مصاحبه های عمیق - کالج نوین

مصاحبه های عمیق

مصاحبه های عمیق : نظرسنجی های آنلاین، سایت های بررسی کاربران و گروه های متمرکز می توانند روش های عالی برای جمع آوری داده ها باشند. با این حال، یکی دیگر از روش های جمع آوری داده ها که گاهی نادیده گرفته می شود، مصاحبه های عمیق است.

همه این روش‌ها را می‌توان در استراتژی جامع مدیریت تجربه مشتری شما استفاده کرد، اما مصاحبه‌های عمیق می‌تواند به شما کمک کند داده‌هایی را جمع‌آوری کنید که می‌تواند بینش غنی در مورد تجربه و ترجیحات مخاطب هدف شما از یک نمونه گسترده ارائه دهد.

در این مقاله ویژگی‌های اصلی مصاحبه‌های عمیق را به عنوان ابزاری عالی برای تحقیقات کیفی خود کشف خواهید کرد و بینش‌های بهتری را از موضوعات مورد مطالعه خود جمع‌آوری می‌کنید.

مصاحبه های عمیق
مصاحبه های عمیق – کالج نوین

مصاحبه های عمیق چیست؟

مصاحبه های عمیق یک روش جمع آوری داده های کیفی است که امکان جمع آوری اطلاعات زیادی در مورد رفتار، نگرش و ادراک مصاحبه شوندگان را فراهم می کند.

در طول مصاحبه‌های عمیق، محققان و شرکت‌کنندگان این آزادی را دارند که نکات بیشتری را کشف کرده و در صورت لزوم جهت فرآیند را تغییر دهند. این یک روش تحقیق مستقل است که می تواند راهبردهای متعددی را با توجه به نیازهای تحقیق اتخاذ کند.

ویژگی های مصاحبه های عمیق

انواع مختلفی از مصاحبه وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند که در این مورد مهمترین ویژگی های مصاحبه عمیق عبارتند از:

ساختار منعطف: اگرچه ساختار چندانی ندارد، اما چند موضوع را بر اساس یک راهنما پوشش می‌دهد که به مصاحبه‌گر اجازه می‌دهد تا زمینه‌های مناسب برای مصاحبه‌شونده را پوشش دهد.

تعاملی: مصاحبه کننده مطالبی را که در طول مصاحبه تولید می شود پردازش می کند. در طول تعامل، مصاحبه کننده سؤالات اولیه را به شیوه ای مثبت مطرح می کند، به طوری که پاسخ دهنده تشویق می شود تا پاسخ دهد. فرآیند کامل بسیار انسانی است، و بنابراین کمتر پیش پا افتاده و کسل کننده است.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیقات اولیه چیست

عمیق: بسیاری از تکنیک های کاوشگری در مصاحبه های عمیق استفاده می شود، به طوری که نتایج از طریق کاوش و توضیح قابل درک است. مصاحبه کننده برای به دست آوردن دیدگاه عمیق تر و درک دیدگاه شرکت کننده، سؤالات بعدی را می پرسد.

مولد: اغلب تعامل با مخاطب هدف شما دانش جدیدی ایجاد می کند. به عنوان مثال، اگر با مشتریان خود صحبت می کنید، در مورد رفتار خرید بیشتر می آموزید. محققان و شرکت کنندگان ایده هایی را برای یک موضوع خاص و راه حل هایی برای مشکلات مطرح شده ارائه می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های مصاحبه های عمیق، به وبلاگ ما در مورد سوالات مصاحبه مراجعه کنید.

اهمیت انجام مصاحبه های عمیق

از آنجایی که یک مصاحبه عمیق یک گفتگوی تک به تک است، شما فرصت های کافی برای دستیابی به دلایل اصلی دوست داشتن/نپسندیدن، تصورات یا باورها را دارید.

به طور کلی، سؤالات باز هستند و می توانند بر اساس موقعیت خاص سفارشی شوند. مصاحبه کننده این فرصت را به دست می آورد تا با شرکت کننده رابطه برقرار کند و از این طریق احساس راحتی کند. بنابراین، آنها می توانند بازخورد صادقانه ارائه دهند و همچنین عبارات و زبان بدن خود را یادداشت کنند. چنین نشانه هایی می تواند به داده های کیفی غنی تبدیل شود.

با نظرسنجی‌ها، این احتمال وجود دارد که پاسخ‌دهندگان با عجله پاسخ‌ها را انتخاب کنند، اما در صورت مصاحبه‌های عمیق، نگرانی محققان به سختی وجود دارد.

مکالمات می تواند روشی عالی برای جمع آوری داده ها باشد. در واقع، افراد ممکن است تمایلی به پاسخ دادن به سوالات در قالب کتبی نداشته باشند، اما با توجه به ماهیت مصاحبه، شرکت کنندگان ممکن است با دادن اطلاعات به صورت شفاهی موافقت کنند. همچنین اگر مصاحبه شوندگان می خواهند هویت خود را محرمانه نگه دارند، می توانید با آنها صحبت کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه انجام پایان نامه

مصاحبه های عمیق با هدف کشف مسائل به منظور دستیابی به نتایج دقیق انجام می شود. این روش به شما این امکان را می‌دهد تا بینشی نسبت به تجربیات، احساسات و دیدگاه‌های مصاحبه‌شوندگان کسب کنید.

هنگام انجام مرحله اولیه یک پروژه تحقیقاتی بزرگ، مصاحبه های عمیق برای محدود کردن و تمرکز بر جزئیات مهم تحقیق مفید هستند.

هنگامی که می خواهید زمینه یک مشکل را داشته باشید، مصاحبه های عمیق به شما امکان می دهد راه حل های مختلف را برای مدیریت فرآیند تحقیق ارزیابی کنید و در عین حال به تجزیه و تحلیل داده ها کمک کنید.

مراحل انجام مصاحبه های عمیق

اطلاعات لازم را در مورد پاسخ دهندگان و زمینه ای که در آن فعالیت می کنند به دست آورید.
یک اسکریپت یا فهرستی از موضوعاتی که می خواهید پوشش دهید تهیه کنید. این کار اضافه کردن سوالات ثانویه را آسان می کند.
مصاحبه را در زمان و تاریخ مورد نظر پاسخ دهنده برنامه ریزی کنید.

با اطمینان سوالات خود را بپرسید و اجازه دهید مصاحبه شوندگان احساس راحتی کنند تا آنها نیز اعتماد به نفس داشته باشند و بتوانند به راحتی به سوالات دشوار پاسخ دهند.
حداکثر مدت زمان را طوری تنظیم کنید که خسته کننده نباشد.

حالات و حرکات بدن مصاحبه شونده را مشاهده کرده و یادداشت کنید.
حفظ اخلاق در طول فرآیند بسیار مهم است.
ضبط ها را رونویسی کنید و آنها را با مصاحبه شونده تأیید کنید.

مزایای مصاحبه عمیق

از مزایای انجام مصاحبه عمیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنها به محقق و شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهند تا برای ایجاد پاسخ‌های عمیق‌تر در مورد موضوعات حساس، رابطه راحت‌تری داشته باشند.
محققان می‌توانند سؤالات بعدی را بپرسند، اطلاعات بیشتری کسب کنند و به سؤالات کلیدی بازگردند تا درک بهتری از نگرش شرکت‌کنندگان به دست آورند.

نمونه گیری دقیق تر از سایر روش های جمع آوری داده ها است.
محققان می توانند تغییرات لحن و انتخاب کلمه شرکت کنندگان را برای درک بهتر نظرات نظارت کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  تجزیه و تحلیل داده های کمی، 2 شاخه

برای به دست آوردن اطلاعات مفید به شرکت کنندگان کمتری نیاز است.
مصاحبه های عمیق زمانی می تواند بسیار سودمند باشد که گزارش دقیقی از نظر و رفتار یک فرد مورد نیاز باشد. علاوه بر این، ایده‌ها و زمینه‌های جدیدی را بررسی می‌کند که تصویر کاملی از پدیده‌های رخ داده به محقق می‌دهد.

معایب

آنها زمان بر هستند، زیرا باید رونویسی، سازماندهی، تجزیه و تحلیل با جزئیات انجام شوند.
اگر مصاحبه‌کننده بی‌تجربه باشد، بر روند کامل تأثیر می‌گذارد.
این یک روش تحقیقی پرهزینه در مقایسه با روش های دیگر است.

شرکت کنندگان باید با دقت انتخاب شوند تا از سوگیری جلوگیری شود، در غیر این صورت می تواند روند را طولانی تر کند.
به طور کلی، شرکت کنندگان تنها زمانی تصمیم به همکاری می گیرند که در ازای آن مشوقی دریافت کنند.

مصاحبه های عمیق - کالج نوین
مصاحبه های عمیق – کالج نوین

هدف از مصاحبه های عمیق چیست؟

هدف اصلی از مصاحبه های عمیق، درک رفتار مصرف کننده و اتخاذ تصمیمات آگاهانه است. سازمان ها می توانند استراتژی های بازاریابی خود را بر اساس اطلاعات دریافتی از پاسخ دهندگان تدوین کنند. آنها همچنین می توانند بینشی در مورد تقاضای احتمالی به دست آورند و نبض مصرف کننده را بدانند.

در مورد مشاغل B2B، محققان می توانند تقاضا را با جزئیات بیشتری درک کنند و می توانند سؤالاتی را برای متخصصان بپرسند. مصاحبه ها فرصتی را برای درک فرآیند فکری مشتری و طراحی محصولاتی که شانس بیشتری برای پذیرش در بازار دارند، ارائه می دهد.

سخنان پایانی
یک مصاحبه عمیق باید تمام مراحل فرآیند را برای جمع آوری داده های معنادار دنبال کند. امیدواریم این وبلاگ به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا باید یک مصاحبه مفصل با مخاطبان هدف خود انجام دهید، با در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی آن.

اگر می‌خواهید با انجام تحقیقات آنلاین شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک نرم‌افزار نظرسنجی آنلاین استفاده کنید که ویژگی‌هایی مانند طراحی پرسشنامه، ظاهر و احساس سفارشی‌سازی شده، توزیع در مخاطبین و تجزیه و تحلیل داده‌ها را ارائه می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟