تحقیقات اولیه

تحقیقات اولیه چیست

تحقیقات اولیه چیست؟ ، انجام تحقیقات بخش مهمی از توسعه یک استراتژی بازاریابی موثر است. تحقیقات اولیه، تحقیقات مستقیم و دست اول شامل نظرسنجی و مصاحبه است.

اگر می خواهید تحقیقات سفارشی برای جمع آوری داده ها برای استراتژی بازاریابی خود انجام دهید، می توانید درباره تحقیقات اولیه بیشتر بدانید.

در این مقاله به توضیح چیستی تحقیق اولیه، چرایی اهمیت آن، انواع تحقیقات اولیه و چند نکته برای برنامه ریزی پروژه های تحقیقاتی اولیه می پردازیم.

تحقیقات اولیه - کالج نوین
تحقیقات اولیه – کالج نوین

تحقیق اولیه چیست؟

تحقیقات اولیه که به آن تحقیقات میدانی نیز گفته می‌شود، تحقیقاتی است که می‌توانید به تنهایی برای جمع‌آوری داده‌ها انجام دهید. با انجام تحقیقات اولیه، می توانید به جای تجزیه و تحلیل داده های موجود که توسط افراد دیگر برای اهداف مختلف جمع آوری شده است، مستقیماً داده ها را جمع آوری کنید. تحقیقات اولیه اغلب زمانی مناسب است که شرکت‌ها می‌خواهند داده‌هایی را که مستقیماً با یک مشکل یا زمینه خاص مرتبط است جمع‌آوری کنند. دو نوع اصلی تحقیقات اولیه عبارتند از:

. تحقیق اکتشافی: تحقیق اکتشافی پایان باز است و هدف آن جمع آوری بینش کلی در مورد مخاطب هدف است.
. تحقیقات خاص: تحقیقات خاص اغلب پس از تحقیقات اکتشافی انجام می شود. تحقیق خاص که محدودتر از تحقیق اکتشافی است، هدف آن پاسخگویی به سؤالات خاص تحقیق و جمع آوری داده ها برای هدفی خاص است.

روش های زیادی برای انجام تحقیقات اولیه وجود دارد، از جمله نظرسنجی، مصاحبه و مشاهده. تحقیقات اولیه با تحقیقات ثانویه که از داده های موجود استفاده می کنند متفاوت است.

این مقاله را مطالعه کنید  مراحل انجام مقاله

چرا تحقیقات اولیه در بازاریابی مهم است؟

تحقیقات بازار فرآیند جمع آوری داده ها در مورد بازار هدف شما، از جمله نیازها و ویژگی های مشتریان شما است. تحقیقات اولیه در بازاریابی مفید است زیرا به شما امکان می دهد تحقیقات خود را سفارشی کنید تا بتوانید داده های دقیقی را که برای توسعه استراتژی های بازاریابی نیاز دارید جمع آوری کنید. این می تواند به شما کمک کند تا استراتژی های بازاریابی متناسب با بازار هدف خود را پرورش دهید.

تحقیقات اولیه - کالج نوین
تحقیقات اولیه – کالج نوین

انواع روش های تحقیق اولیه

انواع مختلفی از روش های تحقیق اولیه وجود دارد، از جمله:

نظرسنجی ها

نظرسنجی یکی از انواع کلیدی تحقیقات اولیه است. از طریق نظرسنجی، می توانید اطلاعات را مستقیماً از موضوعات تحقیق خود جمع آوری کنید.

نرم افزارهای زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها برای طراحی یک نظرسنجی آنلاین استفاده کنید و می توانید هر نظرسنجی را مطابق با نیازهای خاص و اهداف تحقیقاتی خود سفارشی کنید.

نظرسنجی‌ها اغلب شامل سؤالات باز و بسته می‌شوند، زیرا هر دو می‌توانند به شما در جمع‌آوری بینش از موضوعات تحقیقاتی خود کمک کنند. کاربردهای نظرسنجی در بازاریابی بسیار زیاد است. به عنوان مثال، می توانید یک نظرسنجی برای سنجش میزان علاقه بازار هدف خود به یک محصول جدید ایجاد کنید.

مصاحبه ها

مصاحبه شکل دیگری از تحقیقات اولیه است. مصاحبه ها می توانند به شما این امکان را بدهند که برای جمع آوری داده ها مستقیماً از افراد تحقیق خود سؤال بپرسید.

می توانید از مصاحبه های خود فیلم یا ضبط کنید تا بتوانید بعداً به آن ها مراجعه کنید. شما می توانید به صورت مجازی یا حضوری مصاحبه انجام دهید و می توانید انواع مختلفی از سوالات را بپرسید. اغلب، پرسیدن سؤالات باز راهی مفید برای یادگیری اطلاعات جدید در مورد موضوعات تحقیق شما است. به عنوان مثال، می توانید از موضوع تحقیق خود بپرسید که دوست دارند چه ویژگی هایی را در محصولات صنعت شما ببینند.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه انجام پایان نامه

مشاهدات

شما همچنین می توانید تحقیقات اولیه را از طریق مشاهدات انجام دهید. روش مشاهده شامل مشاهده افراد تحقیق برای درک رفتارهای آنهاست. به عنوان مثال، اگر شرکت شما محصول جدیدی را عرضه می کند، می توانید شرکت کنندگان در تحقیق خود را در حال تعامل با محصول در یک محیط تحقیقاتی مشاهده کنید.

گروه های متمرکز

گروه های کانونی یکی دیگر از روش های تحقیق اولیه است که می توانید از آن استفاده کنید. گروه های کانونی گروه های حداکثر 10 موضوع تحقیق هستند.

می توانید برای جمع آوری داده ها و درک دیدگاه های مختلف از گروه های متمرکز سؤال بپرسید. به عنوان مثال، می توانید یک گروه متمرکز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیدگاه مشتریان خود در مورد خدمات شرکت خود برگزار کنید.

مزایای انجام تحقیقات اولیه

برخی از مزایای انجام تحقیقات اولیه عبارتند از:

سفارشی کردن تحقیق

تحقیقات اولیه چیست یکی از مهمترین مزایای انجام تحقیقات اولیه این است که به شما امکان می دهد تحقیقات خود را سفارشی کنید. از طریق پروژه های تحقیقاتی اولیه، می توانید داده های دقیقی را که برای کمک به شما در دستیابی به اهداف بازاریابی خود نیاز دارید، جمع آوری کنید.

تحقیقات اولیه - کالج نوین
تحقیقات اولیه – کالج نوین

اطمینان از قابلیت اطمینان

یکی دیگر از مزایای تحقیقات اولیه این است که داده های جمع آوری شده از طریق تحقیقات اولیه نیز قابل اعتماد هستند. انجام تحقیقات اولیه به شما امکان می دهد داده ها را به صورت دست اول جمع آوری کنید، که می تواند به شما کمک کند تا از صحت داده های خود اطمینان حاصل کنید.

افزایش کنترل

افزایش کنترل یکی دیگر از مزایای انجام تحقیقات اولیه است. هنگامی که تحقیقات اولیه را انجام می دهید، همچنین می توانید نحوه جمع آوری و استفاده از داده ها را کنترل کنید و می توانید مالکیت کامل داده های خود را در اختیار بگیرید.

نکاتی برای برنامه ریزی پروژه های تحقیقاتی اولیه

در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید از آن ها برای برنامه ریزی پروژه های تحقیقاتی اولیه استفاده کنید:

این مقاله را مطالعه کنید  تجزیه و تحلیل داده ها

یک سوال تحقیقی ایجاد کنید

یک نکته کلیدی برای برنامه ریزی یک پروژه تحقیقاتی اولیه، ایجاد یک سوال تحقیقاتی است. یک سوال تحقیقاتی که اغلب اولین گام یک پروژه تحقیقاتی است، سوال خاصی است که شما می خواهید از طریق تحقیق اولیه به آن پاسخ دهید. می توانید از سوال تحقیق خود برای هدایت کل پروژه خود استفاده کنید. سوالات خوب تحقیق عبارتند از:

. جالب: مطمئن شوید که سوال تحقیق شما برای شما جالب است، زیرا می تواند انگیزه بیشتری برای تکمیل پروژه تحقیقاتی خود داشته باشید.
. محدود: مهم است که سؤال تحقیقی شما به اندازه کافی محدود باشد تا در پروژه تحقیقاتی خود به آن پاسخ دهید.
. واقع بینانه: اطمینان حاصل کنید که می توانید به طور واقع بینانه به سؤال تحقیق خود با منابع و چارچوب زمانی موجود پاسخ دهید.

اگر در حال انجام تحقیقات اکتشافی هستید که معمولاً بدون ساختار و باز است، سؤال تحقیق شما ممکن است گسترده تر و کمتر خاص باشد.

در مورد نتایج مورد نظر خود فکر کنید

تحقیقات اولیه چیست برای برنامه ریزی پروژه تحقیقاتی اولیه خود، مهم است که در مورد نتایج تحقیق مورد نظر خود فکر کنید. فکر کردن در مورد آنچه می خواهید از پروژه تحقیقاتی خود به دست آورید می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای برای هدایت تحقیق خود ایجاد کنید.

همچنین می تواند به شما در تعیین اینکه آیا می خواهید تحقیق اکتشافی انجام دهید یا تحقیق خاصی کمک کند.

روش تحقیق خود را انتخاب کنید

نکته دیگر برای برنامه ریزی یک پروژه تحقیقاتی اولیه، انتخاب روش تحقیقی است که می خواهید استفاده کنید. می توانید سؤال تحقیق و نتایج مورد نظر خود را در نظر بگیرید تا به شما در انتخاب بهترین روش تحقیق برای پروژه کمک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟