صورت مالی

صورت مالی

صورت مالی به طور سیستماتیک نگهداری می شود، خلاصه کتبی از تمام سر حساب های دفتر، به گونه ای نمایش داده می شود که دید روشنی از وضعیت مالی، سودآوری و عملکرد شرکت ارائه می دهد. این مقاله را مطالعه کنید: دفتر کل

این موارد در پایان دوره حسابداری که معمولاً یک سال است تهیه می شود و پس از آن توسط حسابرس حسابرسی می شود تا صحت، شفافیت و عادلانه بودن آنها را برای اهداف مالیاتی و سرمایه گذاری بررسی کند.

صورت مالی
صورت مالی – کالج نوین

اهداف تهیه صورتهای مالی

اهداف صورتهای مالی به شرح زیر است:

برای تعیین وضعیت مالی، سودآوری و عملکرد.
برای تعیین جریان های نقدی ورودی و خروجی.
برای اطلاع از نتایج عملیات تجاری.
ارائه اطلاعات مربوط به منابع مالی و تعهدات شرکت.
برای افشای رویه های حسابداری
برای بررسی کارایی و اثربخشی مدیریت شرکت.
صورت‌های مالی منبع اولیه اطلاعات برای ذینفعان است تا از سود یا زیان شرکت طی یک دوره خاص و وضعیت مالی آن در پایان آن دوره خاص مطلع شوند که به تصمیم‌گیری منطقی کمک می‌کند.

اجزای صورت های مالی

صورت های مالی ترکیبی از پنج صورت اصلی است که در شکل زیر نشان داده شده است:

صورت مالی

صورت درآمد یا حساب معاملات و سود و زیان
سود یا زیان متحمل شده توسط شرکت در طول یک دوره حسابداری را می توان با تهیه صورت سود و زیان تعیین کرد. سود/زیان در دو سطح یعنی سود ناخالص و سود خالص محاسبه می شود. سود ناخالص چیزی نیست جز واریانس قیمت فروش و بهای تمام شده کالای فروخته شده که با تهیه حساب معاملاتی اندازه گیری می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  7 نوع نظریه مدیریت محل کار

از طرفی سود خالص را می توان با تهیه حساب سود و زیان محاسبه کرد. حساب سود و زیان خلاصه ای از درآمدها و هزینه های شرکت است و منعکس کننده نتیجه عملیات شرکت برای دوره مشخص شده است.

صورت وضعیت یا ترازنامه

ترازنامه را می توان به عنوان یک عکس فوری درک کرد که تعهدات و منابع شرکت، یعنی بدهی ها و دارایی ها را در یک تاریخ مشخص نشان می دهد.

اگرچه یک تراکنش می تواند تفاوت زیادی در تصویر کلی از موقعیت شرکت ایجاد کند، ترازنامه در یک مقطع زمانی خاص درست است. و فقط به همین دلیل از کلمه “as at” همراه با تاریخ استفاده می کنیم. به همین دلیل است که به آن بیانیه موضع می گویند.

صورت جریان نقدی – صورت های مالی

صورت جریان نقدی خلاصه ای از منابع و کاربردهای نقدی شرکت است. اثربخشی شرکت در تولید پول نقد برای پرداخت تعهدات، تامین مالی عملیات و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری را مشخص می‌کند.

صورت جریان وجوه نقد منعکس کننده تغییرات در وجوه نقد و معادل های نقدی شرکت یعنی اوراق تجاری، گواهی سپرده، اسناد خزانه، اوراق بهادار قابل بازار، اوراق قرضه دولتی کوتاه مدت و غیره بین دو دوره حسابداری است.

صورت تغییرات حقوق صاحبان سهام (در صورت وجود)
بیانیه ای است که تغییرات سرمایه سهام، سود انباشته و اندوخته شرکت را در طول دوره حسابداری نشان می دهد، یعنی موجودی حقوق صاحبان سهام را در ابتدا با مانده های پایانی تطبیق می دهد.

یادداشت های توضیحی

در غیر این صورت به عنوان یادداشت‌های حساب‌ها نامیده می‌شوند، این یادداشت‌های پشتیبانی ضمیمه هر یک از اظهارات فوق هستند. اطلاعات بیشتری در مورد عملیات و امور مالی شرکت ارائه می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  رهبری استراتژیک

به بیان ساده، صورت مالی چیزی نیست جز یک گزارش رسمی سالانه که به شرکت کمک می کند تا اطلاعات مالی را به اشخاص ذینفع مانند مالکان منتقل کند. سرمایه گذاران، کارمندان، دولت، مقامات مالیاتی و غیره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 1 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟