انجام مقاله تضمینی

انجام مقاله تضمینی

انجام مقاله تضمینی با هدف رشد و تعالی دانشجویان ارشد و دکتری رشته مدیریت قابل انجام است. وقتی شما به انجام مقاله می پردازید باید بدانید که در روش تحقیق شما باید به صورت کامل قوی باشید. انجام مقاله در رشته مدیریت در قسمت های مختلفی نظیر بازاریابی ، رفتار سازمانی ، کارآفرینی و… انجام می شود. حال بنظر می رسد دانشجویان مدیریت در ارشد و دکتری برای انجام مقاله تضمینی دچار مشکل هستند. سعی می کنیم در زیر به مواردی بپردازیم که بتواند کمک کننده شما در انجام مقاله باشد.

 

انجام مقاله تضمینی در رشته مدیریت

انجام مقاله در رشته مدیریت همواره با دشواری از سوی دانشجویان ارشد و دکتری همراه است. این چند نکته مهم است که ما در انجام مقاله باید رعایت کنیم. هیچ تضمینی وجود ندارد که انجام مقاله با یک بار در یک مجله به چاپ برسد. چاپ مقاله در واقع بسیار مراحل سخت تری از انجام مقاله دارد. انجام مقاله نیازمند استانداردهای جدید است که باید این اصول را رعایت کنید تا بتوانید با اطمینان به انجام مقاله تضمینی بپردازید.

انجام مقاله تضمینی
انجام مقاله تضمینی – کالج نوین

برای یک مقاله چه مراحلی باید طی شود:

 1. عنوان کوتاه و مفید
 2. مقدمه با چارچوب استاندارد
 3. بیان مسئله
 4. مبانی نظری و پیشینه تحقیق
 5. روش تحقیق با توجه به استاندارد
 6. تجزیه و تحلیل با روش های آماری مناسب
 7. بحث و نتیجه گیری مناسب
این مقاله را مطالعه کنید  چک لیست مقاله نویسی

عنوان یک مقاله تضمینی باید چگونه باشد؟

 

 1. عنوان باید خاص باشد: عنوان پژوهشی شما باید محدود و خاص باشد.
 2. عنوان باید حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد: اگر به مثال بالا توجه کنید مشاهده می‌شود که در عنوان اول  هر سه متغیر اصلی پژوهشی که یکی متغیر وابسته و دیگری متغیر مستقل است در عنوان مقاله آورده شده‌اند اما در عنوان دوم متغیرهای اصلی پژوهش وجود ندارد.
 3. عدم استفاده از فرمول و علائم اختصاری: شما نباید در عنوان مقاله از علائم اختصاری همانند MS و یا فرمول‌ها استفاده کنید.
 4. عنوان باید کوتاه باشد: در انتخاب عنوان مقاله توجه به کوتاه بودن آن ضروری است. عنوان بسیار کوتاه: پوسیدگی دندان کودکان. عنوان استاندارد: عوامل فرهنگی و اجتماعی موثر بر پوسیدگی دندان کودکان.
 5. عنوان باید روشن و بدن ابهام باشد و همچنین جذابیت داشته باشد.
 6. اجتناب از آوردن کلمات اضافی: آوردن کلماتی که هیچ کمکی در فهم عنوان ندارند در ابتدای هنوان مناسب نیست.
 7. زمان و مکان مطالعه: اگر پژوهشی شما از نوع توصیفی است زمان و مکان مطالعه آورده می‌شود ولی برای سایر انواع پژوهش این کار ضرورتی ندارد.

مقدمه مقاله تضمینی

۱.اطلاعات پیش‌زمینه برای خواندن مقاله را در مقدمه بیاورید

در مقدمه هر مقاله تحقیقاتی باید اطلاعات پیش‌زمینه‌ای لازم را در اختیار مخاطبان قرار بدهید و او را هدایت کنید تا بتواند با بستر متنی که قرار است با آن رو به رو شود، آشنایی کسب کند.

یادتان باشد که قرار نیست تمام محتوای جزئی و اطلاعات ریز مقاله را از همان ابتدا به مخاطب عرضه کنید. بلکه باید با زبانی جذاب و جملاتی دقیق، مخاطب را برای ورود به متن آماده نمایید و او را در جریان موضوعاتی قرار بدهید که خواهد خواند. در مقدمه مقالات است که می‌توانید یک خواننده را ترغیب به ادامه خواندن کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  انواع تحقیق کیفی

۲. اهمیت موضوع مقاله و تحقیق خود را شرح بدهید

در بخش مقدمه یک مقاله تحقیقاتی باید به مخاطب اطلاع بدهید که قرار است با چه چیزی در متن رو به رو شود. یعنی باید تمام تلاش‌تان را به کار بگیرید تا مشخص شود که چرا پروژه تحقیقاتی‌تان ارزشمند بوده است و چه حرف‌هایی برای گفتن دارد.

برای تاکید بر ارزشمند بودن حیطه تحقیقاتی خود بهتر است به ارائه اعداد و ارقام یا حقایقی مستدل برای خوانندگان بپردازید. با این کار نشان می‌دهید که مقاله و تحقیقی که پشت آن در جریان بوده است، حرف‌هایی نوین در بردارد و می‌تواند راه‌کار و مسیری تازه برای رفع یک مشکل یا بسط دادن یک زمینه علمی باشد.

۳. از تحقیقات پیشین در راستای موضوع تحقیق‌تان هم صحبت کنید

مروری بر ادبیات تحقیق در نوشتن مقالات تحقیقاتی به کار نمی‌آید. این سبک از مروها برای نوشتن پایان‌نامه‌ کاربرد دارد. اما در یک مقاله تحقیقاتی هم باید به تحقیقات و پروژه‌هایی که قبل از شما در زمینه موضوع‌تان صورت گرفته است، اشاره‌هایی داشته باشید.

باید به مخاطب بگویید که تحقیقات شما چه تفاوتی با کارهای قبلی انجام‌شده در حوزه مطالعه‌تان دارد و به عبارت ساده‌تر، آیا طرحی نو بنا کرده‌اید یا خیر. البته دقت کنید که همیشه لازم نیست که تحقیقات‌تان از اساس و بنیاد کاملا نو و تازه باشد بلکه می‌توانید در پروژه خود تحقیقات و پژوهش‌های قبلی را با ساختاری جدید تکرار کنید.

۴. مقدمه را با بیان اهداف تحقیقاتی‌تان به پایان برسانید

در جملات آغازین بخش مقدمه در مقالات تحقیقاتی خود به معرفی مطلب‌ و پروژه تحقیقاتی خود پرداختید و از روند کار  و اهمیت آن گفتید. حال در بخش‌های پایانی و انتهایی مقدمه باید به سراغ نتیجه‌گیری بروید و درباره روش‌های به کار رفته در جریان تحقیق و ارزیابی آن روش‌ها برای مخاطبان صحبت کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی

یادتان باشد که در این قسمت هم نباید به سراغ جزئیات بروید. جزئیات هر مقاله در بدنه و متن اصلی آن عنوان می‌شود و جای آنها در مقدمه مقاله نیست.

 

بیان مسئله در انجام مقاله تضمینی

بیان مساله همواره با مقدمه‌ای آغاز می‌شود که با فاصله‌ای اندک، ناظر بلافصل بر تعریف مشخص مساله است. به این معنا که مقدمه را نباید چنان دور از مساله انتخاب کرد و کلی گرفت که بتوان آن را در آغاز هر مطلب دیگری نیز بیان کرد. مقدمه در واقع فتح بابی برای ورود به مساله اصلی تحقیق است و در حقیقت، نوعی توجیه و استدلال در جهت پرداختن به مساله مورد بررسی است. طول مقدمه نیز نباید چنان باشد که بر مطلب اصلی – یعنی تعریف مساله – غلبه کند و به عبارت دیگر «مقدمه زاید بر متن» باشد. اندازه نوشتاری مقدمه طبعا با حجم نوشته اصلی تناسب دارد و به همین دلیل، هر گاه افزایش طول مقدمه ضرورت یافت، ناگزیر باید دو لایه فراتر از مساله اصلی را در بر گیرد. در کل باید گفت که آنچه در قسمت مقدمه آورده می‌شود باید کاملا مرتبط با موضوع باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟