جابجایی کارمند

جابجایی کارمند

جابجایی کارمند فرآیندی از جابجایی افقی یک کارمند است که در آن تغییری در شغل ایجاد می‌شود، بدون اینکه در حقوق و دستمزد و مسئولیت‌ها تجدیدنظر شود. این نوعی تحرک داخلی است که در آن کارمند معمولاً در یک مکان، بخش یا واحد متفاوت از یک شغل به شغل دیگر منتقل می شود.

انتقال می تواند موقت یا دائم باشد و توسط هر یک از این دو یعنی کارفرما یا کارمند آغاز می شود. گاهی اوقات شامل ترفیع، تنزل یا حتی عدم تغییر در وضعیت و مسئولیت نیز می شود.

جابجایی کارمند - کالج نوین
جابجایی کارمند – کالج نوین

دلایل انتقال کارمندان

هر سازمانی معیارهای مشخصی برای انتقال کارکنان دارد و همچنین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دلایل اصلی انتقال کارمندان در اینجا ذکر شده است:

برخی از موقعیت ها به مهارت ها، شایستگی و تخصص کارمندان منتقل شده نیاز دارند.
همچنین زمانی که در یکی از بخش‌های سازمان به دلیل تقاضای زیاد با کمبود کارمند مواجه می‌شود و در بخش دیگر کارمندان مازاد وجود دارد، این انتقال نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. بنابراین، کارگران از یک بخش به بخش دیگر منتقل می شوند.
همچنین زمانی شروع می شود که درگیری هایی بین مافوق و مرئوس یا بین دو کارگر وجود داشته باشد.
برای شکستن یکنواختی کار، کارمندان جابه‌جا می‌شوند، زیرا بهره‌وری یک کارمند با انجام دوباره و دوباره همان کار کاهش می‌یابد.
یک کارمند ممکن است به دلیل مسایل بهداشتی به دلیل نامناسب بودن آب و هوا برای سلامتی وی از واحد منابع انسانی درخواست کند که وی را به مکان دیگری منتقل کند.
انتقال ممکن است توسط خود کارمند یا توسط رئیس بلافصل او (مادر) یا توسط مدیر بخش دیگری درخواست شود.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه مدیر شویم؟

انواع انتقال کارکنان

انتقال تولید: برای جلوگیری از تعلیق، انتقال تولید صورت می گیرد، یعنی زمانی که نیروی کار مازاد در کارخانه وجود دارد. کارگران اضافی اخراج می شوند، مگر اینکه به کارخانه یا کارخانه دیگری منتقل شوند که در آن کمبود نیروی کار وجود دارد.
جابجایی جایگزین: این شکل از انتقال همچنین به جلوگیری از اخراج کارمندان ارشد با جایگزینی یک کارمند جوان کمک می کند. سازمان زمانی این انتقال را انتخاب می کند که کاهش مستمر در عملیات وجود داشته باشد و سازمان بخواهد کارمند طولانی مدت را حفظ کند.
انتقال تطبیق پذیری: برای اینکه کارمندان شایستگی و همه کاره باشند، این انتقال ها آغاز می شود. همچنین به عنوان چرخش شغلی نامیده می شود که معمولاً در بانک هایی دیده می شود که در آن کارمندانی که در سطوح اداری کار می کنند باید در پروفایل های مختلف کار کنند.
انتقال شیفت: به طور کلی موسسات صنعتی در شیفت های چرخشی فعالیت می کنند و کارگران معمولاً درخواست انتقال به شیفت مورد نظر خود را دارند.
انتقال اصلاحی: زمانی که قرارگیری اولیه یک کارمند اشتباه باشد، یا کارگر با مافوق یا همکاران راحت نباشد، یا برخی مسائل بهداشتی وجود داشته باشد، این جابجایی ها به عنوان راه حلی برای وضعیت تحت تاثیر قرار می گیرند. به درخواست خود کارمند، به عنوان انتقال شخصی نیز نامیده می شود.
مزایای متعددی از نقل و انتقالات وجود دارد که شامل بهبود مهارت ها، رضایت کارکنان، روابط بهتر کارفرما و کارمند، درمان جابجایی نادرست و غیره می شود.

قوانین مربوط به انتقال کارکنان

انتقال باید به طور واضح، موقت یا دائم بیان شود.
ضوابط انتقال باید به وضوح و کاملاً رعایت شود.
هنگام تنظیم سیاست های انتقال، منافع سازمان باید در نظر گرفته شود.
تأثیر انتقال بر حقوق و سایر موارد کارمند منتقل شده باید به وضوح مشخص شود.
تعداد دفعات انتقال باید به همراه حداقل مدت جابجایی برای کلیه کارکنان مشخص باشد.
عملکرد کارمند باید قبل از انتقال به شغل یا بخش دیگری ارزیابی شود.
مشکلاتی در ارتباط با جابجایی ها وجود دارد، مانند اینکه کارمند ممکن است مکان جدید را دوست نداشته باشد یا مناسب نباشد، یا ممکن است بهره وری را کاهش دهد یا علاقه آنها را به شغل کاهش دهد که منجر به نارضایتی کارکنان می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  کمیته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 13 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟