استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار

استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار

استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار ، دوران بیلبوردها و تبلیغات روزنامه ها خیلی گذشته است. در دنیای امروز، بازاریابی دیجیتال راهی برای رشد کسب و کار شماست. تبلیغات ویدیویی و رسانه های اجتماعی همه جا را گرفته اند.

به هر حال، اینترنت بخش عمده ای از زندگی روزمره ما را به خود اختصاص می دهد. و اکنون، با دسترسی بیش از 59 درصد از جمعیت جهان به آن، هیچ مکانی بهتر از اینترنت برای تبلیغ شرکت شما وجود ندارد.

با این حال، دیجیتال مارکتینگ به اشکال مختلف وجود دارد. بهینه سازی موتورهای جستجو، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رسانه های اجتماعی و موارد دیگر وجود دارد. به همین دلیل، تعیین بهترین استراتژی برای تبلیغ کسب و کارتان می تواند دشوار و طاقت فرسا به نظر برسد. و این می تواند باشد مگر اینکه با توسعه یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ شروع کنید.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار
استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار – کالج نوین

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟- استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار

استراتژی دیجیتال مارکتینگ به روشی اطلاق می شود که با کمک آن می توانید بدون تحمیل هزینه، تغییراتی در حضور آنلاین خود ایجاد کنید و برندتان را به کاربران بهتر نشان دهید. با کمک استراتژی دیجیتال مارکتینگ می توان مدل ها، الگوها و چهارچوب کاری را مشخص و برای به سرانجام رساندن آن ها به نحو احسنت برنامه ریزی کرد.

چگونه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنیم؟

اکنون، هنگام ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، ممکن است ایده خوبی باشد که با یک آژانس بازاریابی یا هویت برند مشورت کنید. اما اگر به‌تازگی کسب‌وکار خود را شروع کرده‌اید یا می‌خواهید این فرآیند را در داخل خود حفظ کنید، در اینجا نکات کلیدی وجود دارد که باید هنگام ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال در نظر داشته باشید.

1. هدف گذاری کنید

اول از همه، شما باید هدف خود را تعیین کنید. دانستن آنچه می خواهید به دست آورید مهم است زیرا مسیر استراتژی بازاریابی دیجیتال شما را تعیین می کند.

برای این کار، از معیارهای SMART استفاده کنید. این ابزاری است که به شما در ایجاد اهداف واضح، قابل دستیابی و معنادار کمک می کند. SMART مخفف: خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و به موقع است.

آیا می خواهید سرنخ های بیشتری تولید کنید؟ یا محصولات بیشتری بفروشیم؟ شاید بخواهید افراد بیشتری در خبرنامه شما مشترک شوند یا می‌خواهید روی شناسایی برند تمرکز کنید.

هنگام تعیین اهداف خود تا حد امکان خاص باشید. فقط گفتن اینکه می خواهید محصولات بیشتری بفروشید کافی نیست. با این حال، ثابت کردن اینکه می خواهید فروش خود را تا 10 درصد در سه ماه آینده افزایش دهید، به شما ایده بهتری در مورد چگونگی رسیدن به آن می دهد.

2. حضور بازاریابی دیجیتال موجود خود را ارزیابی کنید

وقتی فهمیدید می‌خواهید به چه چیزی برسید، وقت آن است که یک قدم به عقب بردارید و نحوه عملکرد استراتژی بازاریابی دیجیتال موجود خود را تجزیه و تحلیل کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  سرمایه قوی از طریق دیجیتال مارکتینگ

برای انجام این کار، نگاهی به کانال های بازاریابی اصلی خود بیندازید. اینها ممکن است شامل وب سایت شما، صفحات رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی یا تلاش های بازاریابی محتوا، سئو یا تبلیغات پرداخت به ازای کلیک باشد. تجزیه و تحلیل کنید که چه چیزی کار می کند و چه چیزی باید بهبود یابد تا به شما کمک کند تعیین کنید که کجا باید تلاش خود را متمرکز کنید.

اگر وب سایت شما در حال حاضر به عنوان تنها حضور شما در بازاریابی دیجیتال عمل می کند، در مورد اینکه کدام کانال های دیگر ممکن است برای برند شما مفید باشند، تحقیق کنید. مشتریان بالقوه شما از چه پلتفرم های رسانه اجتماعی استفاده می کنند؟ آیا بازاریابی ایمیلی به افزایش فروش شما کمک می کند؟

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به آنچه رقبای شما انجام می دهند نگاهی بیندازید. این می تواند به شما کمک کند که چگونه برند خود را در مقابل مخاطبان هدف خود قرار دهید.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار
استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار – کالج نوین

3. درک کنید که قیف فروش دیجیتال چیست

شما مبنای استراتژی خود را دارید، اما قبل از شروع به اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال خود، باید قیف فروش دیجیتال را درک کنید. بنابراین، آن چیست؟

قیف فروش دیجیتال یک مفهوم بازاریابی است که سفر خریداران را به تصویر می کشد، از غریبه بودن برای شرکت شما شروع می شود و به یکی از مشتریان وفادار شما ختم می شود. قیف فروش دیجیتال شامل مراحل زیر است:

کشف
جایی که مردم برای اولین بار در مورد شرکت شما می شنوند.

پژوهش
زمانی که سطحی از شناخت برند ایجاد شد و کاربر به شرکت و محصولات شما نگاه می کند و به یک مشتری بالقوه تبدیل می شود.

خرید
جایی که مشتریان بالقوه به مشتریان فعلی تبدیل شده اند.

وفاداری
جایی که مردم با برند شما ارتباط برقرار می کنند و به مشتریان بلندمدت تبدیل می شوند.

درک اینکه مخاطب شما در چه مرحله ای قرار دارد و انتظارات آنها چیست، می تواند به شما در مدیریت بهتر پیام هایتان کمک کند. درک این موضوع مهم است زیرا کاربران بر اساس مرحله ای که در آن هستند، به تبلیغات شما واکنش متفاوتی نشان می دهند. شما باید CTA ها، پست های اجتماعی و سایر کپی های خود را بر اساس این مراحل بسازید.

4. پرسونای خریدار بسازید

قدم بعدی این است که به ذهن مشتری خود وارد شوید. تصور کنید مشتری شما چه کسی است، چند سال دارد، چه ارزش هایی دارد، چه کاری برای امرار معاش انجام می دهد و موارد دیگر. با انجام این کار، درک بهتری از اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و چگونه به آنها دسترسی خواهید داشت به دست خواهید آورد. این تمرین فراتر از شناسایی یک بازار هدف است و در واقع شما را وادار می کند که یک شخصیت خریدار مصنوعی ایجاد کنید که به شما کمک می کند مشتری ایده آل خود را تجسم کنید.

این شخصیت‌های خریدار باید خاص باشند، دقیقاً مانند اهدافی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم. تحقیقات بازار کاملی را انجام دهید و از مراحلی که قبلاً در هنگام تعریف قیف فروش خود به عنوان نقطه شروع برداشته اید، استفاده کنید. از آنجا، شروع به صحبت با مشتریان بالقوه خود در انجمن ها، گروه های رسانه های اجتماعی، یا با درخواست مصاحبه های انفرادی کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  7 فناوری دیجیتال مارکتینگ

از بسیاری جهات، این کار مانند فرآیند تأیید اعتباری است که هنگام راه اندازی کسب و کار خود انجام داده اید، فقط با تمرکز بر پیام رسانی، تبلیغات دیجیتال و حضور کلی آنلاین شما.

5. مشتریان خود را در قیف فروش دیجیتال خود پیدا کنید

اکنون که متوجه شده اید به چه نوع مخاطبی نگاه می کنید، وقت آن است که تصور کنید خریداران شما در تمام مراحل قیف فروش دیجیتال پراکنده شده اند.

چرا؟ زیرا همانطور که قبلا اشاره کردیم، خریداران بسته به مرحله ای که در آن قرار دارند، واکنش متفاوتی به تبلیغات شما نشان خواهند داد. بنابراین، هر یک از این مراحل نیاز به رویکرد بازاریابی متفاوتی دارد.

فرض کنید شما یک تعمیرگاه ماشین دارید. از تعمیر و نگهداری منظم گرفته تا ترمیم، و حتی تنظیم دقیق – شما همه این کارها را انجام می دهید. به این فکر کنید که افراد بسته به مرحله ای که در آن هستند چگونه می توانند شما را پیدا کنند.

به عنوان مثال، مشتری در مرحله کشف کسی است که یک خرابی غیرمنتظره را تجربه کرده است. و اکنون، آنها به دنبال مکانیکی هستند تا فورا مشکل را برطرف کند.

آنها به احتمال زیاد یک جستجوی سریع در گوگل انجام می دهند و حتی ممکن است به بررسی های آنلاین نگاه کنند. در این مثال، شما می‌خواهید یکی از اولین کسانی باشید که در نتایج جستجوی آن‌ها برای «تعمیرگاه خودرو در نزدیکی من» ظاهر می‌شوند. و شما می خواهید که تعداد انگشت شماری از نظرات مثبت را به لیست خود پیوست کنید. برای رسیدن به آن جا، باید سئوی خود را برای آن عبارت معین با داشتن کپی مناسب، یک سایت کارآمد، اطلاعات تماس در دسترس، و سایر عناصر روی صفحه، بهینه کنید.

یکی دیگر از مشتریان در مرحله تحقیق ممکن است شخصی باشد که به دنبال رنگ آمیزی جدید یا اضافه کردن یک استریو خودرو پس از فروش به وسیله نقلیه خود است. آنها عجله ندارند و مایلند منتظر بمانند و به اندازه کافی تحقیق کنند تا واجد شرایط تماس با شما باشند. در این صورت، شما می خواهید تبلیغات شما در جایی که هستند نشان داده شود.

پس چرا یک کمپین تبلیغاتی فیس بوک که پروژه های بازسازی گذشته خود را به نمایش می گذارد، اجرا نکنید؟ دیدن اینکه یک ماشین قدیمی کاملا جدید به نظر می رسد، ممکن است برای متقاعد کردن این مشتری بالقوه کافی باشد که ماشین او واقعاً می تواند از رنگ آمیزی استفاده کند.

در این مرحله آزمون و خطاهای زیادی وجود خواهد داشت. به احتمال زیاد، در طول زمان به آزمایش و تکرار موقعیت تبلیغاتی خود ادامه خواهید داد. در حال حاضر، با شخصیت های خریدار خود و جایی که انتظار دارید در قیف فروش شما قرار گیرند، شروع کنید. همیشه می‌توانید تبلیغات، هدف‌گذاری، کانال‌های دیجیتال و تلاش‌های کلی خود را بسته به پاسخ مشتری تنظیم کنید.

6. یک استراتژی محتوا ایجاد کنید

اکنون، باید همه چیز را کنار هم بگذارید و یک استراتژی بازاریابی خاص برای هر کانال ایجاد کنید. استراتژی محتوای شما ممکن است شامل وبلاگ ها، وبینارها، کتاب های الکترونیکی، پادکست ها، ویدیوها و موارد دیگر باشد. اهداف خود را مشخص کنید و تعیین کنید کدام نوع محتوا می تواند به شما در دستیابی به آن اهداف کمک کند.

این مقاله را مطالعه کنید  بهترین روندهای دیجیتال مارکتینگ

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید رتبه خود را در نتایج جستجو بهبود ببخشید، ممکن است روی یک استراتژی کلمه کلیدی کار کنید یا از کاربران بخواهید نظرات خود را در کسب و کار گوگل ارسال کنند تا بتوانید امتیاز SEO محلی خود را بهبود بخشید. یا اگر به دنبال به رسمیت شناختن برند هستید، باید مطمئن شوید که در رسانه های اجتماعی فعال هستید.

فقط مطمئن باشید که مهم نیست چه محتوایی تولید می کنید، از این بهترین شیوه ها پیروی می کنید:

. رسیدن به نقطه: روی مهمترین نکات تمرکز کنید و مطمئن شوید که محتوای شما برای خواننده شما ارزشمند است.
. مستقیم با مخاطبان خود صحبت کنید: برای اینکه با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، باید آنها را درک کنید. آنها به دنبال چه می گردند؟ آنها به چه سؤالاتی نیاز دارند؟ چه مشکلاتی باید حل شود؟ چگونه میتوانی کمک کنی؟

. از ارزش پیشنهادی منحصر به فرد خود استفاده کنید: یک پیشنهاد ارزش به مشتریان بالقوه شما می گوید که از برند شما چه انتظاراتی می توانند داشته باشند. همراه با کپی ارزشمند، حتما تیترهای جذاب ایجاد کنید.

. ثابت باشید: مطمئن شوید که برند شما در همه کانال ها ثابت است. شخصیت، لحن صدا و سایر ویژگی های منحصر به فرد برند خود را تعریف کنید. اطمینان حاصل کنید که هر قطعه محتوایی که ایجاد می کنید واقعاً نشان دهنده برند شما باشد.

7. نتایج خود را پیگیری کنید

هنگامی که استراتژی بازاریابی خود را راه اندازی و اجرا کردید، زمان آن است که مشاهده کنید و ببینید که چگونه کار می کند. همیشه جا برای پیشرفت هست به همین دلیل است که باید دائماً عملکرد پروژه خود را پیگیری کنید. دریابید که چه استراتژی‌هایی به خوبی انجام می‌شوند و چه چیزی می‌تواند بهتر پیش رود، سپس تغییراتی را متناسب با آن اعمال کنید.

فقط مطمئن شوید که معیارهای کلیدی را تعیین کرده اید که می خواهید از قبل پیگیری کنید. این می تواند به سادگی تراکنش های نهایی یا رزرو قرار ملاقات یا چیزی کمی گسترده تر مانند اشتراک گذاری های اجتماعی و بک لینک ها باشد. دانستن اینکه چه معیارهایی مهم هستند می تواند به شما کمک کند تا به سرعت مشکلاتی را که پیش می آید شناسایی کرده و از آنها دور شوید.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار
استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار – کالج نوین

بازاریابی دیجیتال یک فرآیند مستمر است

هنگام ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، همیشه در مورد آنچه می خواهید به دست آورید، مشخص باشید، بدانید مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند، و بر اساس مرحله ای که در قیف هستند، به تبلیغات شما واکنش نشان دهند.

قرار نیست هر بار این را درست انجام دهید. ممکن است متوجه شوید که کانالی که انتخاب کردید، رسانه و حتی تصاویر با مشتریان شما همخوانی ندارد. اجازه نده که شما را تکان دهد. در عوض، از این نتایج درس بگیرید و دوباره تلاش کنید.

در صورت مشاهده موفقیت نیز همین را می توان گفت. در اینجا متوقف نشوید، به تکرار مواردی که کار می کند ادامه دهید تا آنچه را که حتی بهتر کار می کند، بیابید. این زیبایی استفاده از بازاریابی دیجیتال است، همیشه جا برای بهبود وجود دارد و راه‌های زیادی برای انجام آن وجود دارد. شما فقط باید مقدمات را فراهم کنید تا بدانید چگونه به بهترین شکل به آن نزدیک شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + ده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟