تحقیق قوم نگاری - کالج نوین

تحقیق قوم نگاری

زمان و نحوه استفاده از تحقیق قوم نگاری ، قوم نگاری می تواند به بررسی چالش های طراحی بسیار پیچیده یا حیاتی کمک کند. یک محقق خوب هنگام مشاهده و یا تعامل با مخاطبان هدف در محیط زندگی واقعی آن ها ضروری است.

تحقیق قوم نگاری چیست؟- زمان و نحوه استفاده از تحقیقات قوم نگاری

تحقیق قوم نگاری یک روش تحقیق کیفی است که در آن محققین شرکت کنندگان یک مطالعه را در محیط زندگی واقعی خود مشاهده و/یا با آن ها تعامل می کنند. مردم‌نگاری توسط مردم‌شناسی رایج شد، اما در طیف وسیعی از علوم اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در زمینه قابلیت استفاده، طراحی کاربر محور و طراحی خدمات، قوم نگاری برای حمایت از درک عمیق طراح از مشکل طراحی – از جمله دامنه مربوطه، مخاطب(ها)، فرآیندها، اهداف و زمینه(های) استفاده استفاده می شود. هدف یک مطالعه قوم‌نگاری در یک پروژه قابلیت استفاده، «زیر پوست» یک مشکل طراحی (و همه مسائل مرتبط با آن) است. امید است که با دستیابی به این امر، یک طراح قادر به درک واقعی مشکل و در نتیجه طراحی راه حل به مراتب بهتر باشد.

تحقیق قوم نگاری
تحقیق قوم نگاری – کالج نوین

روش های مرتبط با مردم نگاری

مردم‌نگاران مردم‌شناس اغلب یک سال یا بیشتر در میان یک گروه/جامعه زندگی می‌کنند تا در مورد آن ها بیاموزند. این رویکرد “زندگی و کار” کاملاً غوطه‌ور و طولانی‌مدت به قوم‌نگاری در زمینه قابلیت استفاده محبوبیت نشان نداده است.

این مقاله را مطالعه کنید  مهارت های تحقیق

بخشی از دلیل ممکن است شامل هزینه باشد، اما این مورد نیز وجود دارد که انسان شناسان و متخصصان قابلیت استفاده به چیزهای مختلفی علاقه مند هستند. مردم شناسان از قوم نگاری در تلاش برای درک کامل هر چه بیشتر درباره کل جامعه استفاده می کنند. متخصصان قابلیت استفاده معمولاً فقط علاقه مند به یادگیری اطلاعاتی هستند که از استدلال آن ها در مورد یک مشکل طراحی خاص پشتیبانی می کند.

ما می‌توانیم استدلال کنیم که قوم‌نگاری عمیق و همه‌جانبه «زندگی و کار» به ندرت در زمینه طراحی کاربر محور مورد نیاز است. با این حال، مطالعات کوتاه قوم نگاری می تواند برای پروژه های کاربر محور بسیار مفید باشد. به عنوان مثال: برای درک نحوه تجارت و فعالیت یک بانک تجاری، یک مشاور قابلیت استفاده ممکن است با کار و معاشرت با کارمندان خود به مدت یک ماه، یک مطالعه قوم نگاری انجام دهد.

روش های فردی که در یک مطالعه قوم نگاری موجود است عبارتند از: مشاهده مشارکتی، مصاحبه و نظرسنجی. همه این روش های قوم نگاری می توانند برای به دست آوردن درک عمیق تر از یک مشکل طراحی بسیار ارزشمند باشند. متخصصان قابلیت استفاده اغلب از این موارد برای توسعه درک خود از حوزه، مخاطب(ها)، فرآیندها، اهداف و زمینه(های) استفاده مربوطه استفاده می کنند.

زمان استفاده از قوم نگاری

قوم نگاری در مراحل اولیه یک پروژه طراحی کاربر محور بیشترین کاربرد را دارد. این به این دلیل است که قوم نگاری بر توسعه درک مسئله طراحی تمرکز دارد. بنابراین، انجام مطالعات قوم نگاری در ابتدای پروژه به منظور حمایت از تصمیمات طراحی آینده (که بعداً در فرآیند طراحی کاربر محور اتفاق خواهد افتاد) منطقی تر است.

این مقاله را مطالعه کنید  نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

روش‌های قوم‌نگاری (مانند مشاهده مشارکت‌کنندگان) نیز می‌توانند برای ارزیابی طرح موجود مورد استفاده قرار گیرند – اما ارزش واقعی آن ها ناشی از ایجاد درک اولیه از حوزه، مخاطب(ها)، فرآیندها، اهداف و زمینه(های) استفاده مربوطه است.

ما معمولاً توصیه می کنیم که از روش های قوم نگاری برای مشکلات طراحی بسیار پیچیده و/یا حیاتی استفاده شود. مشکلات طراحی پیچیده تر (از نظر دامنه، مخاطب(ها)، فرآیندها، اهداف و/یا زمینه(های) استفاده) احتمالاً به درک عمیق تری نیاز دارند که مطالعات قوم نگاری می توانند به همراه داشته باشند. به همین ترتیب، سیستم های بسیار بحرانی (که در آن شکست یا خطا می تواند منجر به فاجعه شود) نیز می تواند تحقیقات قوم نگاری قابل توجهی را توجیه کند.

به عنوان مثال: یک شرکت بیمه می خواست سیستم خود را برای رسیدگی به مطالبات بیمه ای دوباره طراحی کند. این سیستم طی سالیان متمادی تکامل یافته بود و در واقع مجموعه ای از سیستم های قبلی را نشان می داد. «پردازش ادعا» که توسط این «سیستم سیستم‌ها» پشتیبانی می‌شود، خود فرآیندی بسیار پیچیده است. در این مثال، احتمالاً باید پژوهش قوم نگاری مورد توجه قرار گیرد.

تحقیق قوم نگاری - کالج نوین
تحقیق قوم نگاری – کالج نوین

مزایای قوم نگاری- زمان و نحوه استفاده از تحقیقات قوم نگاری

یکی از مزایای اصلی مرتبط با تحقیقات قوم نگاری این است که مردم نگاری می تواند به شناسایی و تجزیه و تحلیل مسائل غیرمنتظره کمک کند. هنگام انجام انواع دیگر مطالعات، که مبتنی بر مشاهده یا تعامل درجا نیستند، می توان به راحتی مسائل غیرمنتظره را از دست داد. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که سوال پرسیده نمی شود یا پاسخ دهندگان از ذکر چیزی غفلت می کنند. حضور در محل یک محقق قوم نگاری به کاهش این خطر کمک می کند زیرا این مسائل (امیدواریم) مستقیماً برای محقق آشکار شود.

مزیت اصلی دیگر قوم نگاری به طور کلی توانایی آن در ارائه نمایش دقیق و صادقانه از رفتارها و نگرش های کاربران در نظر گرفته می شود. به دلیل ماهیت ذهنی آن، یک مطالعه قوم نگاری (با یک محقق ماهر) می تواند در کشف و تجزیه و تحلیل نگرش ها و احساسات کاربر مرتبط بسیار مفید باشد.

معایب قوم نگاری

یکی از اصلی‌ترین انتقاداتی که به مطالعات قوم‌نگاری وارد می‌شود، مدت زمانی است که برای انجام آن ها صرف می‌شود. همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، مطالعات قوم نگاری همیشه به یک دوره زمانی طولانی نیاز ندارد، اما با این وجود این توجه معتبر است. به دلیل خروجی غنی‌تر، یک مطالعه قوم‌نگاری نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر تولید و تجزیه و تحلیل داده‌های آن بیشتر طول می‌کشد.

در طول مطالعات قوم نگاری قبلی، ما دریافتیم که ممکن است افراد در طول یک مطالعه کوتاه به طور طبیعی عمل نکنند. مطالعات طولانی‌تر معمولاً با این کار مقابله می‌کنند، زیرا آزمودنی‌ها به محقق اعتماد می‌کنند و/یا از هر گونه ادعایی خسته می‌شوند.

به عنوان مثال: در هفته اول یک مطالعه تحقیق قوم نگاری در سیستم پردازش خسارت بیمه، همه افراد مشاهده شد که دقیق ترین تفسیر را از رویه های صحیح دنبال می کنند. با این حال، با گذشت زمان، به طور فزاینده‌ای آشکار شد که تقریباً همه کارمندان «محل کار» و «برخوردهای کوتاه» دارند که به طور آزادانه برای تسریع کارها استفاده می‌شوند. این رفتارها برای کمک به طراحی مجدد جریان فرآیند بسیار آموزنده بود. اگر محقق به اندازه کافی در محل نمی ماند تا این موارد را مشاهده کند، ممکن است ثبت نشده باشند.

خطرات مرتبط با قوم نگاری

همانطور که در بالا گفته شد، مطالعات تحقیق قوم نگاری شامل مشاهده و/یا تعامل محقق با موضوعاتی در محیطی است که طرح (آینده) برای حمایت از آن ها در نظر گرفته شده است. دو ضعف بالقوه اصلی مطالعات قوم نگاری عبارتند از:

محقق

پژوهشگران تحقیق قوم نگاری باید بسیار ماهر باشند تا از تمام دام های احتمالی یک مطالعه قوم نگاری اجتناب کنند. برخی از این موارد شامل جزئیات و کامل بودن مشاهدات و همچنین سوگیری (و اشتباهات) بالقوه در جمع آوری یا تجزیه و تحلیل داده ها است.

فاعل، موضوع

ضروری است که موضوعات هر مطالعه تا حد امکان نشان دهنده واقعی مخاطبان کاربر بزرگتر باشد (با فرض اینکه مطالعه به این شکل طراحی شده است). همچنین بسیار حیاتی است که آزمودنی ها با محقق باز و صادق باشند. البته هر دوی این موضوعات به کیفیت خود محقق و نقش آن ها در طراحی مطالعه مربوط می شود.

همانطور که از مطالب بالا می بینیم، بیشتر خطرات مرتبط با مطالعات تحقیق قوم نگاری به طور مستقیم یا غیرمستقیم به محقق مربوط می شود. البته این بدان معناست که انتخاب محقق  تحقیق قوم نگاری برای موفقیت یک مطالعه حیاتی است. ما توصیه می‌کنیم محققی را انتخاب کنید که سابقه‌ای از مشارکت گذشته در پروژه‌های موفق در حوزه‌های مختلف داشته باشد.

نتیجه گیری

ما به طور کلی توصیه می کنیم که یک رویکرد تحقیق قوم نگاری ممکن است برای مراحل اولیه یک پروژه کاربر محور که با یک چالش طراحی خاص پیچیده یا حیاتی سروکار دارد، مناسب باشد.

این به این دلیل است که روش های قوم نگاری به درک عمیقی از حوزه، مخاطب(ها)، فرآیندها، اهداف و زمینه(های) استفاده از یک مشکل طراحی اجازه می دهد. این روش های قوم نگاری نیز می تواند در کشف و کاوش مسائل ناشناخته قبلی بسیار مفید باشد.

شاید حیاتی ترین تصمیم در یک مطالعه قوم نگاری، انتخاب محقق قوم نگاری باشد. این فرد یافته های مطالعه را طراحی، اجرا و تجزیه و تحلیل خواهد کرد – بنابراین ضروری است که آن ها مهارت و تجربه داشته باشند تا مطمئن شوند که مطالعه نماینده، دقیق و منصفانه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − بیست =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟