اقتصاد - کالج نوین

اقتصاد

اقتصاد شاخه ای از علوم اجتماعی است که به مطالعه چگونگی تصمیم گیری افراد، خانوارها، شرکت ها، صنایع و دولت در رابطه با تخصیص منابع محدود به مصارف تولیدی، به منظور کسب حداکثر سود یا رضایت می پردازد.

به بیان ساده، همه چیز مربوط به انتخاب هایی است که ما در مورد استفاده از منابع کمیاب که کاربردهای جایگزین دارند، با هدف برآوردن شدیدترین خواسته های بی نهایت خود و توزیع آن بین خودمان انجام می دهیم.

ماهیت اقتصاد

اقتصاد یک علم است: علم شاخه ای سازمان یافته از دانش است که رابطه علت و معلولی بین عوامل اقتصادی را تجزیه و تحلیل می کند. علاوه بر این، این علم به ادغام علوم مختلف مانند ریاضیات، آمار و غیره برای شناسایی رابطه بین قیمت، تقاضا، عرضه و سایر عوامل اقتصادی کمک می کند.
اقتصاد مثبت: علم ایجابی علمی است که رابطه بین دو متغیر را مطالعه می‌کند اما هیچ قضاوت ارزشی نمی‌دهد، یعنی بیان می‌کند «چیست». با حقایقی در مورد کل آن سروکار دارد.
اقتصاد هنجاری: به عنوان یک علم هنجاری، آن از قضاوت ارزشی عبور می کند، یعنی «آنچه باید باشد». به اهداف و سیاست های اقتصادی برای دستیابی به این اهداف توجه دارد.
اقتصاد یک هنر است: هنر رشته‌ای است که نحوه انجام کارها را بیان می‌کند تا به هدف مورد نظر برسد. این علم دارای شاخه های گوناگونی مانند تولید، توزیع، مصرف است که قواعد و قوانین کلی را ارائه می کند که قادر به حل مشکلات مختلف جامعه است.
بنابراین، این علم به عنوان هنر، یعنی علم از نظر روش شناسی و هنر به عنوان هنر به حساب می آید. از این رو، این علم به جنبه‌های نظری و عملی مشکلات آن که در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه هستیم، می‌پردازد.

این مقاله را مطالعه کنید  کسری درآمد
اقتصاد
اقتصاد – کالج نوین

حوزه اقتصاد

اقتصاد خرد: بخشی از آن که موضوع مورد مطالعه آن واحدهای فردی است، یعنی مصرف کننده، خانوار، بنگاه، صنعت و غیره. نحوه تصمیم گیری فعالان در این حوزه در مورد تخصیص هزینه ها را تحلیل می کند. منابعی که ماهیت محدودی دارند.
رفتار مصرف کننده، قیمت گذاری محصول، رفتار شرکت را مطالعه می کند. قیمت گذاری فاکتورها و غیره

اقتصاد کلان: آن شاخه ای از اقتصاد است که به جای تک تک واحدها، یعنی سطح تولید، کل سرمایه گذاری، کل پس انداز، کل مصرف و غیره، کل آن را مطالعه می کند و اساساً مطالعه کل اقتصاد است. محیط آن را به عنوان یک کل تجزیه و تحلیل می کند، جایی که شرکت ها، مصرف کنندگان، خانواده ها و دولت ها تصمیم می گیرند.
حوزه هایی مانند درآمد ملی، سطح عمومی قیمت ها، تراز تجاری و تراز پرداخت، سطح اشتغال، سطح پس انداز و سرمایه گذاری را پوشش می دهد.

تفاوت اساسی بین  خرد و کلان در مقیاس مطالعه نهفته است. علاوه بر این، در  خرد، اهمیت بیشتری به تعیین قیمت داده می شود، در حالی که کلان به تعیین درآمد کل آن مربوط می شود.

با این وجود،  خرد و  کلان مکمل یکدیگر هستند، زیرا هدف هر دو به حداکثر رساندن رفاه آن به عنوان یک کل است.

از منظر خرد، می توان از طریق تخصیص بهینه منابع کمیاب به هدف دست یافت. برعکس، اگر از  کلان صحبت کنیم، با استفاده مؤثر از منابع آن می توان به این هدف دست یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟