عوامل تولید

عوامل تولید

در علم اقتصاد، عوامل تولید، همانطور که از نامش مشخص است، نهاده‌ها یا منابعی هستند که شرکت برای استفاده از آنها در تولید کالا یا خدمات به منظور کسب سود به دست می‌آورد.
کلمه “تولید” به فرآیند سیستماتیک تبدیل نهاده ها به محصولات نهایی اشاره دارد که می تواند کالا یا خدمات باشد. برای این منظور محصول باید فرآیندها، مراحل و دست های مختلفی را طی کند تا به شکل قابل مصرف به دست مصرف کنندگان نهایی برسد. سطح تولید بر اساس مقدار نهاده ها و ظرفیت تولید شرکت است.

عوامل تولید - کالج نوین
عوامل تولید – کالج نوین

عوامل تولید
اساساً چهار عامل تولید وجود دارد که کل فرآیند به آنها بستگی دارد. این عوامل عبارتند از: عوامل تولید

زمین
با توجه به عوامل تولید، واژه «زمین» در علم اقتصاد معنای متفاوتی دارد، زیرا همه مواهب رایگان طبیعت مانند منابع طبیعی، هوا، نور، آب، پوشش گیاهی طبیعی، حاصلخیزی خاک، گرما و غیره را در بر می گیرد. نه فقط یک منطقه یا سطح زمین. پاداش اقتصادی استفاده از زمین اجاره است.

زمین هدیه ای از طبیعت به ماست که برای ساختن آن یا استفاده از آن برای تولید نیازی به تلاش انسان ندارد.
همه منابع طبیعی از نظر عرضه محدود هستند و همینطور زمین. این همان چیزی است که آن را از بقیه عوامل تولید متمایز می کند، یعنی با افزایش تقاضا نمی توان آن را افزایش داد.
همیشه ماندگار است و طبیعتاً تخریب ناپذیر است و همچنین می توان از آن استفاده های مختلفی کرد.
زمین بی حرکت است زیرا نمی توان آن را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد، و همچنین یک عامل منفعل تولید است، زیرا نمی تواند به تنهایی چیزی تولید کند.
از این جهت ناهمگن است که هیچ دو سطح زمین نمی توانند دقیقاً شبیه هم باشند زیرا کیفیت و وضعیت آنها متفاوت است.
کار یدی
نیروی کار به نیروی انسانی اطلاق می شود که تلاش های جسمی یا ذهنی برای تولید کالاها یا خدمات با توجه خاص، یعنی حقوق یا دستمزد، انجام می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  انواع گروه

نیروی کار ارتباط مستقیمی با تلاش انسان دارد و به همین دلیل دستمزد عادلانه، رفتار خوب، محیط کار و شرایط کار برای کارگران ضروری است.
فاسد شدنی است، به این معنی که اگر کار در یک روز خاص کار نکرده باشد، با اضافه کاری در یک روز دیگر نمی توان آن را به طور کامل بازیابی کرد.
عاملی فعال در تولید است که مشارکت آن برای سایر عوامل مانند زمین و سرمایه برای تولید مهم است.
نیروی کار ماهیت ناهمگونی دارد، یعنی کارایی کار از فردی به فرد دیگر متفاوت است که به مهارت، شایستگی، بهره وری و غیره او بستگی دارد.
ماهیت آن متحرک است، زیرا کارگران می توانند از مکانی به مکان دیگر یا از یک شرکت به شرکت دیگر نقل مکان کنند تا کار مناسبی برای خود بیابند.
توانایی چانه زنی کارگر چندان قوی و قانع کننده نیست. نیروی کار قابل ذخیره نیست و به همین دلیل با دستمزدی که کارفرما تعیین می کند آماده کار می شوند.
عرضه نیروی کار را می توان تغییر داد، اما نه آنی و بنابراین عرضه بی کشش است. علاوه بر این، عرضه بر اساس تعدادی از عوامل مانند اندازه جمعیت، تمایل به کار، نگرش نسبت به کار، ترکیب سن و جنس و غیره است.

سرمایه را می‌توان به تمامی آفریده‌های انسان از قبیل ابزار، ماشین آلات، تجهیزات، پول و غیره که برای تولید بیشتر ثروت به کار می‌رود، درک کرد. به عبارت بهتر، سرمایه یک وسیله تولید اصیل و اصلی نیست، بلکه یک وسیله تولیدی است.

این یک هدیه طبیعت نیست، زیرا زمین یک عامل تولید انسان است.
عامل ثانویه و مصنوعی تولید است.
این سیار است، زیرا می توان آن را به راحتی از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد.
هزینه فرصت دارد، زیرا می توان از آن برای استفاده های جایگزین استفاده کرد.
عرضه سرمایه با توجه به تقاضا قابل افزایش یا کاهش است. بنابراین، عرضه نسبتا کششی است.
سرمایه ماهیتی بادوام دارد، ماندگاری بالایی دارد، اما به مرور زمان مستهلک می شود.
کارآفرین
کارآفرین مهمترین عامل تولید است که بدون آن نمی توان فرآیند تولید را آغاز کرد زیرا بقیه عوامل به هم ریخته یا در مکان های مختلف پراکنده شده اند و این کارآفرین است که تنظیم و مونتاژ آنها را بر عهده می گیرد تا فرآیند تولید را آغاز کند. تولید

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت فروشگاه

یک کارآفرین نقش یک مبتکر، مدیر، سازمان دهنده، رهبر، ریسک پذیر و هماهنگ کننده را ایفا می کند. پاداش یک کارآفرین سود است.

اوست که سایر وسایل تولید را برنامه ریزی، سازماندهی، هماهنگ، کنترل و تخصیص می دهد.
یک کارآفرین آماده است تا خطرات و عدم قطعیت های مرتبط با فرآیند تولید را تحمل کند.
او برای حرکات و اقدامات آتی برنامه ریزی و استراتژی می کند و همچنین تمام تصمیمات شرکت را سریع و منطقی می گیرد.
او توانایی تجسم نوآوری در محصول و خدمات را دارد.
کارآفرین عامل تغییری است که با اتخاذ تکنیک های مدرن تولید، تغییراتی را در فرآیند شرکت ایجاد می کند تا در محیط کسب و کار به طور موثر رقابت کند.
عوامل تولید، نقش تعیین کننده ای در  اگر هیچ یک از عوامل تولید وجود نداشته باشد یا فعال نباشد، حتی یک پین کوچک نیز نمی تواند ایجاد شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 7 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟