کسب و کار خانوادگی - کالج نوین

کسب و کار خانوادگی

 کسب و کار خانوادگی، کسب و کاری است که به طور فعال توسط دو یا چند نفر از اعضای یک خانواده اداره، اداره و اداره می شود. در اینجا، اعضا ممکن است از طریق خون، ازدواج یا فرزندخواندگی با هم مرتبط باشند. اصولاً در یک تجارت خانوادگی:

تک خانواده مالک اکثریت درصد مالکیت است
داشتن کنترل رای،
بر تصمیمات استراتژیک قدرت دارد،
دارای دخالت چندین نسل از یک خانواده و
مدیریت ارشد شرکت از همین خانواده است.
کسب و کار خانواده نقش بسزایی در اقتصاد دارد. در واقع، این قدیمی‌ترین نظام اقتصادی بازمانده است که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص ملی (GNP)، کل اشتغال و کل صادرات کشور دارد.

ویژگی های کسب و کار خانوادگی
یک کسب و کار خانوادگی با موارد زیر مشخص می شود:

کسب و کار خانوادگی
کسب و کار خانوادگی – کالج نوین

اعضا: گروهی از افراد که اعضای یک خانواده هستند، صاحب بنگاه تجاری و اداره آن هستند.
موقعیت اعضا: موقعیت اعضای خانواده در کسب و کار به رابطه ای که اعضای خانواده با یکدیگر دارند بستگی دارد.
کنترل: از آنجایی که خانواده مالک اکثریت سهام شرکت است و همچنین مدیریت ارشد را تشکیل می دهد، می تواند بر تجارت کنترل داشته باشد.
منافع متقابل: از آنجایی که اعضای خانواده پست های کلیدی را در کسب و کار اشغال می کنند، می تواند بر اساس منافع متقابل خانواده و شرکت، بر سیاست های شرکت تأثیر بگذارد.
مشارکت چندین نسل: اداره و مدیریت کسب‌وکار توسط خانواده مراقبت می‌شود و بنابراین کنترل از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.
اعتماد متقابل: همه اعضای خانواده به یکدیگر اعتماد متقابل دارند، زیرا دارای منشأ مشترک، مجموعه ای از ارزش ها، اخلاق و جهت گیری تجاری یکسان هستند.
صداقت و شفافیت: به طور کلی با اصول اخلاقی قوی و صداقت نسبت به اهداف تجاری و شفافیت تجاری مشخص می شود.
انواع کسب و کار خانوادگی
به طور کلی، سه شکل از کسب و کار خانوادگی وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته می شود: انواع کسب و کار خانوادگی.

این مقاله را مطالعه کنید  برنامه ریزی منابع انسانی

کسب و کار متعلق به خانواده: همانطور که از نام آن پیداست، یک تجارت خانوادگی که در آن اندازه کنترل کننده سهام مالکیت متعلق به خانواده یا اعضای خانواده است.
کسب و کار تحت مالکیت و مدیریت خانواده: در این نوع کسب و کارها، اندازه کنترل کننده مالکیت در دست یک خانواده یا یک عضو منفرد از یک خانواده است. مالکیت کنترلی به خانواده اجازه می دهد تا اهداف، روش ها و خط مشی ها را تدوین و تصمیم گیری کند.
کسب و کار تحت مالکیت و رهبری خانواده: در چنین تجارتی، همراه با مالکیت اکثریت سهام توسط خانواده یا اعضای خانواده، حداقل یکی از اعضای خانواده عضو هیئت مدیره است. به این ترتیب، عضو خانواده می‌تواند بر مسیر، استراتژی‌ها و برنامه‌های کسب‌وکار تأثیر بگذارد.
کارآفرینان نسل اول چه کسانی هستند؟
اینها کارآفرینان جدید هستند که پول خود را سرمایه گذاری می کنند و ریسک ها و عدم اطمینان ها را برای راه اندازی کسب و کار متحمل می شوند. آنها ثروت آفرینان و پیشگامان کسب و کار هستند. آنها مبتکرانی هستند که ایده های جدیدی را به کسب و کار می آورند.

کارآفرینان نسل دوم چه کسانی هستند؟
کارآفرینان نسل دوم قرار است کسب و کاری که توسط والدینشان ایجاد شده را کنترل و اداره کنند، اما فعالیت ها و تصمیمات آنها همیشه تحت بررسی است. آن ها به عنوان مدیریت میانی یا سطح بالا به این کسب و کار می پیوندند و پس از به نمایش گذاشتن پتانسیل های خود، زمام کسب و کار به آنها واگذار می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  نظام سرمایه داری

ساختار کسب و کار خانوادگی
مدل سه دایره ای سیستم کسب و کار خانوادگی به صورت زیر نمایش داده می شود:
ساختار کسب و کار خانوادگی

در این مدل، دایره اول نشان دهنده «مالکیت»، دایره دوم نشان دهنده «خانواده» و دایره سوم نشان دهنده «کسب و کار» است. اکنون به طور مفصل درباره موجودیت بحث خواهیم کرد:

مالکان غیرخانوادگی غیرمدیری: اینها یک سرمایه گذار خارجی یا می گویند افراد خارجی هستند که مالک نسبت خاصی از تجارت هستند اما کار نمی کنند.
صاحبان خانواده: این گروه شامل آن دسته از اعضای خانواده است که مالک بخشی از کسب و کار هستند اما در عملیات آن شرکت نمی کنند.
مالک-کارمندان خانواده: همانطور که از نام مشخص است، اینها صاحبان کسب و کار هستند و همچنین به عنوان کارمند در شرکت، معمولاً در پست های مدیریتی عالی کار می کنند.
کارمندان غیرخانوادگی: این گروه افرادی را تحت پوشش قرار می‌دهد که کارمندان شرکت هستند و اعضای خانواده نیستند و همچنین دارای نسبت معینی از سرمایه سهام شرکت هستند.
اعضای خانواده: این گروه شامل تمام آن دسته از اعضای خانواده است که نه سهامی در شرکت دارند و نه فعالانه در تجارت خانوادگی شرکت دارند.
کارکنان خانواده: در این گروه، تمامی اعضای خانواده که در شرکت کار می کنند، اما مالک بخشی از سرمایه شرکت نیستند، تحت پوشش قرار می گیرند.
کارمندان غیر فامیلی: کارمندان شرکتی هستند که طبق قرارداد کاری در شرکت کار می کنند و اعضای خانواده نیستند. آنها همچنین سهامی در شرکت ندارند.
خط پایین
در مجموع و ماهیت، در ابتدا، زمانی که کسب و کار راه اندازی می شود، مانند یک کسب و کار معمولی است، اما در طول سال ها، نسل های دیگر از خانواده موسس و خانواده های بزرگ آنها، شروع به مشارکت در تجارت می کنند که آن را به یک تجارت خانوادگی تبدیل می کند. و پست های مدیریتی کلیدی این نگرانی توسط اعضای خانواده جذب می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  آمیخته بازاریابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + یازده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟