انجام مقاله مروری - کالج نوین

انجام مقاله مروری

انجام مقاله مروری یکی از روش های نگارش مقاله است. انجام مقاله مروری همیشه نیازمند نگارش قوی تری است چون استدلال ها همگی از مقالات پیشین است. در کالج نوین سعی می کنیم در انجام مقاله در کنار دانشجویان عزیز باشیم.

مقاله مروری چیست؟

برای پاسخ به سوال مقاله مروری چیست می‌توان گفت: مقاله مروری یا مرور ادبیات به بررسی مقالات چاپ‌شده قبلی در زمینه یک موضوع مشخص می‌پردازد و بر‌خلاف مقالات پژوهشی اصیل، نتایج تجربی جدیدی ارائه نمی‌کند، بلکه سطح دانش فعلی را در حوزه مربوطه نمایش می‌دهد.

مقالات مروری با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از اطلاعات موجود و نگاهی نو به اطلاعات کهنه سبب شکل‌گیری استدلال‌ها و نتیجه‌گیری‌های جدید می‌شوند که می‌توانند نقش مؤثری در پیشرفت علم داشته باشند.

علاوه بر این، مقالات مروری می‌توانند پیشنهاد‌ات مفیدی را برای ادامه تحقیقات در حوزه علمی مربوطه ارائه دهند.

مقاله مروری دارای انواع مختلفی هستند که همه آن‌ها بر اساس ساختار خود در یکی از سه دسته زیر قرار می‌گیرند:

  • مرور روایتی (Narrative review): در این نوع، به خلاصه کردن مطالب مقالات موجود در زمینه موردنظر پرداخته و یافته‌های کمی به‌صورت کیفی ارائه می‌شوند.
  • مرور نظام‌مند (Systematic review): در این نوع، یک پرسش مطرح می‌شود و سپس تلاش می‌شود که با استفاده از یافته‌ها و استدلال‌های مقالات دیگر به آن پرسش پاسخ داده شود.
  • مرور بهترین شواهد (Best evidence synthesis): این نوع حد واسط دو نوع دیگر است. یعنی پرسشی مطرح می‌شود و سپس خواننده پاسخ آن را از میان مطالب و شواهد ارائه‌شده در مقاله می‌یابد.

لازم به ذکر است که تمام مجلات علمی، مقالات مروری را چاپ نمی‌کنند و در مقابل برخی مجله‌ها تنها به چاپ این نوع مقالات اختصاص یافته‌اند.

انجام مقاله مروری
انجام مقاله مروری – کالج نوین

انواع مقالات مروری

نکته‌ی مهمی که برای یادگیری روش نوشتن مقاله ریویو باید در نظر داشت این است که مقالات مروری به به دو دسته نظام مند (سیستماتیک) و تشریحی (ساده) تقسیم بندی می‌شوند.

مقالات مروری تشریحی باید در قالبی با سهولت خوانایی بالا نوشته شوند تا امکان بررسی موضوع را در طیفی گسترده فراهم آورند؛ در حالی که در یک مقاله مروری نظام مند، یک بررسی دقیق با ادبیات نوشتاری جامع درباره موضوع انتخاب شده انجام می‌شود.

از آنجایی که مرور‌های نظام مند نتیجه یک مرور ادبیات با درگیری نسبتاً کمتر تعصب نویسنده است، مقاله‌های مروری نظام مند به عنوان مقالات با استاندارد طلایی در نظر گرفته می‌شوند.

مرور‌های نظام مند را می‌توان به بررسی‌های کمی و کیفی تقسیم کرد. در هر دو مورد، مرور ادبیات به صورت دقیق انجام می‌شود.

با این حال در مقالات مروری تشریحی نیز داده‌های مطالعه جمع آوری می‌شوند و از نظر آماری ارزیابی می‌شوند که به این کار فراتحلیل (Meta Analysis) گفته می‌شود.

مقاله مروری برای چه اشخاصی مفید است؟

دانستن اینکه مقاله ­ای که می ­نویسید توسط چه اشخاصی بیشتر خوانده می­ شود می­تواند به نگارش بهتر مقاله مروری کمک کند. یک مقاله مروری معمولا توسط این گروه افراد خوانده می­شود و برایشان مفید خواهد بود:

  • متخصصین در زمینه ­های تحقیقاتی خاص
  • دانشجویان و محققین تازه کار
  • تصمیم گیرنده­ ها

چگونه مقاله مروری بنویسیم؟

اجزای ساختار مقاله مروری با اجزای مقاله اصلی تقریبا یکسان است و در نگارش مقاله مروری نیز از همان اصول مقاله نویسی پیروی می­ شود. تقاوت اصلی مقاله مروری و مقاله اصلی یا تجربی در بدنه اصلی مقاله است. بنابراین یک مقاله مروری نیز شامل موارد زیر می­ شود:

عنوان

همانند هر مقاله دیگری، عنوان نقش بسزایی در خوانده شدن مقاله مروری شما دارد. عنوانی که شما انتخاب می­ کنید به خواننده کمک می­ کند تصمیم بگیرد این مقاله را بخواند یا خیر. بنابراین باید عنوان طوری انتخاب شود که به طور خلاصه و کوتاه به خواننده بفهماند این مقاله درباره چیست. عنوان باید با افعال زمان حال نوشته شود و بین هشت الی دوازده کلمه باشد.

چکیده

چکیده­ ی یک مقاله مروری باید در زمان حال نوشته شود. همچنین به دلیل کوتاه بودن آن باید خیلی سریع به اهدافی که در مقاله وجود دارد اشاره شود. طول یک چکیده می­ تواند بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه باشد. حتما نکاتی که پیش تر درباره نوشتن چکیده مقاله گفتیم را بخوانید تا یک چکیده موثر و خوب بنویسید.

مقدمه

مقدمه مقاله مروری کمی از سایر مقدمه ­ها متفاوت است. در پاراگراف اول مقدمه مقاله مروری به بیان زمینه و پیشینه موضوع م ی­پردازیم اما اشاره ­ای به یافته ­ها نمی­ شود. همچنین در مقدمه به چیزی که موجب شده به مرور این مبحث بپردازید اشاره می­ شود که در نهایت به هدف نگارش مقاله ختم می گردد. در این بخش می­ توانید به نادانسته ­های موضوع مورد بررسی یا مشکلات و پیچیدگی­ های آن نیز اشاره کنید. طول مقدمه باید بین ۱۰ الی ۲۰ درصد از کل مقاله باشد.

روش انجام کار

روش انجام کار معمولا در مقالات به پژوهش ­ها و کارهایی که محقق انجام داده است اشاره دارد که به موجب آن به ذکر جزییات و مراحل انجام کار پرداخته می­ شود.

اما در مقالات مروری در حقیقت نویسنده مقاله خودش پژوهشی را انجام نداده و در حال مرور پژوهش ­های انجام شده توسط شخص دیگر است بنابراین باید در این بخش به چگونگی دسترسی به مقالات مورد نظر و معیارهای انتخاب مقالات اشاره کند.

در این قسمت باید مشخص شود از چه پایگاه داده­ ها و چه کلمات کلیدی برای جستجو درباره این موضوع استفاده شده است.

برای نگارش بهتر روش کار باید عبارات مختلف و مقالات مختلفی را مرور کرده باشید، ذکر تاریخ و مدت زمانی که صرف این جستجو شده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

با این کار داوران و خوانندگان مقاله می ­دانند جمع بندی و مرور انجام شده کامل و دقیق است و سرسری از آن نگذشته اید.

یافته­ ها

بخش دیگری از بدنه اصلی مقاله مروری یافته ­های آن است. در بخش یافته­ ها به جمع بندی مطالب مقالات منتخب پرداخته می­ شود. یافته ­ها باید مرتبط با عنوان مقاله باشند بنابراین به نکات پیچیده و پراکنده اشاره نکنید و به اصل مطلب و بررسی آن­ موضوع در مقالات مختلف بپردازید.

همچنین در این قسمت می­ توانید به تئوری­ های ارائه شده و آزمایشات انجام شده نیز اشاره کنید. ممکن است یک محقق با نظریه محقق دیگر مخالف بوده باشد شما نیز می­ توانید با ذکر این مخالفت نظرتان را درباره موضوع اعلام کنید.

تحقیقات انجام شده را با یکدیگر مقایسه کنید. پس از اینکه به مطالب و یافته­ های مقالات دیگر پرداختید می­ توانید به عنوان یک صاحب نظر، نقطه نظرات خود را نیز به آن اضافه کنید.

معمولا بخش یافته­ های یک مقاله بین ۷۰ الی ۹۰ درصد کل مقاله را در بر می­ گیرد.

سعی کنید این بخش را با پاراگراف­ های سازماندهی شده و منظم تکمیل کنید.

مطالب ارائه شده در هر پاراگراف به بعدی و قبلی مرتبط باشد و خیلی بی مقدمه وارد یک مبحث دیگر نشوید.

مقاله مروری شما باید ایده محور باشد که نه تنها به خواننده به درک مطلب کمک کند بلکه ایده­ هایی را نیز درباره این موضوع به او بدهد.

نتیجه گیری

در مقاله اصلی معمولا دو حالت برای نتیجه گیری وجود دارد، یا فرضیه رد می­ شود یا قبول می­ شود. اما در مقاله مروری نتیجه گیری­ های مختلفی می­ توان داشت چرا که موضوع از دید مقالات متنوعی بررسی شده است.

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟