حل اختلاف - کالج نوین

حل اختلاف

حل اختلاف به تکنیک حل و فصل اختلافات یا دعاوی بین دو طرف، یعنی کارفرما و کارمند اشاره دارد. هدف این تکنیک دستیابی به انصاف برای هر دو گروه و رسیدن به توافقی بین با اجماع است که اغلب توسط یک شخص ثالث آغاز می شود. این اختلافات ناشی از مطالبات دستمزد، اعمال ناعادلانه کار، مداخلات سیاسی، رقابت اتحادیه ها و غیره است.

حل اختلاف
حل اختلاف – کالج نوین

هفت روش برای حل و فصل اختلافات صنعتی وجود دارد که با توجه به شرایط مختلف می توان از آنها استفاده کرد.

روشهای حل اختلاف

چانه زنی دسته جمعی: فرآیندی است که در آن نمایندگان کارگران یا مثلاً اتحادیه های کارگری و کارفرمایان با یکدیگر ملاقات می کنند و در مورد موضوعات مختلف مربوط به دستمزد و مزایا بحث می کنند تا به توافقی متقابل برسند.
آیین نامه انضباطی: در این روش وظایف و مسئولیت های هر دو طرف مشخص می شود. هنگامی که این هنجارها به شدت رعایت شود، احتمال اختلافات را می توان کاهش داد. وزارت کار هند یک کد رفتاری برای صنایع منتشر کرده است.
روند رسیدگی به شکایت: شکایت زمانی صورت می گیرد که تخلف از مفاد قانون یا نقض شرایط و ضوابط استخدامی توسط مدیریت صورت گیرد. جبران خسارت می تواند توسط کارمند آسیب دیده از طریق روش شکایت تعریف شده جستجو شود.
داوری: فرآیندی که در آن یک طرف مستقل مداخله می کند و وضعیت چانه زنی را مطالعه می کند، هر دو طرف را می شنود و داده های لازم را جمع آوری می کند. پس از آن، توصیه هایی توسط داور ارائه می شود که برای گروه های متخاصم الزام آور است.
سازش: در این فرآیند، نمایندگان مدیریت و اتحادیه کارگری در مقابل مصالحه کننده گرد هم می آیند تا آنها را متقاعد کنند که به اجماع برسند. مصالحه کننده ممکن است یک فرد یا گروهی از افراد باشد. مصالحه کننده نمی تواند تصمیم خود را در مورد طرف های ذینفع اجرا کند.
قضاوت: زمانی که اختلاف از طریق سازش حل و فصل نشود، تنها به توصیه مأمور سازش، به دادرسی مراجعه می شود. این فرآیند یک حل اجباری اختلاف صنعتی توسط دادگاه یا دادگاه کار است که در آن رأی دادگاه کار برای گروه ها لازم الاجرا است.
ماشین آلات مشورتی: برای حل و فصل منازعات صنعتی، نهادهای دوجانبه یا سه جانبه توسط دولت در سطوح کارخانه، صنعت، ایالت و ملی با هدف گرد هم آوردن طرفین برای بحث متقابل و حل و فصل اختلافات تعیین می‌شوند.
پیامدهای اختلافات صنعتی بر همه ذینفعان مانند کارکنان، جامعه، مدیریت، دولت، سرمایه گذاران و غیره تأثیر نامطلوب می گذارد. مدیریت شرکت باید زیان تولید، درآمد و سود را نیز متحمل شود. حتی کارمندان به دلیل تعطیلی و اعتصابات با مشکلاتی روبرو هستند که ممکن است منجر به از دست دادن دستمزد و حتی شغل شود. بنابراین، اختلافات صنعتی باید هر چه سریعتر حل شود.

این مقاله را مطالعه کنید  6 اهمیت اصلی اصول مدیریت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − شش =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟