سیاست مالی - کالج نوین

سیاست مالی

سیاست مالی متضمن تصمیماتی است که دولت در رابطه با جمع آوری درآمد (از طریق مالیات)، مخارج و سایر عملیات مالی برای دستیابی به اهداف ملی خاص اتخاذ می کند.

سیاست مالی - کالج نوین
سیاست مالی – کالج نوین

دولت از برنامه های هزینه ای و مالیاتی خود برای ایجاد آثار مطلوب یا رفع آثار نامطلوب بر تولید، اشتغال و درآمد ملی اقتصاد استفاده می کند. هدف سیاست مالی تضمین ثبات بلندمدت اقتصاد است که تنها با کنترل نوسانات اقتصادی کوتاه مدت قابل دستیابی است. بنابراین، سیاست مالی برای دستیابی به اهداف زیر تلاش می کند:

ارتقای اشتغال، یعنی حفظ و دستیابی به اشتغال کامل.
حفظ یا تثبیت نرخ رشد اقتصاد.
حفظ یا تثبیت سطح قیمت ها در بازار.
ارتقای توسعه اقتصادی کشورهای توسعه نیافته.
دستیابی به تعادل در تراز پرداخت ها.
عدالت و عدالت اقتصادی
هر گونه تغییر در هزینه های دولت و مالیات بر اقتصاد تأثیر می گذارد. مانند زمانی که دولت در دوران رکود هزینه های عمومی را افزایش می دهد، تقاضای کل برای کالاها و خدمات افزایش می یابد که منجر به افزایش درآمد می شود. در حالی که با کاهش مالیات، درآمد قابل تصرف شخصی افزایش می یابد که منجر به افزایش مصرف و سرمایه گذاری افراد می شود.

برعکس، اگر دولت تصمیم به کاهش هزینه های عمومی به منظور مهار تورم بگیرد، تقاضای کل همراه با کاهش اشتغال، تولید، تولید و سطح قیمت ها کاهش می یابد. در حالی که با کاهش مالیات، درآمد قابل تصرف نیز کاهش می یابد و در نتیجه مصرف و مخارج سرمایه گذاری کاهش می یابد. بنابراین، دولت می تواند با استفاده عاقلانه از ترکیب برنامه های هزینه ای و مالیاتی خود، با فشارهای تورمی و کاهش تورم در اقتصاد مقابله کند.

این مقاله را مطالعه کنید  آمیخته بازاریابی

سیاست مالی زمانی یک سیاست فشرده یا انقباضی محسوب می شود که درآمدهای دولت از مخارج عمومی آن بیشتر باشد یعنی بودجه دولت مازاد باشد. در حالی که گفته می شود سیاست انبساطی یا سست است، در صورتی که مخارج دولت بیش از درآمدها باشد، یعنی بودجه دولت با کسری مواجه باشد. اما با این حال، سیاست مالی نه بر سطح کسری، بلکه بر تغییر در کسری مالی تمرکز دارد. مانند کاهش کسری 2 میلیون روپیه ای به 1.5 میلیون روپیه، سیاست مالی انقباضی است، صرف نظر از اینکه بودجه همچنان کسری دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 6 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟