آزمون فرضیه - کالج نوین

آزمون فرضیه

آزمون فرضیه یک روش رسمی برای بررسی ایده های ما در مورد جهان با استفاده از آمار است. اغلب توسط دانشمندان برای آزمایش پیش‌بینی‌های خاص، به نام فرضیه‌ها، که از نظریه‌ها ناشی می‌شوند، استفاده می‌شود.

آزمون فرضیه
آزمون فرضیه – کالج نوین

5 مرحله اصلی در آزمون فرضیه وجود دارد:

فرضیه تحقیق خود را به صورت فرضیه صفر (Ho) و جایگزین (Ha) بیان کنید.
جمع آوری داده ها به روشی که برای آزمایش فرضیه طراحی شده است.

انجام یک آزمون آماری مناسب.
تصمیم بگیرید که آیا فرضیه صفر خود را رد کنید یا نپذیرید.

یافته ها را در بخش نتایج و بحث خود ارائه دهید.
اگرچه جزئیات خاص ممکن است متفاوت باشد، روشی که هنگام آزمایش یک فرضیه استفاده می کنید، همیشه برخی از نسخه های این مراحل را دنبال می کند.

مرحله 1: فرضیه صفر و جایگزین خود را بیان کنید

آزمون فرضیه  پس از توسعه فرضیه تحقیق اولیه خود (پیش بینی که می خواهید بررسی کنید)، مهم است که آن را به عنوان یک فرضیه صفر (Ho) و جایگزین (Ha) مجدداً بیان کنید تا بتوانید آن را به صورت ریاضی آزمایش کنید.

فرضیه جایگزین معمولاً فرضیه اولیه شماست که رابطه بین متغیرها را پیش بینی می کند. فرضیه صفر پیش بینی عدم رابطه بین متغیرهای مورد علاقه شما است.

آزمون فرضیه  شما می خواهید بررسی کنید که آیا رابطه ای بین جنسیت و قد وجود دارد یا خیر. بر اساس دانش خود از فیزیولوژی انسان، شما این فرضیه را تدوین می کنید که مردان به طور متوسط از زنان بلندتر هستند. برای آزمایش این فرضیه، آن را به صورت زیر بیان می کنید:

h0: مردان به طور متوسط از زنان بلندتر نیستند.
h1: مردان به طور متوسط از زنان بلندتر هستند.

آزمون فرضیه - کالج نوین
آزمون فرضیه – کالج نوین

مرحله 2: جمع آوری داده ها – آزمون فرضیه

آزمون فرضیه  برای اینکه یک آزمون آماری معتبر باشد، انجام نمونه گیری و جمع آوری داده ها به روشی که برای آزمون فرضیه شما طراحی شده است، مهم است.

اگر داده‌های شما نماینده نیستند، نمی‌توانید استنباط آماری در مورد جمعیت مورد نظر خود داشته باشید. برای آزمایش تفاوت در میانگین قد بین مردان و زنان، نمونه شما باید دارای نسبت مساوی از مردان و زنان باشد و انواع طبقات اجتماعی-اقتصادی و هر متغیر دیگری که ممکن است بر میانگین قد تأثیر بگذارد را پوشش دهد.

همچنین باید دامنه خود را در نظر بگیرید (در سرتاسر جهان؟ برای یک کشور؟) یک منبع داده بالقوه در این مورد ممکن است داده های سرشماری باشد، زیرا شامل داده هایی از مناطق و طبقات اجتماعی مختلف است و برای بسیاری از کشورهای جهان در دسترس است.

مرحله 3: انجام یک آزمون آماری

آزمون‌های آماری مختلفی وجود دارد، اما همه آنها بر اساس مقایسه واریانس درون گروهی (تفاوت واریانس درون گروهی) در مقابل واریانس بین گروهی (تفاوت دسته‌ها با یکدیگر) است.

اگر واریانس بین گروه ها به اندازه ای بزرگ باشد که همپوشانی کمی بین گروه ها وجود داشته باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد، آزمون آماری شما با نشان دادن مقدار p پایین آن را منعکس می کند. این بدان معناست که بعید است که اختلافات بین این گروه ها تصادفی باشد.

از طرف دیگر، اگر واریانس درون گروهی بالا و واریانس بین گروهی کم باشد، آزمون آماری شما آن را با مقدار p بالا منعکس خواهد کرد. این بدان معنی است که احتمال دارد هر تفاوتی که بین گروه ها اندازه گیری می کنید به دلیل شانس باشد.

انتخاب شما برای آزمون آماری بر اساس نوع داده هایی است که جمع آوری کرده اید.

بر اساس نوع داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید، یک آزمون t-tailed انجام می‌دهید تا بررسی کنید که آیا مردان در واقع بلندتر از زنان هستند یا خیر. این تست به شما می دهد:

تخمینی از تفاوت میانگین قد بین دو گروه.
یک مقدار p که نشان می دهد اگر فرضیه صفر عدم وجود تفاوت درست باشد چقدر احتمال دارد که این تفاوت را ببینید.
آزمون t شما میانگین قد 175.4 سانتی متر برای مردان و میانگین قد 161.7 سانتی متر برای زنان را نشان می دهد، با تخمین تفاوت واقعی از 10.2 سانتی متر تا بی نهایت. مقدار p 0.002 است.

مرحله 4: تصمیم بگیرید که آیا فرضیه صفر خود را رد کنید یا ناموفق

بر اساس نتیجه آزمون آماری خود، باید تصمیم بگیرید که آیا فرضیه صفر خود را رد کنید یا نپذیرید.

در بیشتر موارد شما از p-value تولید شده توسط آزمون آماری خود برای هدایت تصمیم خود استفاده خواهید کرد. و در بیشتر موارد، برش شما برای رد فرضیه صفر 0.05 خواهد بود – یعنی زمانی که احتمال کمتر از 5% وجود دارد که در صورت صحت فرضیه صفر، این نتایج را مشاهده کنید.

آزمون فرضیه - کالج نوین
آزمون فرضیه – کالج نوین

مرحله 5: یافته های خود را ارائه دهید – آزمون فرضیه

نتایج آزمون فرضیه ها در بخش نتایج و بحث انجام مقاله پژوهشی شما ارائه خواهد شد. در بخش نتایج باید خلاصه‌ای از داده‌ها و خلاصه‌ای از نتایج آزمون آماری خود را ارائه دهید (به عنوان مثال، تفاوت تخمین زده شده بین میانگین گروه و مقدار p مرتبط).

در بحث، می توانید در مورد اینکه آیا فرضیه اولیه شما توسط نتایج شما تأیید شده است یا خیر، بحث کنید. در زبان رسمی آزمون فرضیه، در مورد رد یا عدم رد فرضیه صفر صحبت می کنیم. احتمالاً در تکالیف آماری از شما خواسته می شود که این کار را انجام دهید.

بیان نتایج در یک تکلیف آماری – آزمون فرضیه

در مقایسه میانگین قد بین مردان و زنان، تفاوت میانگین 14.3 سانتی متر و مقدار p 0.002 را یافتیم. بنابراین، می‌توانیم فرضیه صفر را رد کنیم که مردان از زنان بلندتر نیستند و نتیجه می‌گیریم که احتمالاً بین مردان و زنان تفاوت قد وجود دارد.

با این حال، هنگام ارائه نتایج تحقیقات در مقالات دانشگاهی به ندرت اینگونه صحبت می کنیم. در عوض، به فرضیه جایگزین خود (در این مورد، این فرضیه که مردان به طور متوسط از زنان بلندتر هستند) باز می گردیم و بیان می کنیم که آیا نتیجه آزمون ما با فرضیه جایگزین سازگار است یا ناسازگار است. اگر فرضیه صفر شما رد شد، این نتیجه با فرضیه جایگزین شما مطابقت دارد.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق تجربی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − دو =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟