متغیر وابسته - کالج نوین

متغیر وابسته

متغیر وابسته چیست؟ ، متغیر وابسته متغیری است که در یک آزمایش اندازه گیری یا آزمایش می شود.
برای مثال، در مطالعه‌ای که به چگونگی تأثیر تدریس خصوصی بر نمرات آزمون می‌پردازد، متغیر وابسته نمرات آزمون شرکت‌کنندگان است، زیرا این چیزی است که اندازه‌گیری می‌شود.

در یک آزمایش روانشناسی، محققان به دنبال این هستند که چگونه تغییرات در متغیر مستقل باعث تغییر در وابسته می شود. دستکاری متغیرهای مستقل و اندازه گیری تأثیر بر متغیرهای وابسته به محققان این امکان را می دهد تا در مورد روابط علت و معلولی نتیجه گیری کنند.

متغیر وابسته
متغیر وابسته – کالج نوین

متغیر چيست؟

متغیر یک مفهوم است که بیش از دو یا چند ارزش یا عدد به آن اختصاص داده می­شود. به عبارت دیگر متغیر به ویژگی­هایی اطلاق می­شود که می­توان آنها را مشاهده یا اندازه­گیری کرد.

و دو یا چند ارزش یا عدد را جایگزین آنها نمود. عدد یا ارزش نسبت داده به متغیر، نشان­دهنده تغییر از یک فرد به فرد دیگر یا از یک حالت به حالت دیگر است. میز یک مفهوم است نه متغیر، اما وزن میز یک متغیر است.

نحوه شناسایی متغیر وابسته

آزمایش ها می توانند از ساده تا کاملاً پیچیده متغیر باشند، بنابراین گاهی اوقات یادگیری نحوه شناسایی متغیرهای مستقل و وابسته کمی گیج کننده است.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به شما کمک کند به خاطر بسپارید که کدام است:

آزمایشگر کدام متغیر را اندازه گیری می کند؟

اگر چیزی است که در پاسخ به تغییرات در متغیر دیگری تغییر می کند، یک وابسته است. در بسیاری از آزمایشات و مطالعات روانشناسی، متغیر وابسته معیاری از جنبه خاصی از رفتار یک شرکت کننده است.

در آزمایشی که به چگونگی تأثیر خواب بر عملکرد آزمون می پردازد، وابسته عملکرد را آزمایش می کند زیرا معیاری برای رفتار شرکت کنندگان است.

آزمایشگر کدام متغیر را دستکاری می کند؟

متغیر مستقل مستقل در نظر گرفته می‌شود، زیرا آزمایش‌کنندگان آزادند که آن را در صورت نیاز تغییر دهند. این ممکن است به معنای تغییر مقدار، مدت یا نوع متغیر مستقلی باشد که شرکت کنندگان در مطالعه به عنوان یک درمان یا شرایط دریافت می کنند.

نحوه انتخاب متغیرهای وابسته- متغیر وابسته چیست؟

چگونه محققان تعیین می کنند که یک وابسته خوب چه خواهد بود؟ چند ویژگی کلیدی وجود دارد که یک دانشمند ممکن است در نظر بگیرد:

ثبات

ثبات اغلب نشانه خوبی از یک  وابسته کیفیت است. اگر همان آزمایش با شرکت‌کنندگان، شرایط و دستکاری‌های آزمایشی مشابه تکرار شود، تأثیرات روی  وابسته باید بسیار نزدیک به چیزی باشد که اولین بار بود.

"<yoastmark

پیچیدگی

یک محقق همچنین ممکن است متغیرهای وابسته را بر اساس پیچیدگی مطالعه خود انتخاب کند. در حالی که برخی از مطالعات ممکن است فقط یک وابسته و یک متغیر مستقل داشته باشند، همچنین ممکن است چندین متغیر از هر نوع متغیر داشته باشند.

به عنوان مثال، آزمایشی را تصور کنید که در آن محققی می خواهد بیاموزد که چگونه آشفتگی یک اتاق بر سطوح خلاقیت افراد تأثیر می گذارد.

با این حال، این تحقیق ممکن است بخواهد ببیند که چگونه آشفتگی یک اتاق ممکن است بر خلق و خوی افراد تأثیر بگذارد. آشفتگی یک اتاق متغیر مستقل خواهد بود، اما مطالعه دو وابسته دارد: سطح خلاقیت و خلق و خو.

نمونه هایی از متغیرهای وابسته

همانطور که در حال یادگیری شناسایی متغیرهای وابسته در یک آزمایش هستید، نگاه کردن به نمونه ها می تواند مفید باشد. در اینجا تنها چند نمونه از تحقیقات روانشناسی با استفاده از متغیرهای وابسته و مستقل آورده شده است.

. میزان زمان صرف شده برای مطالعه چگونه بر نمرات آزمون تأثیر می گذارد؟ در این مثال میزان مطالعه متغیر مستقل و نمرات آزمون  وابسته خواهد بود. نمرات آزمون بر اساس میزان مطالعه قبل از آزمون متفاوت است. محقق می تواند متغیر مستقل را با ارزیابی چگونگی تأثیر سن یا جنسیت بر نمرات آزمون تغییر دهد.

. استرس چگونه بر حافظه تأثیر می گذارد؟ در این مثال، وابسته ممکن است نمرات یک آزمون حافظه باشد و متغیر مستقل ممکن است در معرض یک کار استرس زا قرار گیرد.

. چگونه یک تکنیک درمانی خاص بر علائم اختلالات روانی تأثیر می گذارد؟ در این مورد، وابسته ممکن است به عنوان شدت علائمی که بیمار تجربه می کند تعریف شود، در حالی که متغیر مستقل استفاده از یک روش درمانی خاص است.

. آیا گوش دادن به موسیقی کلاسیک به دانش آموزان کمک می کند تا نمرات بهتری در امتحان ریاضی کسب کنند؟ در این مثال، نمرات امتحانات ریاضی متغیر  و موسیقی کلاسیک متغیر مستقل است.

. چه مدت طول می کشد تا افراد به صداهای مختلف پاسخ دهند؟ در این مثال، مدت زمانی که شرکت کنندگان برای پاسخ دادن به یک صدا طول می کشد، وابسته است، در حالی که صداها متغیر مستقل هستند.

. آیا فرزندان اول در سنین پایین تر از فرزندان دوم صحبت کردن را یاد می گیرند؟ در این مثال، وابسته سنی است که کودک در آن صحبت کردن را یاد می‌گیرد و متغیر مستقل این است که فرزند اول یا دوم است.

. چگونه مصرف الکل بر زمان واکنش در هنگام رانندگی تأثیر می گذارد؟ مقدار الکلی که یک شرکت کننده می خورد متغیر مستقل است، در حالی که عملکرد آنها در آزمون رانندگی وابسته است.

این مقاله را مطالعه کنید  اهداف مقاله نویسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + هفت =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟