برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر

برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر

برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر ، داشتن یک برنامه دیجیتال مارکتینگ خوب برای دستیابی به اهداف برند شما ضروری است. این ابزاری است که تمام فعالیت های بازاریابی و کارهای روزمره شما را هدایت می کند. با این حال، صرف برنامه ریزی نتیجه را تضمین نمی کند.

برای اینکه یک طرح دیجیتال مارکتینگ واقعاً مؤثر باشد، باید تمام اطلاعات لازم را داشته باشد و کاربردی باشد. اگر زمان و منابع را اختصاص دهید، نتایج ارزشش را خواهند داشت. بنابراین، بیایید نحوه ساخت یک اثر موثر را مرور کنیم!

برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر
برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر – کالج نوین

دیجیتال مارکتینگ چیست؟- برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر

دیجیتال مارکتینگ چتریست که تمام فعالیت های بازاریابی مبتنی بر کانال های دیجیتالی شما را پوشش می دهد. کسب و کارها از کانال های ارتباطی دیجیتالی مانند موتور جستجوی گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها به عنوان اهرمی برای دستیابی به مشتریان فعلی و آتی خود استفاده می کنند.

پس بازاریابی دیجیتال به معنی استفاده گسترده از تاکتیک های دیجیتالی و کانالها برای ارتباط با مشتریان است. از وب سایت شرکت گرفته تا دارایی­ های آنلاین برندینگ کسب و کار مانند تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی، بروشورهای آنلاین و… طیف عظیمی از دارایی ها و تاکتیک ها هستند که زیر چتر دیجیتال مارکتینگ قرار می ­گیرند.

دیجیتال مارکترهای حرفه ای به خوبی می ­دانند که هر دارایی یا تاکتیک چگونه و کدام یک از اهداف گسترده آنان را پوشش می دهند.

آنچه در یک برنامه بازاریابی دیجیتال نیاز دارید- برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر

طرح دیجیتال مارکتینگ سندی است که شامل (حداقل) اطلاعات زیر است:

. محیط فعلی برند: در این زمینه، محیط به وضعیت فعلی بازار، از جمله تحلیل های مصرف کننده و رقیب اشاره دارد.
. اهداف بازاریابی که می خواهید به آنها برسید: این اهداف همیشه باید با اهداف تجاری شرکت همسو باشند. برخی از شرکت ها تصمیم می گیرند که طرح بازاریابی آنلاین خود را به عنوان بخشی از برنامه کلی خود بگنجانند و برخی دیگر آن را جدا می کنند. در هر صورت، مهم است که این دو همیشه در یک راستا باشند.
. استراتژی ها و اقدامات شما: شما باید بدانید که چگونه می خواهید به اهداف خود برسید (از چه کانال ها و کمپین هایی استفاده کنید و غیره)
. چگونه نتایج اقدامات خود را اندازه گیری خواهید کرد.

این مقاله را مطالعه کنید  10 دلیل نیاز به دیجیتال مارکتینگ

چرا به برنامه بازاریابی دیجیتال نیاز دارید؟- برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر

با یک برنامه بازاریابی دیجیتال به خوبی توسعه یافته، شما و شرکتتان قادر خواهید بود:

. شناخت عمیقی از بازار و مخاطبان هدف خود به دست آورید. یک برنامه بازاریابی خوب همیشه با یک مرحله تحقیقاتی شروع می شود که به شما امکان می دهد موقعیتی را که برند شما در آن قرار دارد و نحوه پاسخگویی به آن را درک کنید.
. اقدامات بازاریابی دیجیتال را با اهداف کلی برند هماهنگ کنید تا همه بخش‌های درون شرکت در جهت اهداف یکسانی کار کنند.
. از منابعی که در دسترس هستند به شیوه ای مؤثر و سازماندهی شده و بدون بودجه یا وقت پرسنل غیر ضروری استفاده کنید.
. ارتباطات داخلی را بهبود بخشید، زیرا همه اعضای تیم می توانند از برنامه بازاریابی به عنوان یک راهنما برای هماهنگی با یکدیگر استفاده کنند.
. بهبود ارتباط با مشتریان برای آژانس های بازاریابی ضروری است که یک برنامه بازاریابی با مشتری تهیه کنند تا اطمینان حاصل شود که نیازها و انتظارات مشتری را برآورده می کند. در طول پروژه، مشتری و آژانس می توانند برای پیگیری پیشرفت به طرح مراجعه کنند.

برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر
برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر – کالج نوین

چگونه در 8 مرحله یک برنامه بازاریابی دیجیتال موثر بسازیم؟

1. تجزیه و تحلیل و نقطه شروع

اولین گام برای ایجاد برنامه، تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی شرکت شما است. یک برنامه بازاریابی آنلاین موثر همیشه با تحقیق شروع می شود.

در طول این مرحله، شما باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

. محصولات و خدماتی که ارائه می دهید چیست و پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) شرکت چیست؟
. تا به حال در بازاریابی آنلاین خود چه کرده اید و چه نتایجی کسب کرده اید؟ مردم در مورد برند شما به صورت آنلاین چه می گویند؟
. سایت چطوره؟ آیا جنبه هایی وجود دارد که باید بهبود یابد؟
. رقابت چه می کند؟ برند ما چگونه مقایسه می شود و چه چیزی می توان از آنها آموخت؟

2. اهداف

اهداف آن چیزی است که شما برای سنجش موفقیت استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده خواهید کرد. هنگام تعیین اهداف خود، از مخفف SMART استفاده کنید. این مخفف موارد زیر است:

این مقاله را مطالعه کنید  دیجیتال مارکتینگ برای افزایش مقیاس کسب و کار

. خاص: اهداف باید جزئی، مشخص، و پاسخگوی سوالات اساسی چیست، چه کسی، کجا، چه زمانی، چگونه و چرا باشد.
. قابل اندازه گیری: اگر نتوانید به طور قطعی یک هدف را اندازه گیری کنید، تشخیص اینکه آیا به آن رسیده اید یا خیر غیرممکن خواهد بود. بنابراین، باید به این فکر کنید که از چه KPIهایی استفاده خواهید کرد و موفقیت را چگونه تعریف خواهید کرد.
. دست یافتنی: اهدافی که خیلی آسان یا بلندپروازانه هستند کمکی به جلو بردن شما نمی کنند.
. واقع بینانه: منابع و دستاوردهای قبلی شما را در نظر می گیرد و باز هم امکان پذیر است.
. به موقع: یک مهلت برای هدف خود مشخص کنید تا ببینید آیا محقق شده است یا خیر و چرا. ممکن است مفید باشد که یک هدف بزرگتر را به اهداف کوچکتر تقسیم کنیم تا بتوانیم در صورت لزوم دوره را اصلاح کنیم.

اهداف خاص به هر برند و موقعیت آن بستگی دارد. هر تعداد از اهداف را که لازم است در برنامه خود بگنجانید، اما همیشه اطمینان حاصل کنید که آنها مکمل یکدیگر هستند و با یکدیگر رقابت نمی کنند. در اینجا چند نمونه از اهداف مشترک در طرح بازاریابی دیجیتال آورده شده است:

. دستیابی به بازارهای جدید، چه از نظر جغرافیایی و چه از نظر نوع مخاطب
. افزایش آگاهی از برند در بین مخاطبان هدف
. یک محصول یا خدمات جدید راه اندازی کنید
. بهبود بازده سرمایه گذاری
. سهم بازار را در مقایسه با رقبای خود گسترش دهید
. افزایش سود
. قیف تبدیل را بهینه کنید
. مشتریان جدید را جذب کنید.
. برنامه های وفاداری را برای مشتریان فعلی ایجاد کنید.
. افزایش فروش.

3. خریدار پرسونا

شخصیت خریدار پرتره ای از مشتری ایده آل شما است که به تمرکز محصول/خدمت شما و هدایت استراتژی تقسیم بندی شما کمک می کند. اگر خطوط تولیدی برای انواع مختلف افراد دارید، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد بیش از یک شخصیت تعریف کنید.

شخصیت خریدار باید شامل موارد زیر باشد:

. اطلاعات دموگرافیک مانند سن، جنسیت، شغل، سطح درآمد، محل سکونت و غیره
. رفتار آنلاین و کاری کاربر
. رابطه فعلی مشتری با برند شما
. آرزوها و نیازهای آنها در رابطه با برند شما

4. طرح محتوا

یک برنامه خوب باید مشخص کند که چه نوع محتوایی را می خواهید ایجاد کنید و چگونه آن را بین مخاطبان هدف خود توزیع می کنید. شما می توانید قالب های مختلف را تعریف کنید و یک تقویم محتوایی ایجاد کنید که به برنامه ریزی کمک می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  دیجیتال مارکتینگ بر مشتریان بالقوه

وقتی نوبت به ایجاد محتوا می رسد، آن را هم با شخصیت خریدار که به تازگی تعریف کرده اید و هم با مراحل مختلف بررسی هماهنگ کنید. هرچه کاربر در قیف تبدیل پیشرفت بیشتری داشته باشد، محتوا باید خاص تر و متمرکزتر باشد.

5. کلمات کلیدی

کلمات کلیدی ستون فقرات SEO، SEM و تمام محتوایی هستند که می خواهید ایجاد کنید. وقتی صحبت از تحقیق کلمات کلیدی می شود، باید پارامترهای زیر را در نظر بگیرید.

. ارتباط کلمه کلیدی برای برند شما
. هدف کاربر که این کلمه کلیدی را جستجو می کند (در چه مرحله ای از قیف پیدا می شود؟)
. حجم جستجوها
. رتبه بندی برای آن کلمه کلیدی چقدر دشوار است

برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر
برنامه دیجیتال مارکتینگ موثر – کالج نوین

6. سکوها

رسانه‌های اجتماعی پلتفرم‌های زیادی را ارائه می‌دهند که در آن می‌توانید برند خود را تبلیغ کنید، اما همیشه بهتر است بر روی آن‌هایی تمرکز کنید که برای اهداف و مخاطبان شما مناسب‌تر هستند.

شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلفی را که از آنها استفاده خواهید کرد و اهدافی که امیدوارید با هر یک از آنها به دست آورید را در نظر بگیرید.

7. KPI ها و استراتژی اندازه گیری

وقتی اهداف خود را دارید، آنها را به معیارهای کلیدی یا KPI تبدیل کنید.

برای هر معیار کلیدی، یک هدف ماهانه، هفتگی یا حتی روزانه تعیین کنید و از چه کنترل هایی استفاده کنید تا مطمئن شوید در مسیر درستی هستید.

8. طرح اضطراری

در نهایت باید به این سوال پاسخ دهید که در صورت نرسیدن به اهداف چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برای هر یک از KPIهای تعریف شده در بخش قبل، باید در مورد یک طرح پاسخ برای سناریوهای مختلف فکر کنید. می‌توانید اقدامات مختلفی مانند متنوع‌سازی پلتفرم‌ها، باز کردن کانال‌های سرمایه‌گذاری جدید، یا حتی بازنگری در جنبه‌هایی از طرح را تعریف کنید که آن‌طور که انتظار داشتید کار نمی‌کنند.

اکنون همه چیزهایی که برای شروع کار با تیم خود و دستیابی به تمام اهدافی که در برنامه بازاریابی دیجیتال خود تعیین کرده اید، دارید.

اکنون باید در مورد چگونگی ایجاد یک برنامه بازاریابی دیجیتال که به نیازهای برند شما پاسخ می دهد، واضح تر باشید. برای سهولت بیشتر، ما یک قالب قابل دانلود با تمام مراحلی که برای ایجاد یک برنامه بازاریابی آنلاین کامل نیاز دارید ایجاد کرده ایم. می توانید قالب خود را از اینجا دانلود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + هشت =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟