طرح تحقیق توصیفی - کالج نوین

طرح تحقیق توصیفی

طرح تحقیق توصیفی | تعریف، روش ها و مثال ها ، هدف تحقیق توصیفی توصیف دقیق و منظم یک جمعیت، موقعیت یا پدیده است. می تواند به سوالات چه، کجا، چه زمانی و چگونه پاسخ دهد، اما نه به چرایی سوالات. یک طرح تحقیق توصیفی می تواند از طیف گسترده ای از روش های تحقیق برای بررسی یک یا چند متغیر استفاده کند. بر خلاف تحقیقات تجربی، محقق هیچ یک از متغیرها را کنترل یا دستکاری نمی کند، بلکه تنها آن ها را مشاهده و اندازه گیری می کند.

تحقیق توصیفی چیست؟

تحقیق توصیفی شامل مجموعه روش‌هایی است که هدف آن ها توصیف شرایط یا پدیده‌های مورد بررسی است. تحقیق توصیفی یک روش تحقیق علمی است که بدون دخالت پژوهشگر در متغیرها صورت می‌گیرد.

اجرای تحقیق توصیفی صرفاً برای شناخت بیشتر شرایط موجود یا یاری رساندن به فرایند تصمیم‌گیری باشد. بیشتر تحقیقات علوم رفتاری را در زمره تحقیق توصیفی به شمار آورد.

این نوع تحقیق را می‌توان به منظور یافتن پاسخ سوال‌هایی از نوع وضعیت متغیرها یا الگوی روابط بین آن ها بکار برد. بطور کلی انواع روش تحقیق از منظر نحوه گردآوری داده‌ها به دو دسته تحقیق آزمایشی و توصیفی (غیرآزمایشی) تقسیم می‌شوند.

زمان استفاده از طرح تحقیق

زمانی که هدف تحقیق شناسایی ویژگی ها، فراوانی ها، روندها و مقوله ها باشد، تحقیق توصیفی انتخاب مناسبی است. زمانی مفید است که هنوز اطلاعات زیادی در مورد موضوع یا مشکل وجود نداشته باشد. قبل از اینکه بتوانید در مورد اینکه چرا اتفاقی رخ می دهد تحقیق کنید، باید بدانید که چگونه، کی و کجا اتفاق می افتد.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه انجام پایان نامه

روش تحقیق

تحقیقات توصیفی معمولاً به عنوان یک نوع تحقیق کمی تعریف می شود، اگرچه می توان از تحقیقات کیفی برای اهداف توصیفی نیز استفاده کرد. طرح تحقیق باید به دقت تدوین شود تا اطمینان حاصل شود که نتایج معتبر و قابل اعتماد هستند.

نظرسنجی ها

تحقیق نظرسنجی به شما امکان می دهد حجم زیادی از داده ها را جمع آوری کنید که می توانند برای فرکانس ها، میانگین ها و الگوها تجزیه و تحلیل شوند. کاربردهای رایج نظرسنجی عبارتند از:

. توصیف جمعیت شناسی یک کشور یا منطقه
. سنجش افکار عمومی در مورد موضوعات سیاسی و اجتماعی
. ارزیابی رضایت از محصولات یک شرکت یا خدمات یک سازمان

طرح تحقیق توصیفی - کالج نوین
طرح تحقیق توصیفی – کالج نوین

مشاهدات

مشاهدات به شما این امکان را می دهد که بدون تکیه بر صداقت و دقت پاسخ دهندگان، داده هایی را در مورد رفتارها و پدیده ها جمع آوری کنید. این روش اغلب توسط محققان روانشناسی، اجتماعی و بازار برای درک چگونگی رفتار افراد در موقعیت های زندگی واقعی استفاده می شود. مشاهده موجودات و پدیده های فیزیکی نیز بخش مهمی از تحقیقات در علوم طبیعی است. قبل از اینکه بتوانید فرضیه‌ها، مدل‌ها یا نظریه‌های قابل آزمایشی بسازید، لازم است موضوع مورد بررسی را مشاهده و به طور سیستماتیک توصیف کنید.

مطالعات موردی

مطالعه موردی می تواند برای توصیف ویژگی های یک موضوع خاص (مانند یک فرد، گروه، رویداد یا سازمان) استفاده شود. به جای جمع‌آوری حجم زیادی از داده‌ها برای شناسایی الگوها در طول زمان یا مکان، مطالعات موردی داده‌های دقیق را برای شناسایی ویژگی‌های یک موضوع با تعریف محدود جمع‌آوری می‌کنند. مطالعات موردی به‌جای توصیف حقایق قابل تعمیم، اغلب بر موارد غیرعادی یا جالبی تمرکز می‌کنند که مفروضات را به چالش می‌کشند، پیچیدگی می‌افزایند یا چیز جدیدی را در مورد یک مشکل تحقیقاتی آشکار می‌کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  الزویر چیست

اهمیت تحقیق توصیفی

تحقیقات توصیفی هم جنبۀ کاربردی و هم جنبۀ بنیادی دارد. در بُعد کاربردی از نتایج این تحقیقات در تصمیم گیری‌­ها و سیاست­گذاری‌­ها و همچنین برنامه‌­ریزی­‌ها استفاده می­‌شود. تصمیم­‌گیری­ و سیاست­‌گذاری در قلمرو کار مدیریت­ قرار دارد. کار مدیران جامعه، اعمّ از مدیران عالی سیاسی یا مدیران رده‌های پایین، چه در بخش دولتی و عمومی و چه در بخش خصوصی و شرکت­‌ها، تصمیم­‌گیری­ است. دانستن وضعیت حیطۀ مدیریت و تحول متغیرها برای تصمیم

طرح تحقیق توصیفی
طرح تحقیق توصیفی – کالج نوین

­گیری امری ضروری است و بدون آگاهی از وضع جامعه، گرایش‌­ها، ویژگی­‌ها، کیفیت متغیرها و نیز عوامل مؤثر در حیطۀ مدیریت نمی­توان تصمیم‌­گیری و سیاست­‌گذاری نمود. برای آگاهی از این امور تحقیقات توصیفی ضرورت دارد.

تحقیقات توصیفی در بُعد بنیادی به کشف حقایق و واقعیت­های جهان خلقت می­انجامد. این تحقیقات در علوم پایه، مانند فیزیک، شیمی، زیست­ شناسی، زمین­ شناسی، ژنتیک، جغرافیا، روان­شناسی، جامعه ­شناسی و اقتصاد به کشف حقایق علمی و دستیابی به انبوهی از معلومات کلی به روش استقرایی منجر می ­شود. ذکر این نکته ضروری است که کشف قوانین علمی و روابط علت و معلولی یا همبستگی بین متغیرها و عوامل به عنوان گزاره های کلی، از طریق تحقیقات توصیفی امکان­پذیر نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 14 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟