بانکداری الکترونیکی

بانکداری الکترونیکی

بانکداری الکترونیکی یک اصطلاح عمومی است که برای نشان دادن فرآیندی به کار می رود که از طریق آن مشتری مجاز است تراکنش های بانکی شخصی یا تجاری را با استفاده از شبکه الکترونیکی و مخابراتی انجام دهد.
محصولی است که توسط بانک ها ارائه می شود و بانکداری آنلاین را تسهیل می کند و به کمک آن مشتری می تواند تنها با یک کلیک به حساب بانکی دسترسی پیدا کند.

بانکداری الکترونیکی تسهیلاتی مانند انتقال وجه، بررسی صورت حساب، پرداخت قبوض آب و برق، افتتاح حساب بانکی، تعیین محل نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز، کسب اطلاعات محصولات و خدمات مالی، درخواست وام و غیره با استفاده از رایانه شخصی، تلفن هوشمند، لپ‌تاپ را پوشش می‌دهد. یا دستیار دیجیتال شخصی

بانکداری الکترونیکی - کالج نوین
بانکداری الکترونیکی – کالج نوین

بیایید به انواع پرداخت های دیجیتال نگاه کنیم:

خدمات بانکداری الکترونیکی
به عبارت ساده، بانکداری الکترونیکی به ترتیبات بانکی اطلاق می‌شود که با آن مشتری می‌تواند تراکنش‌های مختلفی را از طریق اینترنت انجام دهد که به صورت رمزگذاری شده سرتاسر، یعنی کاملاً امن و مطمئن است.

بانکداری الکترونیکی تراکنش های بدون کاغذ/بدون نقد را ترویج می کند. این شامل تعدادی حقوق، مسئولیت ها و هزینه ها نیز می شود. طیف وسیعی از خدمات تحت پوشش بانکداری الکترونیکی عبارتند از:

بانکداری اینترنتی: تسهیلات بانکی ارائه شده به مشتریان که از طریق آن مشتریان می توانند با استفاده از اینترنت، از طریق وب سایت یا اپلیکیشن بانک، تعدادی تراکنش پولی و غیر پولی را انجام دهند.
بانکداری موبایلی: تقریباً همه بانک‌ها اپلیکیشن‌های تلفن همراه خود را طراحی کرده‌اند که با آن می‌توانید تراکنش‌ها را در نوک انگشتان خود انجام دهید. برای این کار، چهار چیز مورد نیاز است – یک گوشی هوشمند، اینترنت، اپلیکیشن موبایل و سرویس موبایل بانک فعال در حساب بانکی شما.
دستگاه خودپرداز: دستگاه باجه خودکار که به عنوان خودپرداز شناخته می شود یکی از رایج ترین و اولیه ترین خدماتی است که تحت بانکداری الکترونیکی ارائه می شود. این فقط دستگاهی نیست که با آن می‌توانید در صورت نیاز وجه نقد برداشت کنید، بلکه به شما امکان می‌دهد وضعیت حساب، انتقال وجه، وجه سپرده، تغییر شماره تلفن همراه، تغییر پین کارت بدهی، یعنی شماره شناسایی شخصی خود را بررسی کنید.
کارت نقدی: کارت های نقدی در زندگی روزمره ما برای انجام تعداد پایانی تراکنش ها استفاده می شود. کارت‌های نقدی به حساب بانکی مشتری متصل می‌شوند و بنابراین مشتری فقط باید کارت را بکشد تا بتواند در محل‌های فروش (POS)، خرید آنلاین، برداشت از دستگاه خودپرداز پرداخت کند. به این ترتیب مبلغ مستقیماً از حساب مشتری کسر می شود.
کارت اعتباری: کارت اعتباری نیز مانند کارت نقدی، کارت پرداختی است که بانک ها پس از بررسی امتیاز اعتباری و سابقه مشتریان، به درخواست مشتریان، آن را صادر می کنند. دارنده کارت را قادر می‌سازد تا سقف از پیش تأیید شده وجوه قرض کند و پرداخت کند. این محدودیت توسط بانک های صادر کننده کارت اعطا می شود. دارنده کارت متعهد می شود که بابت استفاده از کارت اعتباری، مبلغ را در مدت زمان معین، با مقداری هزینه، بازپرداخت کند.
نقطه فروش (POS): سیستم نقاط فروش به نقطه ای از نظر تاریخ، زمان و مکان (خرده فروشی) اطلاق می شود که مشتری با استفاده از کارت پلاستیکی برای خرید انجام شده یا خدمات دریافتی، پرداختی را انجام می دهد.
تبادل الکترونیکی داده ها (EDI): EDI یک روش جدید برای برقراری ارتباط بین کسب و کارها به صورت الکترونیکی با استفاده از یک قالب استاندارد شده است که به طور معمول مبتنی بر کاغذ بود.
انتقال الکترونیکی وجه (EFT): هنگامی که پول به صورت الکترونیکی از بانکی به بانک دیگر منتقل می شود، به آن انتقال الکترونیکی وجه گفته می شود. این بدهی مستقیم، سپرده های مستقیم، انتقالات سیمی، NEFT، RTGS، IMPS و غیره را پوشش می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  موقعیت یابی محصول

مزایای بانکداری الکترونیکی

این امکان پرداخت دیجیتالی را فراهم می کند که شفافیت را تشویق می کند.
این امکان دسترسی 24 ساعته به حساب بانکی را فراهم می کند.
همچنین اعلان‌ها و هشدارهایی را برای به‌روزرسانی تراکنش‌های بانکی و تغییرات در قوانین ارسال می‌کند.
هزینه تراکنش را برای بانک ها کاهش می دهد.
برای مشتریان راحت و آسان است، زیرا آنها مجبور نیستند هر بار به شعبه بانک مراجعه کنند.
به طور خلاصه، هر نوع تراکنش بانکی که از طریق حالت الکترونیکی انجام می شود، تحت عنوان بانکداری الکترونیکی قرار می گیرد.

این یک بانک الکترونیکی امن، سریع و راحت است که به مشتریان خود این امکان را می‌دهد تا خدمات بانکداری آنلاین را در هر زمان در طول روز و در هر مکان با استفاده از اینترنت انجام دهند، که مشتریان در روزهای قبل برای آن به بانک‌ها مراجعه می‌کردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟