نظریه های اخلاقی

نظریه های اخلاقی

نظریه های اخلاقی، اخلاق شاخه ای از فلسفه است که به اصول اخلاقی و معیارهای تعریف شده درست و نادرست می پردازد که شخصیت و رفتار انسان را از نظر تکالیف، حقوق، قواعد، منفعت به جامعه، انصاف و غیره تجویز می کند. این مقاله را مطالعه کنید: نظریه های اخلاقی فضیلت

نظریه های اخلاقی - کالج نوین
نظریه های اخلاقی – کالج نوین

به عبارت دیگر، اخلاق شامل حقوق و مسئولیت‌های انسانی، راه داشتن زندگی خوب، زبان حق و باطل و تفاوت بین خوب و بد است. این بدان معناست که به درستی یا نادرستی افراد و جامعه توجه دارد. واژه «اخلاق» از واژه یونانی «ethos» به معنای شخصیت، عادت، منش یا عرف گرفته شده است. چندین فیلسوف انواع مختلفی از آن را ارائه کرده اند که در زیر ذکر شده است:

نظریه های اخلاقی غایت شناختی
اخلاقی دئونتولوژیک
اخلاقی فضیلت
اخلاقی توسعه سیستم
علاوه بر این، اخلاق را می توان به سه حوزه اصلی مطالعه طبقه بندی کرد:

فرااخلاق به معنای نظری اخلاق و اصول اخلاقی مربوط می شود، یعنی آن چیزی که وقتی درباره درست یا غلط بودن صحبت می کنیم، متوجه می شویم.
اخلاق هنجاری به محتوای احکام اخلاقی یعنی تعیین سیر اخلاقی عمل می پردازد و شامل معیارهایی برای درست یا نادرست، خوب یا بد، مهربان یا بد و غیره است.
اخلاق کاربردی مربوط به اعمالی است که فرد در موقعیتی خاص موظف به انجام آنهاست.
بنابراین، اخلاق معیارهای کاملاً تعریف شده ای است که تعهداتی را برای بازداری انسان از هرگونه رفتار نادرست که برای خود و جامعه مضر باشد، تحمیل می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  طرح‌های تشویقی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟