چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

چگونه یک مدیر خوب باشیم؟ ، مدیر کسی است که بر یک گروه، پروژه، فرآیند یا سایر نهادها نظارت می کند تا از موفقیت آن اطمینان حاصل کند. در حالی که راه‌های مختلفی برای تبدیل شدن به یک مدیر مؤثر وجود دارد، چند ویژگی و مهارت کلیدی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از یک شغل موفق، بر آن‌ها تکیه کنید. در این مقاله، ویژگی‌ها و مهارت‌هایی را که باید برای تبدیل شدن به یک مدیر خوب توسعه دهید، مورد بحث قرار می‌دهیم.

چگونه یک مدیر خوب باشیم؟
چگونه یک مدیر خوب باشیم؟ – کالج نوین

راه هایی برای مدیر خوب بودن- چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

تبدیل شدن به یک مدیر عالی یک مهارت آموخته شده است که باید به طور مداوم در طول زمان توسعه یابد. در اینجا چندین راه وجود دارد که می توانید برای اینکه یک مدیر خوب باشید:

1. ایجاد و تشویق مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی مسلماً مهمترین چیز برای استفاده و ایجاد به عنوان یک مدیر است. ایجاد و حفظ خطوط ارتباطی باز با تیم خود می تواند به شما در درک نیازهای آنها، همکاری با آنها برای دستیابی به وظایف یا اهداف، کاهش سوء تفاهم، تبادل انتظارات از یکدیگر و موارد دیگر کمک کند.

در اینجا چندین نمونه از فرصت های ارتباطی وجود دارد که باید برای بهبود مهارت های ارتباطی خود به عنوان یک مدیر در نظر بگیرید:

آیا کارمندان را تشویق می کنید تا ایده ها و نظرات خود را در جلسات به اشتراک بگذارند؟
آیا کارکنان برای به اشتراک گذاشتن نگرانی ها یا ایده های خود استقبال می کنند؟
آیا درخواست بازخورد مثبت یا انتقادی دارید؟
آیا علاقه مندید که کارکنانتان در مورد چگونگی پیشرفت یک پروژه چه می گویند؟
آیا سهم هر یک از کارکنان در این شغل را تایید می کنید؟
آیا شما قابل دسترسی هستید و کار با آنها آسان است؟

در حالی که داشتن مهارت های ارتباطی قوی به عنوان یک مدیر مهم است، شما همچنین باید از تیم خود در ایجاد مهارت های آنها در این زمینه حمایت کنید.

2. از همکاری حمایت کنید

همکاری کارکرد موثر با دیگران در جهت یک هدف مشترک است. تشویق یک تیم مشارکتی و فضای کاری باید در اولویت مدیران باشد زیرا مکان بهتر و لذت بخشی برای کار ایجاد می کند. هرچه افراد بیشتر از همکاری با یکدیگر لذت ببرند، کار آنها احتمالا کارآمدتر و با کیفیت تر خواهد بود.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت چیست؟

ایجاد یک محیط مشارکتی با ارائه انتظارات فردی و اهداف تیمی واضح شروع می شود. هر یک از اعضای تیم باید در مورد اینکه چه چیزی مسئول هستند، با چه کسی باید کار کنند و تأثیر سازمانی که روی آن کار می کنند، روشن باشد.

وقتی کار یا پروژه ای به کارمندان محول می شود، یک مدیر پشتیبان به آنها اعتماد می کند تا کار را تکمیل کنند. ایجاد یک رابطه با کارکنان بر اساس اعتماد به ارتقای یک محل کار سالم کمک زیادی می کند.

3. شفافیت ارائه دهید- چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

مدیران باید در مورد انتظارات خود از همه اعضای تیم شفاف باشند. یک تیم زمانی موفق است که اعضای آن به خوبی با هم کار کنند. برای رسیدن به این هدف، یک مدیر باید یا فرآیندهای جدیدی ایجاد کند یا به طور مداوم فرآیندهای موجود را ساده و سازماندهی کند تا گردش کار را بهبود بخشد.

یک نمودار سازمانی باید به وضوح اهداف بخش را مشخص کند و تکالیف یک فرد یا تیم را مشخص کند. بخشی از دستور کار یک مدیر کارآمد، واگذاری کار به اعضای تیم و سپس نظارت، نه مدیریت خرد، نتایج است.

مدیر باید زنجیره ای از فرمان ایجاد کند که شامل تخصیص “نقطه تماس” فرد یا افراد باشد. این کارمندان ممکن است رهبران تیمی در نظر گرفته شوند که از نزدیک با گروه کار می کنند و مدیر را به روز نگه می دارند. یک نقطه تماس، اطلاعات را یکپارچه می کند و خلاصه ای واضح و مختصر از به روز رسانی ها را به مدیر می دهد.

همانطور که تغییرات در فرآیند کار اضافه یا به روز می شود، مدیر باید ارتباط بین کارمندان را در مورد نحوه کارکرد به روز رسانی ها تشویق کند و سپس درخواست بازخورد کند، بنابراین این یک تلاش مشترک است.

چگونه یک مدیر خوب باشیم؟
چگونه یک مدیر خوب باشیم؟ – کالج نوین

4. ارائه و دریافت بازخورد ثابت

برای درک نقاط قوت مدیریتی و زمینه های بهبود، از تیم خود بازخورد مداوم بخواهید.

همچنین باید بازخوردی را به تیم خود ارائه دهید تا آنها به طور مداوم از جایگاه خود، نقاط قوت خود و آنچه برای رسیدن به اهداف خود باید روی آن کار کنند آگاه باشند. زمان‌بندی فرصت‌های منظم برای دادن و دریافت بازخورد رسمی را در نظر بگیرید.

مدیران چندین گزینه برای دریافت بازخورد دارند. این را می توان از طریق جلسات یک به یک، جلسات تیمی، جلسات طوفان فکری یا نظرسنجی به دست آورد. هر گزینه به شما این امکان را می دهد که لحن را برای یک محیط کاری تیم محور تنظیم کنید که در آن کارمندان تشویق می شوند تا بدون عواقبی در آن شرکت کنند و شنیده شوند. مدیران باید تلاش کنند تا افراد احساس کنند بخشی از تیم هستند و در موفقیت شرکت سهیم هستند.

5. گوش دادن فعال را تمرین کنید- چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

هنگامی که یک مدیر به تیم خود گوش می دهد و به آنها پاسخ می دهد، باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و یک محل کار صادقانه و باز می شود. یکی از راه‌های اطمینان از اینکه همه احساس می‌کنند شنیده می‌شوند، برنامه‌ریزی جلسات هفتگی یا ماهانه تیم است.

این مقاله را مطالعه کنید  نظریه های اخلاقی

در برخی موارد، یک جلسه سریع هر روز صبح ممکن است گزینه بهتری برای شروع روز و رسیدگی به هرگونه سوال، نگرانی یا کار ناتمام باشد. در این جلسات یا استندآپ ها، مدیران باید گوش دهند، یادداشت برداری کنند، مستقیماً سؤال بپرسند، مشارکت را تشویق کنند و هر جلسه را با یک نکته مثبت ببندند تا به کارمندان بفهمانند که شنیده شده اند.

نسبت به برنامه‌های زمانی افراد حساس باشید و در صورت نیاز، جلسات را تنظیم کنید، اگر آنها مولد نیستند یا زمان زیادی را در برنامه تیم شما بدون ارائه ارزش می‌گیرند.

6. دیگران را تصدیق کنید

بخش مهمی از مسئولیت های یک مدیر، دانستن نقش هر یک از کارکنان، مهارت هایی است که دارند و به خوبی کار خود را انجام می دهند. پیشنهادها، برنامه ها و منابعی را برای تیم خود تهیه کنید تا در دستیابی به اهداف خود احساس حمایت کنند.

یک مدیر آگاه همچنین می‌داند که چه زمانی یک کارمند از انتظارات شرکت فراتر رفته است و باید شخصاً از تلاش‌هایش تشکر کند. کارکنانی که توسط مدیرشان حمایت، تایید و قدردانی می شوند، اغلب احساس می کنند مجبورند به رشد خود ادامه دهند و برای مدت طولانی در شرکت بمانند.

مدیران خوب باید برای ایجاد روابط قوی با تیم خود وقت بگذارند و اهداف شغلی شخصی خود و همچنین پیشرفت خود را به سمت آنها درک کنند. این برای همه کسانی که درگیر هستند مفید است زمانی که تبلیغات برای کسانی که علاقه مند به پیشرفت شغلی هستند در دسترس باشد.

7. یک مثال مثبت بزنید- چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

به عنوان یک مدیر، بسیار مهم است که نمونه ای از نوع محیط کاری را که انتظار دارید کارمندانتان از آن حمایت کنند، ارائه دهید. این بدان معناست که شما باید ارتباط برقرار کنید، همکاری کنید، بازخورد ارائه دهید، اخلاق کاری را نشان دهید، از کار به خوبی انجام شده قدردانی کنید، از دیگر اعضای تیم حمایت کنید و مایل باشید در صورت نیاز وارد عمل شوید و کمک کنید.

به نحوه ارائه خود و تعامل با کارکنان خود توجه کنید. مدیران باید قابل دسترس، حمایت کننده، توجه به نگرانی های یک کارمند و قابل اعتماد باشند. آنها باید کارکنان را تشویق کنند که به همان شیوه با یکدیگر رفتار کنند. ایجاد و حمایت از اعتماد و اطمینان در تیم عامل اصلی تبدیل شدن به یک مدیر موفق است.

8. اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید

یک مدیر باید اهداف روشن و قابل دستیابی را تعیین کند که در راستای اهداف، مأموریت و چشم انداز کلان سازمانی باشد. گزینه های زیادی برای نحوه نزدیک شدن به تنظیم هدف وجود دارد، از جمله اهداف OKR و SMART.

یک اندازه گیری مشخص از موفقیت ایجاد کنید تا تیم شما دقیقا بداند که برای چه چیزی باید تلاش کند. یک خط ارتباطی باز داشته باشید که چگونه تیم شما به سمت اهداف خود پیش می رود و در صورت بروز موانع از آنها دفاع کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت عملکرد
چگونه یک مدیر خوب باشیم؟
چگونه یک مدیر خوب باشیم؟ – کالج نوین

9. ارائه آموزش- چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

مدیرانی که می خواهند مهارت های مدیریتی خود را بهبود بخشند، از نحوه انجام وظایف محوله توسط کارکنان آگاه خواهند بود. این آگاهی با ارزیابی تمام جنبه‌های عملیات و تعیین مکان‌هایی که به بهبودها نیاز است، و سپس اعمال تغییرات برای ساده‌سازی فرآیند به دست می‌آید. یک راه موثر برای انجام این کار آموزش کارکنان است.

توجه داشته باشید که همه افراد با سرعت یکسان یا به یک روش یاد نمی‌گیرند و باید با استفاده از انواع گزینه‌های آموزشی که از هر فرد پشتیبانی می‌کنند، برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال، فرصت هایی مانند آموزش در حین کار، مشاوره از طریق آموزش انفرادی و جلسات آموزشی تیمی برای ارائه یک برنامه ساختاریافته و سازماندهی شده برای کارکنان طراحی شده است.

این بر عهده مدیر است که محیط آموزشی و مطالب مناسبی را برای هر کارمند ایجاد کند که در نهایت به نفع کارمند، شرکت و مدیر باشد.

10. مهارت های رهبری خود را بهبود بخشید

توسعه مهارت های رهبری شما باید هدف ثابتی باشد که در طول حرفه خود برای رسیدن به آن تلاش می کنید. روی مهارت های نرم کلیدی تمرکز کنید که به شما کمک می کند یک رهبر عالی باشید.

به عنوان مثال، گوش دادن فعال به رهبران کمک می کند تا با شنیدن ایده ها و نگرانی های تیم، پروژه ها را تکمیل کنند. همدلی به رهبران کمک می کند تا درک کنند که تیمشان در مورد حجم کاری، محیط و روابط در محل کارشان چه احساسی دارند.

در اینجا فهرستی از مهارت‌های رهبری ضروری است که ممکن است برای هر کسی که برای کار درخواست می‌کند یا به دنبال پیشرفت در شغلی است ارزشمند باشد:

توانایی تدریس و راهنمایی
قاطعیت
قابل اعتماد بودن
تمامیت
حل مشکل
ایجاد رابطه (یا تیم سازی)

11. نقش خود را درک کنید- چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

برای اینکه یک مدیر مؤثر باشید، باید نقش خود و نحوه تناسب آن با سازمان بزرگتر را درک کنید. اگر مدیر جدیدی هستید یا مدتی در این سمت بوده‌اید و روی تبدیل شدن به مدیر بهتری تمرکز کرده‌اید، نقاط قوت خود را ارزیابی کنید و اینکه در چه زمینه‌هایی باید روی بهبود تمرکز کنید.

به یاد داشته باشید که مدیران سرپرستانی نیز دارند. اگر نیاز دارید که درک بیشتری از ماهیت نقش خود و نحوه رشد در آن به دست آورید، می توانید برای راهنمایی و حمایت به آنها مراجعه کنید.

صرف نظر از اینکه چه مدت در یک موقعیت مدیریتی بوده اید، ادامه یادگیری، آموزش، تجدید و ارتقای مهارت های خود یک فرآیند مداوم است. از فرصت‌های آموزش مدیریت استفاده کنید که مهارت‌های توسعه جامع را در زمینه‌های مدیریت زمان، برنامه‌ریزی و سازماندهی، مدیریت کارکنان و مهارت‌های رهبری فراهم می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 11 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟