چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ ، یک خلاصه تحقیق که به خوبی تنظیم شده است نشان دهنده دانش شما و مهارت های شما در مورد اطلاعات نوشته شده در مقاله تحقیقاتی است.

بنابراین، عاقلانه است که هنگام ایجاد یک خلاصه تحقیق، عینی باقی بمانید و از هرگونه تحلیل یا انتقاد چشم پوشی کنید. برای ایجاد یک توصیف مختصر و دقیق از یک مقاله تحقیقاتی که درک شما از موضوع تحقیق و نتایج آن را ثابت می کند، باید به اهداف و هدف خلاصه تحقیق توجه داشته باشید.

صرف نظر از سناریوها و اهداف مختلف مرتبط با یک خلاصه تحقیق، می تواند سخت و طاقت فرسا باشد. با این حال، به دست آوردن سطح مناسبی از دانش قبل از شروع انبوهی از مقالات تحقیقاتی می‌تواند کل فرآیند را بسیار آسان‌تر کند. در اینجا چند روش برای یادگیری کامل یک خلاصه تحقیق و سپس شروع به نوشتن خلاصه برای کار خود (مقاله پژوهشی) وجود دارد.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه دریافت مقاله منتشر شده
چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم - کالج نوین
چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم – کالج نوین

خلاصه تحقیق چیست؟- چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ خلاصه تحقیق یک نوشته دانشگاهی است که یافته های یک مقاله تحقیقاتی را برای مخاطبان هدف به صورت مختصر و در عین حال مختصر توضیح می دهد.

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ در حین نوشتن یک خلاصه تحقیق با کیفیت، باید نکات مهم تحقیق را کشف و شناسایی کنید و آن را به شکلی ساده تر برای خواننده آن متراکم کنید.

برای تهیه خلاصه تحقیق، باید دانش صریح درباره موضوع را جمع آوری کنید که به شما و مخاطبان آن امکان درک آسان مطالب انجام مقاله را بدهد. خلاصه تحقیق مانند درگاهی است که دسترسی به ساختار بخش های مقاله تحقیقاتی را فراهم می کند.

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم - کالج نوین
چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم – کالج نوین

خلاصه مبانی یک تحقیق

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ ، قبل از شروع به ایجاد خلاصه تحقیق، باید عمیق‌تر بگردید تا بینش‌هایی در مورد محتوا، سبک و سازمان آن بدست آورید. سه حوزه اساسی در یک خلاصه تحقیق وجود دارد که هنگام تهیه یک خلاصه تحقیق خوب باید روی آن ها تمرکز کنید.

1. هنگام تصمیم گیری در مورد محتوای خلاصه تحقیق خود، باید بخشی را در مورد اهمیت آن به عنوان یک کل، تکنیک ها و ابزارهایی که برای تدوین نتیجه استفاده شده اند، درج کنید. علاوه بر این، باید توضیح مختصری و در عین حال کامل در مورد اینکه چگونه یافته‌های مقاله تحقیقاتی کاربردهای دنیای واقعی دارد و برای مردم مفید است، ارائه دهید.

2. برای حفظ خلاصه به عنوان یک مقاله نوشتاری دانشگاهی منظم، سعی کنید بخش‌های مختلف مقاله پژوهشی را در پاراگراف‌های جداگانه ارائه کنید. علاوه بر این، چگونگی ظهور ایده تحقیق واقعی خاص باید در یک پاراگراف جداگانه توضیح داده شود.

3. به عنوان یک رویه عمومی در سراسر جهان، خلاصه تحقیقات به 300-400 کلمه محدود می شود. با این حال، اگر یک مقاله تحقیقاتی طولانی را انتخاب کرده اید، سعی کنید از محدودیت کلمه 10 درصد کل مقاله تحقیق تجاوز نکنید.

ساختار یک خلاصه تحقیق- چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ خلاصه تحقیق چیزی جز فرمی مختصر از کل مقاله پژوهشی نیست. بنابراین، قالب یا ساختار یک خلاصه تحقیق مانند مقاله تحقیق باقی می ماند. صرف نظر از وجود یا عدم وجود عناوین بخش، باید مطالبی را از همه بخش ها و بحث مختصری در مورد آن ها درج کنید. عناصر ساختاری که یک خلاصه تحقیق باید شامل موارد زیر باشد:

1. عنوان: بیانگر موضوع تحقیق است. سعی کنید آن را طوری بیان کنید که شامل یافته های کلیدی یا نتیجه گیری کار باشد.
2. چکیده: این یک توصیف مختصر و در عین حال کامل از مطالعه انجام شده است.

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ اگر از کپی پیست کردن عبارات دقیق خود مقاله تحقیقاتی خودداری کنید، به شما کمک خواهد کرد. برخلاف چکیده مقاله پژوهشی، انتظار می رود محدودیت کلمه در چکیده خلاصه تحقیق بسیار کوتاه باشد.
3. مقدمه: این بخش مهم ترین بخش خلاصه تحقیق است زیرا به خوانندگان کمک می کند تا با موضوع آشنا شوند. شما باید تعاریف، وضعیت فعلی تحقیق، زمینه و اهمیت آن در دنیای واقعی و غیره را در این قسمت قرار دهید.

علاوه بر این، باید بیان مسئله، اقدامات تحقیقی و هر فرضیه (در صورت وجود) را در این بخش ارائه دهید.
4. روش شناسی: در این بخش جزئیاتی در مورد روش شناسی و روش های اتخاذ شده برای انجام مطالعه ارائه می شود. شما باید شرح مختصری از نظرسنجی‌ها، نمونه‌گیری، نوع آزمایش‌ها، تحلیل‌های آماری و منطقی بودن انتخاب آن روش‌های خاص بنویسید.

5. نتایج: فهرستی از شواهد به‌دست‌آمده از آزمایش‌های مختلف با تجزیه و تحلیل اولیه، نتیجه‌گیری و تفسیرهای انجام شده بر روی آن ایجاد کنید. در مقاله پژوهشی مقاله (که شما در حال ایجاد خلاصه آن هستید)، بخش نتایج را به عنوان مفصل ترین و طولانی ترین قسمت خواهید یافت. بنابراین، باید عناصر کلیدی را انتخاب کنید و عاقلانه تصمیم بگیرید که کدام عناصر ارزش گنجاندن و کدام یک ارزش نادیده گرفتن را دارند.
6. بحث: اینجا جایی است که شما تفسیر نتایج را در زمینه کاربرد آن ها ارائه می کنید. این بخش معمولاً نتایج، استنباط ها، مدل های نظری را در بر می گیرد که مقادیر به دست آمده، نقاط قوت کلیدی و محدودیت ها را توضیح می دهد.

همه این ها عناصر حیاتی هستند که باید هنگام تهیه خلاصه تحقیق شامل آن ها شوید.
7. نتیجه‌گیری: در مقاله اصلی یا اصلی، ممکن است این بخش با بحث‌ها ادغام شده باشد. با این حال، بسته به دستورالعمل، ممکن است مجبور باشید این را به عنوان یک بخش جداگانه در خلاصه تحقیق خود آماده کنید.

معمولاً در این بخش به فرضیه ای که قبل از مطالعه فرض شده بود بازنگری می شود. همچنین جزئیاتی را در مورد تأیید یا انکار استدلال های ارائه شده در مقاله تحقیقاتی، بر اساس میزان قانع کننده بودن نتایج، ارائه می دهد.

ساختار خلاصه تحقیق شباهت زیادی به آناتومی یک مقاله علمی دارد. علاوه بر این، باید تحقیقات و منابع خود را فقط به منابع معتبر و علمی محدود کنید.

نکاتی برای نوشتن خلاصه تحقیق

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ ، صرف نظر از اهداف متفاوتی که یک خلاصه تحقیق به دنبال دارد، مفهوم اصلی انجام یک خلاصه تحقیق این است که درک ساده و روشنی از مقاله تحقیقاتی والدین به مخاطب ارائه دهد. برای نوشتن خلاصه تحقیق مراحل زیر را دنبال کنید.

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم - کالج نوین
چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم – کالج نوین

1. مقاله مادر را به طور کامل بخوانید

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ شما باید مقاله تحقیقاتی را چندین بار به طور کامل مرور کنید تا مطمئن شوید که مفهوم ارائه شده در آن را به طور کامل درک کرده اید. برای به دست آوردن درک کافی می توانید یک فرآیند خواندن 3 مرحله ای را دنبال کنید:

. اسکن: کافی است یک بار آن را بخوانید تا درک درستی از مفهوم اصلی و روش‌شناسی آن پیدا کنید.

. با مرور هر بخش، برجسته کردن عناصر کلیدی و متعاقبا فهرست کردن موضوعاتی که در خلاصه تحقیق خود قرار خواهید داد، مقاله را با دقت بخوانید.

. مقاله را چند بار دیگر مرور کنید تا تفسیر نتایج تجربی مختلف، تحلیل های آماری و کاربرد در زمینه های مختلف را رمزگشایی کنید.

در زیر چند نکته را مشاهده خواهید کرد که از طریق آن ها می توانید به راحتی از این مرحله عبور کنید.

شما شروع به خواندن از طریق چکیده می کنید. در چکیده، دیدگاه نویسنده در مورد موضوع تحقیق و انتظاراتی که از مطالعه در نظر گرفته شده است را درک خواهید کرد.

صادقانه سرفصل ها و زیرعنوان های مختلف را مرور کنید زیرا به شما امکان می دهد مفهوم اساسی هر بخش را درک کنید. می‌توانید مقدمه و نتیجه‌گیری را همزمان بخوانید تا انگیزه کار و اینکه چگونه نتایج به‌دست‌آمده مطابق با نتیجه مورد انتظار می‌ماند را درک کنید.

2. شناسایی عناصر کلیدی در بخش های مختلف

در حالی که بخش‌های مختلف مقاله را مرور می‌کنید، می‌توانید پاسخ‌هایی را برای «چی»، «چگونه» و «چرا» ساده بیابید. لیست را دنبال کنید تا متوجه شوید که در هر بخش از مقاله تحقیقاتی باید به دنبال چه پاسخ هایی باشید:

مقدمه:

. سوال تحقیق چیست و نویسنده چگونه سعی دارد به آن بپردازد؟
. آیا نویسنده در قسمت مقدمه فرضیه ای مطرح می کند؟

ii) روش ها:

. چه نوع روش هایی اتخاذ شد؟
. حجم نمونه برای جمع آوری داده ها چقدر بود و چگونه تجزیه و تحلیل شد؟

iii) نتایج:

. حیاتی ترین یافته های آزمایش های انجام شده چه بود؟
. آیا نتایج این فرضیه را تایید می کند؟

iv) بحث/نتیجه گیری

. راه حل نهایی برای بیان مسئله مقاله پژوهشی چیست؟
. توضیح نویسنده برای نتایج به دست آمده چیست؟
. استنباط از مشاهدات چیست؟

. نویسنده چه توصیه هایی دارد؟
. محدودیت های مختلف مطالعه انجام شده چیست؟

3. نوشتن خلاصه تحقیق را شروع کنید

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ اکنون که نکات کلیدی را که مقاله سعی در نشان دادن آن ها دارد فهرست کرده اید، می توانید خلاصه نویسی را با توجه به ساختار استاندارد یک خلاصه تحقیق شروع کنید.

در هر صورت، هرگز عبارات مقاله پژوهشی والدین را کپی پیست نکنید. در عوض، سعی کنید هر بخش را با کلمات خود یادداشت کنید. این نه تنها به صفر نگه داشتن سرقت ادبی کمک می کند، بلکه درک کامل شما از موضوع را نیز نشان می دهد.

مهم است که ایده ها و مفاهیم نویسنده را در پشت هر بخش بازنویسی کنید. بهترین راه برای انجام این کار، فهرست کردن آن به طور جداگانه و بعداً گنجاندن آن در خلاصه تحقیق بر اساس تناسب آن در بخش‌های مختلف است.

4. شامل تصاویر بصری- چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟

یکی از بهترین راه‌ها برای خلاصه‌سازی و ادغام یک مقاله تحقیقاتی، ارائه تصاویری مانند نمودارها، نمودارها، نمودارهای دایره‌ای و غیره است. با استفاده از تصاویر، می‌توانید به راحتی حقایق، روندهای گذشته و ارقام احتمالی را در اطراف یک مفهوم توضیح دهید.

5. اصلاً سرقت ادبی وجود ندارد

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ انتخاب چند عبارت یا کل پاراگراف ها بسته به وضوح آن بخش ها بسیار وسوسه انگیز خواهد بود. با این حال، در هر صورت، شما نباید در هیچ کپی پیست افراط کنید.

حتی بازنویسی باید با نهایت دقت و توجه انجام شود. بهترین راه برای انجام این کار ایجاد هر بخش از ابتدا با استفاده از یادداشت هایی است که در حین خواندن مقاله اصلی آماده می کنید. کلمات خود شما که در درک شما وجود دارد تنها راه برای ایمن نگه داشتن مقاله شما بدون هرگونه سرقت ادبی است.

6. محدودیت تعداد کلمات را رعایت کنید

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ هنگام نوشتن بخش های مختلف خلاصه تحقیق باید کنترل دقیقی داشته باشید. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که خلاصه تحقیق و مقاله اصلی یکسان شده اند.

اگر این اتفاق بیفتد، می تواند منجر به بی اعتبار شدن تلاش ها و خلاصه تحقیقات شما شود. هر محدودیتی استاندارد برای کلمات اعمال شده باشد، باید آن را با دقت رعایت کنید.

7. خلاصه تحقیق خود را چندین بار تصحیح کنید

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ روند نوشتن خلاصه تحقیق می تواند طاقت فرسا و خسته کننده باشد. با این حال، نباید اجازه دهید این دلیلی شود که چندین بار نوشته‌های آکادمیک خود را برای اشتباهاتی مانند غلط املایی، دستور زبان، کلمه‌نویسی و مشکلات قالب‌بندی بررسی نکنید. خلاصه تحقیق شما می تواند از سایرین متمایز شود، مشروط بر اینکه بر اساس پارامترهای فنی و درک کامل پیش نویس شده باشد.

8. هنگام نوشتن مراقب باشید

به سبک نوشتاری خود دقت کنید. شما باید از کلمات بسیار دقیق استفاده کنید و در هر شرایطی نباید بیانگر نظرات شخصی شما در مورد موضوع باشد. شما باید کل خلاصه تحقیق را با نوشتاری غیرشخصی، دقیق، واقعی و مبتنی بر شواهد بنویسید.

9. از یک دوست/همکار کمک بخواهید

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ پس از اتمام نسخه نهایی خلاصه تحقیق خود، باید از یک دوست یا همکار بخواهید آن را بخواند. شما باید آزمایش کنید که آیا دوست یا همکار شما می تواند همه چیز را بدون مراجعه به مقاله اصلی درک کند یا خیر. این به شما در اطمینان از وضوح مقاله کمک می کند.

نتیجه:

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ هنگامی که با مفهوم خلاصه مقاله تحقیق آشنا شدید و متوجه شدید که چگونه نکاتی را که در بالا توضیح داده شد در کار فعلی خود به کار ببرید، خلاصه کردن یک خلاصه تحقیق چندان چالش برانگیز نخواهد بود.

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ در حین مطالعه جنبه های مختلف حرفه آکادمیک خود، با سناریوهای مختلفی روبرو می شوید که ممکن است مجبور شوید خلاصه های تحقیقاتی زیادی ایجاد کنید.

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ در چنین مواردی، شما فقط باید به دنبال پاسخ برای سؤالات ساده ای مانند «چرا این مطالعه ضروری است»، «روش ها چه بود»، «شرکت کنندگان چه کسانی بودند»، «چه نتیجه هایی از تحقیق به دست آمد» و «چگونه انجام شد. مربوط به جهان گسترده تر است.»

چگونه یک خلاصه تحقیق بنویسیم؟ هنگامی که پاسخ این سؤالات را پیدا کردید، به راحتی می توانید یک خلاصه تحقیق خوب با رعایت ساختار استاندارد و سبک نگارش دقیق ایجاد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 12 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟