تقاضا

تقاضا

کلمه “تقاضا” برای اشاره به مقدار (چه مقدار) کالا یا خدمات معینی استفاده می شود که مصرف کنندگان مایل و قادر به خرید در یک بازار در طول دوره زمانی خاص، به هر قیمت، یا با هر درآمدی هستند. به هر قیمتی از کالاهای مرتبط

تقاضا فقط میل به کالا نیست، بلکه وقتی میل با وسیله ای برای خرید پشتیبانی می شود، تمایل مصرف کننده به استفاده از آن ابزار برای خرید کالا و قدرت خرید مصرف کننده، تنها به آن تقاضا می گویند.

عوامل تعیین کننده تقاضا

قیمت کالا: با ثابت بودن سایر موارد، بین قیمت کالا و تقاضای آن رابطه معکوس وجود دارد، یعنی افزایش قیمت کالا، منجر به کاهش تقاضای آن می شود و بالعکس. به عنوان مثال: افزایش قیمت مواد شوینده تولید شده توسط A Ltd. تقاضای آن را کاهش می دهد، زیرا مصرف کنندگان حساس به قیمت ممکن است مواد شوینده تولید شده توسط شرکت دیگری را به مواد شوینده تولید شده توسط A Ltd انتخاب کنند.
قیمت کالاهای مرتبط: کالاهای مرتبط به کالاهایی اطلاق می شود که تغییر قیمت آنها ممکن است مقدار تقاضای یک کالا را تغییر دهد. کالاهای مرتبط به شرح زیر طبقه بندی می شوند:
کالاهای مکمل: به محصولاتی که با هم یا به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرند یا جمع می شوند، کالاهای مکمل می گویند. به عنوان مثال: شامپو و نرم کننده که در آن کاهش قیمت شامپو منجر به افزایش تقاضای نرم کننده می شود.
کالاهای رقیب: زمانی که دو کالا خواسته های مشابهی دارند و می توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند، کالاهای رقیب یا کالاهای جایگزین نامیده می شوند. به عنوان مثال: صابون یا ژل دوش که در آن کاهش قیمت ژل دوش منجر به کاهش مقدار تقاضای صابون آن می شود. بنابراین بین تقاضا برای کالا و قیمت جانشین آن رابطه مستقیم وجود دارد.
درآمد مصرف کننده: چیزهای دیگر ثابت می مانند، سطح درآمد مصرف کننده نیز بر تقاضای یک کالا تأثیر می گذارد، زیرا قدرت خرید مصرف کننده به خود سطح درآمد بستگی دارد. ماهیت کالاهای مصرفی تعیین کننده ماهیت رابطه بین آنهاست. درآمد و مقدار تقاضا با افزایش درآمد مصرف‌کننده، مصرف‌کننده کالای معین بیشتری می‌خواهد، اما این در همه شرایط صادق نیست، مانند کالاهای پایین‌تر که افزایش سطح درآمد منجر به کاهش تقاضای آن می‌شود. مصرف کننده به محصولی با کیفیت بهتر روی می آورد، محصولی که پس از افزایش درآمد می تواند از عهده آن برآید. این مقاله را مطالعه کنید: بازار جاویژه

این مقاله را مطالعه کنید  جابجایی کارمند
تقاضا - کالج نوین
تقاضا – کالج نوین

انتظارات مصرف کننده: زمانی که انتظار می رود قیمت یک کالای خاص در آینده نزدیک افزایش یابد، تقاضا برای آن کالا برای آن زمان خاص افزایش می یابد. به همین ترتیب، زمانی که انتظار می رود قیمت یک کالا کاهش یابد، معمولاً تقاضا برای آن کاهش می یابد، زیرا مشتریان خرید را به تعویق می اندازند. به عنوان مثال: اگر انتظار می رود قیمت طلا در زمان آتی افزایش یابد، تقاضا برای آن مدت افزایش می یابد.
سلایق و ترجیحات مصرف کننده: سلایق و ترجیحات مصرف کننده نیز بر تقاضای کالای آن تأثیر بسزایی دارد. همه ما می دانیم که وقتی چیزی در مد است، تقاضای زیادی دارد که ممکن است در یک دوره زمانی تغییر کند. به عنوان مثال: با معرفی گوشی های فناوری 5G در بازار، تقاضا برای گوشی های هوشمند 4G کاهش یافته است.
اثر نمایشی: تقاضای شخص برای یک کالا یا خدمت خاص نیز تحت تأثیر دیدن خویشاوندان، دوستان، همکاران و همسایگانش است که آن را مصرف می کنند. دو دلیل عمده وجود دارد، یعنی با دیدن مصرف آن از طرف دیگر، فرد نیز میل به مصرف آن پیدا می‌کند، یا فکر می‌کند که اگر بستگانش توانایی مالی دارند، پس او هم می‌تواند آن را بپردازد. این اثر نمایشی نامیده می شود.
اثر اسنوب: نقطه مقابل اثر نمایشی، افکت اسنوب است که می گوید اگر کالایی در بین همه مردم رایج باشد، برخی افراد از آن استفاده نمی کنند و منجر به کاهش تقاضای کلی می شود.
اثر Veblen: کالاهایی که قیمت بالایی دارند برای افراد ثروتمند نماد وضعیت است و بنابراین فقط توسط آن طبقه مصرف می شود تا نیاز آنها به پرستیژ برآورده شود. این اثر Veblen نامیده می شود.
علاوه بر عوامل فوق، عواملی مانند اندازه جمعیت، ترکیب جمعیت، درآمد ملی و توزیع آن نیز وجود دارد که بر تقاضای یک کالا نیز تأثیر می گذارد.

این مقاله را مطالعه کنید  حسابرسی منابع انسانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟