تحقیق تبیینی - کالج نوین

تحقیق تبیینی

تحقیق تبیینی چیست : انواع مختلفی از روش تحقیق وجود دارد، اما امروز می‌خواهیم در مورد یکی از آنها با شما صحبت کنیم، که به شما دیدگاه جدیدی در مورد موضوعات مورد مطالعه شما می‌دهد. برای آن، ما این راهنما را با هر آنچه که در مورد تحقیقات توضیحی نیاز دارید ایجاد کرده ایم.

تحقیق تبیینی
تحقیق تبیینی – کالج نوین

تحقیق تبیینی چیست؟

تحقیق تبیینی روشی است که برای بررسی پدیده ای که قبلاً مورد مطالعه قرار نگرفته یا قبلاً به خوبی توضیح داده نشده بود، توسعه یافته است. هدف اصلی آن ارائه جزئیات در مورد مکان یافتن مقدار کمی از اطلاعات است.

با این روش، محقق یک ایده کلی به دست می آورد و از تحقیق به عنوان ابزاری برای راهنمایی سریعتر به مسائلی که ممکن است در آینده به آنها بپردازیم، استفاده می کند. هدف آن یافتن چرایی و چیستی یک موضوع مطالعه است.

تحقیق تبیینی وظیفه یافتن چرایی رویدادها را با ایجاد روابط علت و معلولی دارد. به گفته نویسنده فیدیاس جی. آریاس، نتایج آن عمیق ترین سطح دانش را تشکیل می دهد.

از این نظر، مطالعات تبیینی می‌توانند به تعیین علل (تحقیق پسا فاکتوری) و تأثیرات (تحقیق تجربی) از طریق آزمون فرضیه بپردازند.

مشخصات

از مهم ترین ویژگی های تحقیق تبیینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این امکان را برای افزایش درک یک موضوع خاص فراهم می کند. اگرچه نتایج قطعی ارائه نمی کند، محقق می تواند علت وقوع یک پدیده را دریابد.
از تحقیقات ثانویه به عنوان منبع اطلاعات استفاده می کند، مانند ادبیات یا مقالات منتشر شده که با دقت انتخاب شده اند تا درک وسیع و متعادلی از موضوع داشته باشند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام تضمینی پایان نامه

این به محقق اجازه می دهد تا درک گسترده ای از موضوع داشته باشد و سؤالات تحقیق بعدی را برای تقویت نتایج مطالعه اصلاح کند.
محققان می توانند علل بروز پدیده ها را در طول فرآیند تحقیق تشخیص دهند و تغییرات را پیش بینی کنند.

تحقیقات توضیحی به آنها امکان می دهد مطالعات را تکرار کنند تا به آنها عمق بیشتری بدهد و بینش جدیدی در مورد این پدیده به دست آورند.

تحقیق تبیینی - کالج نوین
تحقیق تبیینی – کالج نوین

انواع تحقیق تبیینی

رایج ترین روش های تحقیق تبیینی:

تحقیق ادبی: یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین ابزار برای تعیین فرضیه پدیده و جمع آوری اطلاعات است. این شامل جستجوی ادبیات در اینترنت و کتابخانه ها است. البته می تواند در مجلات، روزنامه ها، مقالات تجاری و دانشگاهی باشد.

مصاحبه عمیق: این فرآیند شامل گفتگو با یک فرد آگاه در مورد موضوع مورد بررسی است. مصاحبه عمیق برای استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط افراد و تجربیات آنها، خواه حرفه ای در داخل یا خارج از سازمان باشند، استفاده می شود.

گروه‌های کانونی: گروه‌های کانونی شامل 8 تا 12 نفر هستند که اطلاعاتی درباره پدیده مورد مطالعه دارند و جلساتی را تشکیل می‌دهند تا از این افراد داده‌های مختلفی به دست آورند که به تحقیق کمک می‌کند.

مطالعات موردی: با این روش محققین می توانند با مواردی که با دقت انتخاب شده اند برخورد کنند. تجزیه و تحلیل موردی به سازمان این امکان را می دهد که شرکت هایی را که با مشکل مشابهی مواجه شده اند مشاهده کند و به طور کارآمدتر با آن برخورد کند.

این مقاله را مطالعه کنید  سوال تحقیق

اهمیت تحقیق تبیینی

تحقیقات توضیحی برای کمک به محققان در مطالعه عمیق‌تر مسئله و درک مؤثر پدیده انجام می‌شود.

استفاده اولیه برای تحقیقات توضیحی، حل مسئله با یافتن داده های نادیده گرفته شده است که قبلاً هرگز بررسی نکرده بودیم. در عین حال، ممکن است داده های قطعی به دست نیاورد. به ما این امکان را می دهد که موضوع را با کارایی بیشتری درک کنیم.

در انجام فرآیند تحقیق، تطبیق با یافته ها و دانش جدید در مورد موضوع ضروری است. اگرچه نتیجه گیری غیرممکن است، اما می توان متغیرها را با عمق بالایی بررسی کرد.

تحقیق تبیینی به محقق این امکان را می دهد که با موضوع مورد بررسی آشنا شود و نظریه هایی را برای آزمایش آنها طراحی کند.

تحقیق تبیینی - کالج نوین
تحقیق تبیینی – کالج نوین

مزایا و نتیجه گیری

این روش برای تحقیقات اجتماعی ارزشمند است. این به محققان امکان می دهد پدیده ای را پیدا کنند که ما به طور عمیق مطالعه نکرده ایم. اگرچه چنین مطالعه ای را به نتیجه نمی رساند، اما به درک مؤثر مشکل کمک می کند.

انتقال داده های جدید در مورد یک دیدگاه در مورد مطالعه ضروری است.

افرادی که تحقیقات تبیینی انجام می دهند این کار را برای مطالعه جزئیات تعامل این پدیده انجام می دهند. بنابراین، داشتن اطلاعات کافی برای انجام آن ضروری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − پنج =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟