تجزیه و تحلیل محیطی

تجزیه و تحلیل محیطی

تجزیه و تحلیل محیطی به عنوان فرآیندی توصیف می شود که تمام اجزای داخلی یا خارجی را که بر عملکرد سازمان تأثیر دارند، بررسی می کند. مولفه های داخلی بیانگر نقاط قوت و ضعف واحد تجاری است در حالی که اجزای خارجی بیانگر فرصت ها و تهدیدهای خارج از سازمان هستند.

برای انجام تجزیه و تحلیل محیطی، جریان ثابتی از اطلاعات مرتبط مورد نیاز است تا بهترین مسیر اقدام را پیدا کنیم. برنامه ریزان استراتژیک از اطلاعات جمع آوری شده از تجزیه و تحلیل محیطی برای پیش بینی روندهای آینده از قبل استفاده می کنند. این اطلاعات همچنین می تواند برای ارزیابی محیط عملیاتی و تنظیم اهداف سازمانی مورد استفاده قرار گیرد.

"<yoastmark

مشخص می کند که آیا اهداف تعریف شده توسط سازمان با استراتژی های حاضر قابل دستیابی هستند یا خیر. اگر با راهبردهای موجود نتوان به آن اهداف دست یافت، راهبردهای جدید ابداع می‌شوند یا راهبردهای قدیمی بر اساس آن اصلاح می‌شوند.

مزایای تجزیه و تحلیل محیطی

بینش های داخلی ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل محیطی برای ارزیابی عملکرد کارکنان، رضایت مشتری، هزینه تعمیر و نگهداری و غیره استفاده می شود تا هر جا که لازم باشد اقدامات اصلاحی انجام شود. علاوه بر این، معیارهای خارجی به پاسخگویی مثبت به محیط کمک می کند و همچنین استراتژی ها را مطابق با اهداف سازمان همسو می کند.

تجزیه و تحلیل محیطی به شناسایی تهدیدها در مراحل اولیه کمک می کند، که به سازمان در توسعه استراتژی برای بقای خود کمک می کند. به آن اضافه کنید، فرصت هایی مانند مشتریان بالقوه، محصول جدید، بخش و فناوری را شناسایی می کند تا حداکثر سهم بازار را نسبت به رقبای خود به خود اختصاص دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  فروش متقابل

مراحل مربوط به تجزیه و تحلیل

شناسایی: ابتدا باید عوامل مؤثر بر واحد تجاری شناسایی شوند تا موقعیت آن در بازار بهبود یابد. شناسایی در سطوح مختلف، یعنی سطح شرکت، سطح بازار، سطح ملی و سطح جهانی انجام می شود.
پویش: اسکن شامل فرآیند بررسی انتقادی عواملی است که به شدت بر کسب و کار تأثیر می گذارد، زیرا همه عوامل شناسایی شده در مرحله قبل با شدت یکسان بر واحد تجاری تأثیر می گذارند. پس از شناسایی عوامل مهم، می توان راهکارهایی برای بهبود آن اتخاذ کرد.
تجزیه و تحلیل: در این مرحله، تجزیه و تحلیل دقیقی از تمام عوامل محیطی انجام می شود تا تأثیر آنها بر سطوح مختلف کسب و کار و در کل کسب و کار مشخص شود. ابزارهای مختلف موجود برای تجزیه و تحلیل عبارتند از محک زدن، تکنیک دلفی و ساخت سناریو.
پیش‌بینی: پس از شناسایی، بررسی و تحلیل، در نهایت تأثیر متغیرها پیش‌بینی می‌شود.
تجزیه و تحلیل یک فرآیند مداوم است و از یک رویکرد کل نگر پیروی می کند، که به طور مداوم نیروهای مؤثر بر محیط کسب و کار را اسکن می کند و 360 درجه از افق را به جای یک بخش خاص پوشش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − ده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟