات را به درستی برای دیگران توضیح دهند.

. پرسیدن سوالات متفکرانه
. تحلیل داده ها
. پژوهش
. تفسیر
. داوری
. پرسش از شواهد
. شناخت الگوها
. شک و تردید

ارتباط

اغلب، شما نیاز دارید که نتایج خود را با کارفرمایان یا گروهی از همکاران خود در میان بگذارید. شما باید بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید تا ایده های خود را به طور موثر به اشتراک بگذارید. همچنین ممکن است لازم باشد تفکر انتقادی را در یک گروه درگیر کنید. در این صورت، باید با دیگران کار کنید و به طور موثر برای حل مشکلات پیچیده ارتباط برقرار کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق همبستگی چیست ، 3 نوع آن

. گوش دادن فعال
. ارزیابی
. همکاری
. توضیح
. درون فردی
. ارائه
. کار گروهی
. ارتباط کلامی
. ارتباط نوشتاری
. خلاقیت

تفکر انتقادی اغلب شامل خلاقیت و نوآوری است. ممکن است لازم باشد الگوهایی را در اطلاعاتی که به آن نگاه می‌کنید مشخص کنید یا راه‌حلی بیابید که هیچ‌کس قبلاً به آن فکر نکرده است. همه اینها شامل یک چشم خلاق است که می تواند رویکردی متفاوت از سایر رویکردها داشته باشد.

. انعطاف پذیری
. مفهوم سازی
. کنجکاوی
. خیال پردازی
. ترسیم اتصالات
. استنباط کردن
. پیش بینی کردن
. سنتز کردن
. چشم انداز
. ذهن باز
برای تفکر انتقادی، باید بتوانید هر گونه فرض یا قضاوت را کنار بگذارید و صرفاً اطلاعاتی را که دریافت می کنید تجزیه و تحلیل کنید. شما باید عینی باشید و ایده ها را بدون تعصب ارزیابی کنید.

. تنوع
. انصاف
. فروتنی
. شامل
. عینیت
. مشاهده
. انعکاس
حل مسئله
حل مسئله یکی دیگر از مهارت های انتقادی است که شامل تجزیه و تحلیل یک مشکل، ایجاد و اجرای راه حل و ارزیابی موفقیت طرح است. کارفرمایان صرفاً کارمندانی را نمی خواهند که بتوانند به طور انتقادی درباره اطلاعات فکر کنند. آنها همچنین باید بتوانند راه حل های عملی ارائه دهند.

. توجه به جزئیات
. شفاف سازی
. تصمیم گیری
. ارزیابی
. زمینه سازی
. شناسایی الگوها
. نوآوری
. مهارت های این تفکر بیشتر
. استدلال استقرایی
. استدلال استقرایی یا قیاسی
. انطباق
. توجه به موارد پرت
. تطبیق پذیری
. هوش هیجانی
. طوفان فکری
. بهینه سازی
. توجه ساختار
. ادغام
. برنامه ریزی استراتژیک
. مدیریت پروژه
. بهبود مداوم
. روابط علّی
. تجزیه و تحلیل مورد
. تشخیص
. تجزیه و تحلیل SWOT
. هوش تجاری
. مدیریت داده های کمی
. مدیریت داده های کیفی
. معیارهای
. دقت
. مدیریت ریسک
. آمار
. روش علمی
. رفتار مصرف کننده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟