اقتصاد مقیاس - کالج نوین

اقتصاد مقیاس

اقتصاد مقیاس ، صرفه جویی در مقیاس را می توان به عنوان کاهش متناسب در هزینه حاصل از افزایش مقیاس تولید یا گسترش در اندازه کارخانه درک کرد که اغلب با مقدار خروجی تولید شده اندازه گیری می شود، که در آن هزینه هر واحد تولید با افزایش سطح کاهش می یابد.

بنابراین، زمانی که در بلندمدت متوسط ​​هزینه تولید کاهش می یابد، به دلیل افزایش تولید، گفته می شود که صرفه جویی در مقیاس حاصل می شود. به این ترتیب تولید بنگاه کارآمد می شود و می تواند از مزایای هزینه بهره مند شود زیرا هزینه ها بر بازده تولید شده توزیع می شود.

اقتصاد مقیاس به طور کلی به دو گروه طبقه بندی می شود:

اقتصادهای داخلی مقیاس
اقتصادهای مقیاس خارجی
اقتصادهای داخلی مقیاس
به آن اقتصادهای واقعی نیز می گویند که به دلیل عوامل نهفته مانند نوع ماشین آلات مورد استفاده برای تولید، کارایی کارآفرین، کارایی کارکنان و کارگران، استراتژی بازار، فناوری مورد استفاده و غیره به دست می آید.

اقتصاد مقیاس - کالج نوین
اقتصاد مقیاس – کالج نوین

اقتصادهای مدیریتی: اقتصادهای مقیاس مدیریتی زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت از پرسنل مدیریتی بسیار ماهر، شایسته و آموزش دیده استفاده می‌کند که می‌توانند به طور مؤثر و مؤثر همراه با تصمیم‌گیری سریع، صحیح و سودمند برای شرکت کار کنند. همچنین از تخصص و مکانیزه شدن کارکردهای مدیریتی ناشی می شود.
تخصصی شدن کارکردهای مدیریتی به معنای تقسیم مدیریت شرکت به بخش های مختلف، تحت پرسنل متخصص، مانند مدیر تولید، مدیر بازاریابی، مدیر منابع انسانی، مدیر خرید، مدیر فروش و غیره است.

به طور مشابه، از تکنیک های مدرن ارتباطات می توان برای مکانیزه کردن فعالیت های مدیریت استفاده کرد که باعث صرفه جویی در زمان و تلاش می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  مالیه عمومی

اقتصادهای مالی: بیشتر شرکت ها به وجوه قرض گرفته شده متکی هستند تا نیاز خود را به پول برای تامین مالی عملیات روزانه و خرید دارایی ها برآورده کنند. و بنابراین اعتبار وام گیرنده نقش مهمی در تصمیم گیری نرخ بهره ای دارد که قرار است برای وام ها اعمال شود.
هنگامی که یک شرکت به اندازه کافی بزرگ است، اعتبار آن نیز بالا است، که آنها را در استقراض وجوه با نرخ بهره نسبتاً کمتر تسهیل می کند.

اقتصادهای فناورانه: امروزه فناوری به اوج خود رسیده است و بنابراین شرکت ها می توانند از کارخانه ها و ماشین آلات بسیار تخصصی برای تصور فرآیند استفاده کنند که قادر به تکمیل کل فرآیند تولید در یک مرحله باشد. علاوه بر این، شرکت همچنین می تواند مقیاس عملیات را افزایش دهد تا هزینه اجاره ماشین آلات را بر روی محصولات بیشتری تقسیم کند.
اقتصادهای بازاریابی: اقتصادهای بازاریابی به دلیل خرید عمده مواد خام و سایر نهاده‌های مواد مورد نیاز در فرآیند تولید به وجود می‌آیند که تخفیف‌ها و امتیازات خاصی را برای شرکت در قیمت نهاده‌ها به ارمغان می‌آورد. مربوط به صرفه جویی در تبلیغات و توزیع در مقیاس بزرگ محصولات شرکت است.
صرفه‌جویی در حمل و نقل و ذخیره‌سازی: زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت از امکانات حمل و نقل و ذخیره‌سازی خود به‌طور بهینه استفاده کند، زیرا این دو در هنگام ورود مواد اولیه و همچنین زمانی که کالاهای نهایی خارج می‌شوند به/از شرکت مورد نیاز هستند.
اقتصادهای مقیاس خارجی
در غیر این صورت به عنوان اقتصادهای مالی، آنهایی هستند که در داخل شرکت نیستند و در شرکت در حال توسعه انباشته می شوند. بنابراین، در اقتصادهای مقیاس خارجی، شرکت به دلیل تلاش خود مزیت هزینه ای به دست نمی آورد، بلکه به دلیل گسترش و رشد صنعت، بازار یا اقتصاد که شرکت بخشی از آن است، به دست می آید.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت عملکرد

اقتصاد اطلاعات: وقتی در مورد کل صنعت صحبت می کنیم، در دسترس بودن اطلاعات کاملاً مقرون به صرفه به نظر می رسد، زیرا یک شرکت به اطلاعات کامل و ثابتی در رابطه با قیمت نهاده ها و محصولات شرکت و همچنین تغییرات در سیاست های دولت و همچنین تغییرات در سیاست های دولت نیاز دارد. پیشرفت های اخیر. بنابراین، هنگامی که اطلاعات در سطح صنعت ارائه می شود، شرکت نیازی به صرف زمان، پول و تلاش خود برای دریافت آن ندارد.
اقتصاد تمرکز: اگر یک صنعت محدود به یک منطقه خاص باشد، شرکت‌های فعال در آن صنعت اغلب پس‌اندازهای اتفاقی را تجربه می‌کنند، زیرا ممکن است کالاها و خدمات در آنجا در مقایسه با سایر مناطق مقرون به صرفه باشند.
تخفیف ها و امتیازات: اقتصادهای خارجی به عنوان تخفیف و امتیاز در خرید عمده مواد خام، کمپین های تبلیغاتی گسترده، افزایش مالی خارجی در سطح بالا، استفاده در مقیاس بزرگ از وسایل حمل و نقل و ذخیره سازی به وجود می آیند. این مزایا برای همه شرکت‌های فعال در این صنعت در دسترس است، اما شرکت‌های بزرگ از مزایای بیشتری نسبت به شرکت‌های کوچک بهره می‌برند.
اقتصاد در نهاده: افزایش اندازه صنعت ممکن است منجر به توسعه منابع جدید و ارزان‌تر تامین مانند مواد خام و نهاده‌ها شود که شرکت‌ها می‌توانند آن‌ها را با قیمت‌های رقابتی به دست آورند. بنابراین کمک به شرکت در کاهش هزینه های تولید و در نهایت کاهش قیمت محصولاتشان خواهد بود.
رشد صنایع جانبی: هنگامی که در یک صنعت گسترش می یابد، سایر صنایع جانبی را تشویق می کند تا در کنار یکدیگر رشد کنند، مانند صنایعی که تامین کننده مواد، ابزار، تجهیزات، سایر ورودی‌های مواد، خدمات تعمیر، کانال‌های توزیع و غیره. و زمانی که این صنایع جانبی رشد می‌کنند، ممکن است به دلیل رقابت زیاد، قیمت نهاده‌ها کاهش یابد.
تسهیلات حمل‌ونقل و بازاریابی بهتر: بسیاری از شرکت‌های جدید با گسترش صنعت به وجود می‌آیند و امکانات حمل‌ونقل و بازاریابی را بهتر و ارزان‌تر می‌کنند، همراه با گسترش شبکه‌شان.
اقتصاد مقیاس در اینجا، یک چیز را باید در نظر داشت که وقوع صرفه جویی در مقیاس به معنای صرفه جویی در هزینه به صورت مطلق نیست، بلکه به صورت نسبی است، و بنابراین منعکس کننده صرفه جویی در هزینه متوسط تولید شده است.

این مقاله را مطالعه کنید  برنامه ریزی جانشینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟