5 اصل مدیریت عالی

5 اصل مدیریت عالی

5 اصل مدیریت عالی ، بیل دیویس، MA، CM، دانشکده اصلی و رئیس برنامه برای برنامه‌های مدرک آنلاین در دانشکده تجارت و فناوری فوربس در پردیس جهانی دانشگاه آریزونا، اصول کلیدی مدیریت خود را به اشتراک می‌گذارد.

به گفته استیو جابز، “ساده می تواند سخت تر از پیچیده باشد: شما باید سخت تلاش کنید تا تفکر خود را تمیز کنید تا آن را ساده کنید.” با درک و یادگیری استفاده از این اصول جهانی، به احتمال زیاد به عنوان یک مدیر در هر سازمانی برتر خواهید بود. این وبلاگ را بخوانید تا با پنج اصل مدیریت عالی آشنا شوید.

5 اصل مدیریت عالی
5 اصل مدیریت عالی – کالج نوین

وظایف مدیریت- 5 اصل مدیریت عالی

در حالی که مدیران اغلب به کار خود به عنوان وظیفه یا نظارت در جهت گیری نگاه می کنند، این دیدگاه یک توهم است.

در بنیادی ترین سطح، مدیریت رشته ای است که از مجموعه ای از پنج کارکرد کلی تشکیل شده است: برنامه ریزی، سازماندهی، کارکنان، رهبری و کنترل. این پنج کارکرد بخشی از مجموعه ای از شیوه ها و تئوری ها در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک مدیر موفق هستند.

درک کارکردها به مدیران کمک می کند تا تلاش ها را بر روی فعالیت هایی متمرکز کنند که به نتیجه می رسند. خلاصه کردن پنج کارکرد مدیریت عالی (محتوای مدیریت ICPM):

برنامه ریزی: هنگامی که به برنامه ریزی در نقش مدیریت فکر می کنید، در مورد آن به عنوان فرآیند انتخاب اهداف و اقدامات مناسب برای پیگیری و سپس تعیین اینکه از چه استراتژی هایی استفاده کنید، چه اقداماتی را انجام دهید و تصمیم بگیرید که چه منابعی برای دستیابی به اهداف مورد نیاز است فکر کنید.
سازماندهی: این فرآیند ایجاد روابط کارگری به کارگران اجازه می دهد تا برای دستیابی به اهداف سازمانی خود با یکدیگر همکاری کنند.
رهبری: این عملکرد شامل بیان یک چشم انداز، انرژی دادن به کارکنان، الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه در افراد با استفاده از بینش، نفوذ، متقاعدسازی و مهارت های ارتباطی موثر است.
کارکنان: استخدام و انتخاب کارمندان برای موقعیت های درون شرکت (در تیم ها و بخش ها).
کنترل: ارزیابی کنید که چگونه به اهداف خود می رسید، عملکرد را بهبود می بخشید، اقدامات انجام می دهید. فرآیندهایی را برای کمک به ایجاد استانداردها در محل قرار دهید تا بتوانید اندازه گیری، مقایسه و تصمیم گیری کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  تجزیه و تحلیل سربه سر

انواع و نقش های مدیران در سازمان- 5 اصل مدیریت عالی

ساختار سازمانی در پیشبرد کسب و کار مهم است و هر سازمانی ساختاری دارد. صرف نظر از عنوان خاص سازمانی، سازمان ها شامل مدیران خط مقدم، میانی و عالی هستند. بالاتر از تیم مدیریت ارشد، یک مدیرعامل و یک هیئت مدیره در سطوح قرار دارند. برای مشاهده واضح تر این ساختار، یک مدل هرمی را تجسم کنید. هر چه بیشتر به سمت بالای هرم حرکت کنید، مدیران کمتری خواهید داشت. همه این نقش های مدیریتی وظایف و وظایف خاصی دارند. به گفته جونز و جورج، “نقش مدیریتی مجموعه ای از وظایف خاص است که از یک مدیر انتظار می رود به دلیل موقعیتی که در یک سازمان دارد انجام دهد.” این مهارت ها را می توان با مدرک مدیریت سازمانی به دست آورد.

همه مدیران بزرگ نقش مهمی در این مدل دارند. یکی از نکات مهمی که باید به خاطر بسپارید، از هنری مینتزبرگ، محقق مدیریتی است که هزاران وظیفه انجام شده توسط مدیران را به 10 نقش کاهش داد (ICPM). مدل او اشاره می کند که سه نوع نقش اصلی وجود دارد که همه مدیران ایفا می کنند. آنها تصمیمی، بین فردی و اطلاعاتی هستند. در نقش تصمیم‌گیری، مدیران می‌توانند به شیوه‌ای کارآفرینانه، به‌عنوان کنترل‌کننده اختلال، تخصیص‌دهنده منابع یا مذاکره‌کننده عمل کنند. در نقش بین فردی، مدیران ممکن است چهره‌ها، رهبران و رابطان باشند. در نقش اطلاعاتی، آنها نظارت می کنند، پخش کننده یا سخنگوی هستند و اطلاعات را به اشتراک می گذارند.

5 اصل مدیریت عالی
5 اصل مدیریت عالی – کالج نوین

مدیریت مؤثر منابع سازمانی- 5 اصل مدیریت عالی

یکی از اجزای اساسی عملیاتی کردن برنامه استراتژیک سازمان، تخصیص منابع است که بیشترین تأثیر را داشته باشد. در واقع، دکتر ری پاورز (2015)، دانشیار دانشکده تجارت و فناوری فوربس، استدلال می کند که این مهم ترین کاری است که باید انجام شود.

این مقاله را مطالعه کنید  افزایش بازاریابی تأثیرگذار

او توضیح می‌دهد: «من منابع را به‌عنوان افراد، زمان، پول و دارایی‌ها تعریف می‌کنم – و البته تعریف اساسی یک پروژه داشتن یک هدف و تاریخ شروع و پایان است – تقریباً برای هر فعالیتی که انجام می‌دهیم.

مدیران در فرآیندهای برنامه ریزی عملیاتی و برنامه ریزی بودجه شرکت می کنند و با انجام این کار، به طور فعال تعیین می کنند که چه کاری باید انجام شود، به چه ترتیبی باید انجام شود، و تعیین می کنند که چه منابعی برای موفقیت در دستیابی به برنامه مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که این مسابقه شخصیتی نیست. برنامه استراتژیک و اهداف خاص آن تعیین می کند که چه چیزی مهم است و چه چیزی ممکن است مهم نباشد.

درک و بکارگیری چهار بعد هوش هیجانی (EQ) در به حداکثر رساندن پتانسیل انسانی

مدیران مؤثر، زمینه و فرهنگ را در موقعیت های رهبری درک می کنند. چه چیزی به موفقیت این مدیران کمک می کند؟ آسان است؛ آنها EQ (شایستگی ها در هر بعد هوش هیجانی) را درک می کنند.

این چهار بعد عبارتند از: خودآگاهی بالا، آگاهی اجتماعی، خود مدیریتی و مهارت های اجتماعی خوب. همه این شایستگی ها مهم هستند و باعث ایجاد ارتباط عالی با مردم می شوند. آنها منجر به عملکرد مدیریتی قوی تر و موثرتر می شوند. EQ یک جزء بسیار مهم برای برتری به عنوان یک سرپرست است.

وظیفه مدیر یافتن راهی برای تبدیل مهارت و استعداد اعضای تیم به سطح بالاتری از عملکرد است. این ایده به هیچ وجه دستکاری را پیشنهاد نمی کند. در عوض، این در مورد به حداکثر رساندن پتانسیل انسانی، یک عضو تیم در یک زمان است. به همان اندازه که علم است هنر است.

دکتر دایان همیلتون، رئیس برنامه در دانشکده تجارت و فناوری فوربس، اخیراً نامزدی را توصیف کرد که به دنبال موقعیتی در سنای دانشکده با داشتن EQ بالا است. دکتر همیلتون، یک متخصص بسیار ماهر که دارای دانش و مهارت در زمینه شاخص نوع Meyers Briggs است، اهمیت EQ را تشخیص می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  7 نوع نظریه مدیریت محل کار

او در مورد این نامزد گفت: «او هوش هیجانی را نشان می‌دهد و نمونه‌ای از کاندیدایی است که می‌خواهم نماینده FSB باشم.

5 اصل مدیریت عالی
5 اصل مدیریت عالی – کالج نوین

کسب و کار را بشناسید

یک اصل رایج در مدیریت این است که یک مدیر واجد شرایط می تواند هر کسب و کاری را مدیریت کند. این نکته فقط تا حدی درست است. درست است که بیشتر مدیران به جای متخصص، عمومی هستند. با این حال، بسیاری از مدیران بسیار موفق کار خود را در نقش های تخصصی آغاز کردند. آنچه اکثر مدیران موفق در کار خود در گروه‌ها، بخش‌ها، بخش‌ها و شرکت‌های پیشرو به ارمغان می‌آورند، هم دانش کامل از تجارت (آنها بسیار با تجربه هستند) و هم دانش کامل از اصول مدیریت عالی است. مشتاقان مدیر ابتدا باید ویژگی های کسب و کار را با انجام دادن، کار در سنگرها، و کشف اینکه چگونه بخش های مختلف سازمان با هم کار می کنند تا به یک کل جهانی تبدیل شوند، بیاموزند، زیرا مدیران بسیار خوب آنچه را که در کسب و کار جهانی است، کشف می کنند و از آن سرمایه گذاری می کنند. پیشرفت کسب و کار و بهبود عملکرد.

نتیجه

به یاد داشته باشید، به عنوان یک مدیر، برای رضایت شغلی بیشتر و موفقیت شغلی باید با چشم انداز، ماموریت، استراتژی ها، رهبری، سیستم ها، ساختار و فرهنگ سازمان خود هماهنگ شوید. در تمام کارهایی که انجام می دهید، با مردم منصفانه و صادقانه رفتار کنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا از اخلاق و ارزش های اصلی سازمان خود و همچنین ارزش های خود پیروی کنید. در مورد پیاده روی صحبت کنید و صحبت کنید، و به یاد داشته باشید، مردم تماشا می کنند و می بینند که چگونه آن را راه می روید. بهترین های خود را به تیم ها، سازمان ها و مشتریان خود بدهید. یک مدیر موثر برای به دست آوردن نتایج عملکرد برای سازمان خود و ایجاد اعتماد و روابط مثبت با افراد خود باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + پانزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟