گزینه های سهام کارکنان - کالج نوین

گزینه های سهام کارکنان

گزینه های سهام کارکنان یا ESOs طرحی است که در آن به کارکنان یا مدیران اجرایی مشخص شده تعداد معینی از سهام شرکت تعلق می گیرد. در اینجا کارمند حق دارد سهام شرکت را در زمان و تاریخ مشخصی خریداری کند، اما نه تعهدی.

SEBI دستورالعمل های خاصی را صادر کرده است که شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار شناخته شده باید از آنها پیروی کنند. این دستورالعمل ها در لینک زیر آمده است:

گزینه های سهام کارکنان
گزینه های سهام کارکنان – کالج نوین

دستورالعمل های SEBI در مورد طرح اختیار سهام کارکنان

به طور کلی، کارمندان باید برای مدتی منتظر بمانند تا بتوانند گزینه های خود را اعمال کنند و این مدت زمان به عنوان “دوره واگذاری” نامیده می شود. هدف از اختیار سهام کارکنان این است که سهام مالکیت سازمان را به کارکنان بدهد به طوری که منافع سهامداران و کارکنان هر دو با هم مطابقت داشته باشند. سهامداران نگران افزایش قیمت سهام هستند و با افزایش قیمت سهام گزینه های سهام برای کارکنان صادر می شود و بنابراین همه در جهت هدف مشترک تلاش می کنند.

ESO ها بهترین گزینه نسبت به یک کارآفرین هستند که چندین مزیت دارد:

ESO ها با دوره واگذاری ارائه می شوند که می گوید، کارمند فقط پس از یک دوره زمانی خاص می تواند از گزینه ها استفاده کند. در صورتی که کارمند قبل از انقضای آن شرکت را ترک کند، ESO از بین می رود و هیچ مزیتی به آن کارمند تعلق نمی گیرد.
زمانی که کارمندان سهام شرکت را دریافت می کنند، احساس مالکیت را در خود پرورش می دهند و شروع به فکر کردن مانند مالکان می کنند تا کارمندان. آنها با سهمی در سود و مزایای مستقیم مرتبط با افزایش ارزش سهام، بهترین تلاش خود را برای ایجاد ارزش کلی برای شرکت انجام می دهند.
شرکت‌هایی که فاقد پول نقد هستند و نمی‌توانند مشوق‌های پولی به کارمندان خود بدهند، اختیار سهام را به کارمندان می‌دهند. ESO روشی است برای پاداش دادن به کارکنان به جای پول نقد.
گزینه های سهام کارکنان با گزینه های معامله شده در بورس متفاوت است به این معنا که این گزینه ها در بازار ثانویه معامله نمی شوند و از این رو ارزش بازاری ندارند. همچنین در مورد ESO ها گزینه put وجود ندارد. اغلب، گزینه های سهام کارکنان به عنوان پاداشی برای عملکرد آنها و به عنوان وسیله ای برای ایجاد انگیزه برای بهره وری بالاتر به کارکنان داده می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  سازمان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟