نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال

نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال

نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال ، یکی از مزایای راه‌اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ این است که ببینید چه چیزی کار می‌کند، چه چیزی در حال تبدیل شدن است، بازده هزینه تبلیغات و نحوه بهینه سازی کمپین یا تغییر رویکرد خود برای تلاش‌های بازاریابی آینده.

دو روش رایج برای ردیابی کمپین های دیجیتال استفاده از کدهای UTM و پیکسل ها هستند.

نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال
نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال – کالج نوین

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کمپین های دیجیتال مارکتینگ در واقع مجموعه ای از فعالیت های بازاریابی در فضای مجازی و آنلاین هستند که با برنامه و هدفی مشخص و به منظور انتقال پیامی واحد و جذب بازدید بالاتر، افزایش تعامل کاربران با کسب و کار مورد نظر و در نتیجه فروش هر چه بیشتر انجام می گردند. جهت اجرا و پیاده‌سازی کمپین‌های دیجیتال از انواع رسانه‌های دیجیتالی نظیر شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، تبلیغات پوستر و بنری و مورادی از این قبیل استفاده می کنند.

انواع کمپین های دیجیتال

کمپین‌های دیجیتال انواع مختلفی دارند که به شکل زیر قابل طبقه‌بندی می باشند:

کمپین مسئولیت اجتماعی: امروزه برندها و کسب و کارهای گوناگون بر روی مسئولیت اجتماعی برند خود تمرکز می کنند و فعالیت‌های خیرخواهانه اجتماعی هسته‌ ی اصلی عملکرد خود معرفی می‌کنند. در عصر رقابتی امروز تنها توجه به بازاریابی برای برانگیختن احساسات مخاطب کافی نیست و بایستی اهمیت ویژه ای به فعالیت های اجتماعی و در واقع پذیرش یک مسئولیت اجتماعی انجام شود. کمپین مسئولیت اجتماعی  در انگلیسی مفهومی از بازاریابی است که باور دارد یک شرکت یا سازمان می بایست تصمیمات بازاریابی خود را نه فقط با مد نظر قرار دادن خواسته‌های مخاطب، بلکه با در نظر گرفتن نیازها و منافع شرکت و همچنین منافع طولانی مدت جامعه تعیین نماید. همچنین باید جنبه‌های رفاهی جامعه و مشتری را حفظ کند و آنها را در حد توان بهبود بخشد. دیدگاه بازاریابی با مسئولیت اجتماعی یکی از جدیدترین موضوعات در مدیریت بازاریابی است.

این مقاله را مطالعه کنید  ارزیابی کمپین دیجیتال مارکتینگ

کمپین فروش: هدف از طراحی کمپین فروش شناسایی فعالیت های مختلف بازاریابی و افزایش میزان درگیری کاربران با برند و محصولات یک کسب و کار و میزان تاثیر گذاری آن بر روی مشتریان توسط کانال ها و رسانه های مختلف است. یک کمپین فروش موثر کمپینی است که برنامه ریزی های کاربردی جهت افزایش نرخ تبدیل باشد به طوری که هر فرد بازدیدکننده کمپین شما را با افراد دیگری نیز به اشتراک بگذارد. این امر میسر نخواهد شد مگر با اجرای کمپین‌های دیجیتال توسط رسانه های اجتماعی و ابزارهای دیجیتالی آنلاین و آفلاین. هدف از تشکیل کمپین فروش جذب مخاطب است و نیازمند یک برنامه ریزی اساسی می باشد. کمپین تخفیف محور و کمپین جایزه محور از جمله کمپین های دیجیتال دیگری هستند که هر یک اهداف خاصی را دنبال میکنند، در ادامه به برخی از اهداف این کمپین ها اشاره خواهیم کرد.

نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال
نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال – کالج نوین

نحوه ردیابی و اندازه گیری کمپین های بازاریابی دیجیتال

کدهای UTM

کدهای UTM برچسب هایی هستند که به انتهای URL اضافه می شوند. آنها به شما امکان می دهند پارامترهای خاصی مانند:

. منبع کمپین – گوگل، فیس بوک، خبرنامه الکترونیکی
. رسانه کمپین – ایمیل، تبلیغات بنری، جستجوی پولی، اجتماعی
. نام کمپین – تبلیغات پاییز، کوپن BOGO
. محتوا/نسخه خلاق – نسخه A، عکس خانوادگی

کدهای UTM پسوند URL هستند و نیازی به تغییر کد وب سایت ندارند. این کدها به شما امکان می دهند کمپین های خود را سازماندهی کنید تا اثربخشی جنبه های مختلف تلاش بازاریابی خود را پیگیری کنید.

پس کدهای UTM چگونه کار می کنند؟
وقتی کاربر روی تبلیغی کلیک می کند که کد UTM به آن اضافه شده است، Google Analytics کلیک را ردیابی می کند و معیارهای کلیدی مرتبط با آن تبلیغ را گزارش می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  5 تکنیک دیجیتال مارکتینگ برای تقویت تصویر
نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال
نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال – کالج نوین

پیکسل ها

پیکسل ها (گاهی اوقات تگ های نورافکن نامیده می شوند) قطعه کدی هستند که در یک وب سایت قرار می گیرند و برای ردیابی رفتار کاربر در سراسر جریان وب سایت استفاده می شوند. یک پیکسل با کد UTM متفاوت است زیرا می تواند یک رویداد یا ACTION خاص مانند تکمیل فرم، سفارش آنلاین، بازدید از سایت و غیره را ردیابی کند. برای هر فعالیتی که می خواهید ردیابی کنید باید یک پیکسل جدید ایجاد شود.

پیکسل ها به بازاریابان این امکان را می دهند که از اقدامات کاربرانی که پس از مشاهده یا کلیک بر روی یک تبلیغ از سایت بازدید می کنند، عکسبرداری و گزارش دهند. آنها به بازاریابان این توانایی را می دهند که فروش/عملی را مستقیماً به یک کمپین بازاریابی پولی اختصاص دهند. این به شما امکان می دهد ROAS را در تلاش های بازاریابی دنبال کنید. حتی می‌توانید اقدامات را بر اساس «پنجره انتساب» یا دوره زمانی مشخص شده ثبت کنید. به عنوان مثال، اگر کاربری در روز دوشنبه روی تبلیغ شما کلیک کند، اما تا روز شنبه سفارش آنلاین انجام ندهد، تا زمانی که خرید در “پنجره انتساب” از پیش تعیین شده انجام شود، تبدیل به عنوان متعلق به کمپین محسوب می شود. با این حال، اگر تبدیل خارج از پنجره انتساب زندگی کند، فعالیت شمارش نخواهد شد.

پیکسل ها چگونه کار می کنند؟
هنگامی که کاربر در صفحه ای با یک پیکسل قرار می گیرد و یک عمل تکمیل می شود (مثال: یک سفارش انجام می شود)، تگ پیکسل داده های مربوط به آن سفارش را جمع آوری می کند. سپس این داده ها برای تجزیه و تحلیل در دسترس هستند. برخی از انواع پیکسل های رایج عبارتند از:

این مقاله را مطالعه کنید  میم مارکتینگ بین دیجیتال مارکتینگ

. Retargeting pixel – برای ردیابی بازدیدکنندگان سایتی که اقدام مورد نظر را انجام نداده‌اند و بازاریابی مجدد برای آنها استفاده می‌شود
. پیکسل تبدیل – مورد استفاده برای اعتبارسنجی عملکرد (یعنی قرار داده شده در صفحه «متشکرم» تأیید سفارش)
. پیکسل بازدید از سایت – مورد استفاده برای ردیابی ترافیک کمپین (بازدید از صفحه وب)

بنابراین چگونه می دانید از کدام روش ردیابی استفاده کنید؟ پاسخ این است که اهداف کسب‌وکاری را که می‌خواهید به آن دست یابید مرور کنید و معیارهای کمپین را مطابق با آن تنظیم کنید. اگر به دنبال پیگیری ترافیک کلی هستید، از کدهای UTM استفاده کنید. اگر به دنبال ردیابی یک اقدام یا رویداد خاص هستید، از پیکسل ها استفاده کنید. با این حال، ما در یخچال معتقدیم که هر چه داده های شما بیشتر باشد، بهتر است، بنابراین اغلب از ترکیبی از این دو استفاده می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟