سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه

فهرست مطالب

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، تصاویر نقش کلیدی در سئو دارند زیرا تجربه کاربر را بهبود می بخشند و ترافیک ارگانیک شما را افزایش می دهند.

با این حال، شما باید بدانید که چگونه آنها را به درستی بهینه کنید. در این مقاله به شما نشان می دهیم که چگونه از تصاویر وب سایت خود بیشترین بهره را ببرید.

تصاویر بخش مهمی از محتوای صفحات وب هستند. بهینه‌سازی تصویر و رعایت استانداردهای سئو در عکس بر کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو تاثیرگذار است. سئو تصاویر را از چند منظر مختلف بررسی کرده و در مورد تاثیر عکس بر کیفیت محتوا صحبت می‌کنیم.

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، اما ابتدا، بیایید با اصول اولیه شروع کنیم.

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه - کالج نوین
سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه – کالج نوین

سئوی تصویر چیست؟

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، سئوی تصویر به وظایفی برای بهینه سازی تصاویر اشاره دارد تا رتبه خوبی در SERP کسب کنند.

موتورهای جستجو سعی می کنند تصاویر را درک کنند، درست مانند صفحات وب. بنابراین، شما می خواهید که تصاویر شما سئو پسند باشند و آنها را معنادار کنند.

چرا باید به سئوی تصویر اهمیت دهید؟

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، ابتدا باید به سئوی تصویر اهمیت دهید زیرا تصاویر نقش اساسی در دستیابی به ترافیک ارگانیک با کیفیت دارند. امروزه می‌توانیم به گزینه «مشاهده تصویر» در گوگل دسترسی داشته باشیم، بنابراین امکانات بسیار بیشتری برای دسترسی کاربران به صفحه وجود دارد.

با انجام سئوی تصویر محور، تصاویر را برای کاربران، موتورهای جستجو و افراد دارای ناتوانی بینایی بهینه می کنید تا بتوانند محتوای وب سایت شما را بهتر درک کنند.

حقیقت این است که سئوی تصویر برای برخی از کسب و کارها بیش از دیگران حیاتی است. شما همیشه برای حل سوالات خود به دنبال تصاویر نیستید، و گوگل این را می داند، بنابراین معمولاً صفحات معمولی را در نتایج خود نشان می دهد.

با این حال، در مواردی که تصاویر اغلب به عنوان نتیجه پرس و جو ظاهر می شوند، سئوی تصویر حیاتی است. این می تواند مثلاً در مورد فروشگاه های آنلاین یا سایت هایی که حاوی اخبار افراد مشهور هستند باشد.

مهمترین عوامل موثر در بهینه سازی تصویر و چک لیست سئو

۱. انتخاب فرمت مناسب

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، به طور خلاصه، توصیه می‌کنیم که برای عکس‌ها یا تصاویر بزرگ‌تر JPEG را انتخاب کنید. چرا که از نظر رنگ‌ها و وضوح با اندازه فایل نتایج نسبتاً خوبی به شما می‌دهد.

اگر می‌خواهید شفافیت پس زمینه را در تصویر خود حفظ کنید، از PNG استفاده کنید. همچنین شما می توانید از WebP به جای JPEG و PNG استفاده کنید.

۲. فشرده سازی تصاویر

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، به عنوان یک قانون کلی، هرچه اندازه تصویر کوچکتر باشد (به بایت) بهتر است.

بارگذاری تصاویر بزرگ بیشتر طول می‌کشد و این می‌تواند تأثیر منفی بر تجربه کاربری به خصوص برای کاربران تلفن همراه داشته باشد.

یک راه حل خوب این است که از ابزارهای بهینه سازی تصویر استفاده کنید که می‌توانند حجم فایل تصویر را بدون از دست دادن کیفیت کاهش دهند.

به عنوان مثال میتوانید برای تمام تصاویری که در پست‌ها استفاده می‌کنید، ابتدا آنها را در Pixelmator باز نموده (مشابه فتوشاپ)، اندازه آنها را تغییر اده و سپس آنها را با فرمت png یا jpg آپلود نمایید.

همچنین میتوانید قبل از آپلود تصاویر در وب سایت خود، اندازه فایل آنها را با imageoptim بهینه نمایید. این کار حجم فایل را بدون تاثیر بر کیفیت کاهش می‌دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه ایجاد محتوای سئو ، 5 اصطلاح

علاوه بر imageoptim یکی دیگر از ابزارهای عالی آنلاین برای این کار، کمپرسور تصویر (image compressor) است.

۳. ایجاد تصاویر یکتا و جدید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، طبیعتا شما می‌خواهید عکس‌های شما در سایت باعث جذاب تر شدن محتوا شود. اگر وب سایت خود را با تصاویر تکراری پر کنید، قاعدتا مانند هزاران سایت دیگر که برجسته نیستند، خسته کننده به نظر خواهید رسید

به عنوان مثال در مورد یک وب سایت شرکتی، یک شرکت مشاوره، یا یک تجارت که به خدمات مشتری افتخار می‌کند فکر کنید. همه این وب‌سایت‌ها تقریباً از تصویر یک تاجر در حال لبخند زدن استفاده می‌کنند.

هرچه تصاویر اصلی و یکتای بیشتری داشته باشید، تجربه بهتری برای کاربر و شانس شما برای رتبه بندی در جستجوهای مرتبط بهتر است.

۴. مراقب کپی رایت باشید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، صرف نظر از فایل‌های تصویری که برای استفاده انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که هیچ تضادی با حق نسخه برداری وجود نداشته باشد.

بر اساس قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال (DMCA)، در صورت نقض هرگونه مشکل حق نسخه‌برداری ممکن است اخطاریه برای شما صادر شود. اگر صاحب یک محتوا محتوای خود را در وب سایت شما ببیند، می‌تواند یک دستور حذف از طریق DMCA صادر کند که شما باید از آن پیروی کنید.

۵. سفارشی کردن نام فایل‌های تصویری

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، ایجاد نام فایل‌های توصیفی و شامل کلمات کلیدی کاملاً حیاتی است. نام فایل‌های تصویری به گوگل و سایر خزنده‌های موتورهای جستجو در مورد موضوع تصویر اطلاعات لازم را می‌دهد.

به طورمعمول، نام فایل IMG 722019 یا چیزی شبیه به آن کمکی به گوگل نمی‌کند.

بنابراین لازم است نام فایل را تغییر دهید تا به موتورهای جستجو کمک کنید تصویر شما را درک کنند و ارزش سئوی شما را بهبود بخشند.

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه - کالج نوین
سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه – کالج نوین

۶. متن جایگزین مناسب SEO بنویسید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، زمانی که مرورگر نمی‌تواند تصاویر را به درستی نمایش دهد، تگ‌های Alt جایگزین متنی برای تصاویر هستند. ویژگی alt مشابه تگ عنوان، برای توصیف محتویات یک فایل تصویری استفاده می‌شود.

هنگامی‌که تصویر دانلود نمی‌شود، یک کادر تصویر با تگ alt در گوشه بالا سمت چپ ظاهر میشود. اطمینان حاصل کنید که این متن‌ها با محتوای تصویر مطابقت دارند.

توجه به تگ‌های alt نیز برای استراتژی کلی سئو در صفحه مفید است. اگر به هر دلیلی تصویر بارگذاری نشد، کاربران متوجه میشوند که تصویر قرار است چگونه باشد و شامل چیست.

علاوه بر این، افزودن تگ‌های جایگزین مناسب به تصاویر وب سایت شما می‌تواند به وب سایت شما کمک کند تا با مرتبط کردن کلمات کلیدی با تصاویر، رتبه‌های بهتری در موتورهای جستجو کسب کند. حتی گوگل نیز به ارزش متن جایگزین در تصاویر اشاره کرده است.

۷. توجه به ساختار فایل تصویری

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، در سال ۲۰۱۸، گوگل دستورالعمل‌های تصویری خود را به روز کرد. یکی از به‌روزرسانی‌های مهمی‌که آنها فاش کردند این بود که از مسیر فایل و نام فایل برای رتبه‌بندی تصاویر استفاده می‌کنند.

این نکته مهم را هیچ وقت فراموش نکنید که مسیر فایل و نام فایل یک عامل رتبه بندی واقعی است.

به عنوان مثال، اگر شما یک برند تجارت الکترونیک با چندین محصول هستید، به جای اینکه تمام تصاویر محصول خود را در یک پوشه media/ قرار دهید، توصیه می‌کنم زیرپوشه‌های خود را به موضوعات مرتبط با دسته‌بندی بیشتری مانند /host یا /tshirt ساختار دهید.

۸. عنوان و توضیحات صفحه خود را بسازید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، گوگل توضیح داده که از عنوان و توضیحات صفحه شما به عنوان بخشی از الگوریتم جستجوی تصویر خود استفاده می‌کند.

در صفحه پشتیبانی گوگل آمده است:

Google Images به‌طور خودکار یک عنوان و اسنیپت تولید می‌کند تا نتیجه و نحوه ارتباط تصویر با درخواست کاربر را به بهترین شکل توضیح دهد… جهت این کار از تعدادی منابع مختلف برای این اطلاعات استفاده می‌شود، از جمله اطلاعات توصیفی در عنوان و متا تگ‌ها.

همه عوامل اولیه سئو سایت درون صفحه شما مانند داده‌های متا، تگ‌های هدر، کپی روی صفحه، داده‌های ساختاریافته و غیره بر نحوه رتبه بندی تصاویر توسط گوگل تاثیر می‌گذارد.

۹. ابعاد تصاویر خود را مشخص کنید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، اگر از AMP یا PWA استفاده می‌کنید، باید ابعاد تصویر خود را در کد منبع مشخص کنید. حتی اگر از هیچکدام از این ابزارها استفاده نمی‌کنید، هنوز هم بهترین روش، تعریف عرض و ارتفاع است.

چرا که تجربه کاربری بهتری را فراهم می‌کند. به علاوه، به مرورگرها اجازه می‌دهد تا قبل از بارگیری CSS، تصویر را اندازه بگیرند. این کار از پرش صفحه هنگام بارگیری جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های ابعاد تصویر نیز برای جلوگیری از مسائل تغییر چیدمان تجمعی (CLS) که می‌توانند در بهینه‌سازی Core Web Vitals شما تداخل ایجاد کنند، مهم هستند.

همچنین اطمینان از اینکه ویژگی‌های عرض و ارتفاع را برای هر عنصر تصویر و ویدیو لحاظ می‌کنید، کلیدی است. این کار به مرورگر می‌گوید که چقدر فضا برای منبع اختصاص دهد و از تغییر محتوای آزاردهنده که امتیاز CLS شما را پایین می‌آورد، جلوگیری می‌کند.

این مقاله را مطالعه کنید  بهترین راه ها برای بهبود سئو سایت ، 15 راه

۱۰. تصاویر خود را برای موبایل بهینه کنید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، سئوی موبایل در بدترین حالت، می‌تواند نرخ پرش بالا و تبدیل کم به شما بدهد. اما، در بهترین حالت، می‌تواند قدرت رتبه بندی بیشتر و تعامل بهتر کاربر را به شما بدهد.

اما سوال این است که چگونه تصاویر خود را برای شاخص موبایل بهینه کنید؟

جهت این کار شما باید تصاویر واکنشگرا (responsive) ایجاد کنید. این بدان معنی است که تصویر با اندازه سایت مقیاس می‌شود. اگر کاربر از دسکتاپ یا موبایل استفاده کند، سایز تصویر با اندازه دستگاه تنظیم می‌شود.

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه - کالج نوین
سئوی تصویر: بهترین روش ها ، 5 شیوه – کالج نوین

۱۱. تصاویر را به نقشه سایت خود اضافه کنید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، چه تصاویر خود را به نقشه سایت (sitemap) خود اضافه کنید یا یک نقشه سایت جدید برای تصاویر ایجاد کنید، باید تصاویر را در جایی در نقشه سایت خود داشته باشید.

داشتن تصاویر شما در نقشه سایت، شانس موتورهای جستجو را برای خزیدن و ایندکس کردن تصاویر شما افزایش می‌دهد. بنابراین، ترافیک سایت بیشتر می‌شود.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، Yoast یک گزینه عابی برای نقشه سایت در افزونه خود ارائه می‌دهد.

۱۲. از تصاویر به عنوان یک فرصت بک لینک استفاده کنید.

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، ایجاد تصاویر با کیفیت بالا، منحصر به فرد و یکتا نه تنها برای وب سایت شما عالی است بلکه زمانی که وب سایت‌های دیگر از تصویر شما برای صفحات خود استفاده می‌کنند، فرصتی فوق العاده برای کسب بک لینک و سئو خارجی است.

اگر تصاویر با کیفیت بالا ایجاد می‌کنید، شرکت‌های دیگر ممکن است بخواهند آن تصاویر را با پیوندهایی به کسب و کار شما، در سایت‌های خود به نمایش بگذارند. این بدان معناست که در نهایت، تصاویر می‌توانند تأثیر مستقیمی‌بر میزان ترافیک، سرنخ‌ها و مشتریانی که از طریق تلاش‌های بازاریابی برای کسب و کار خود و استراتژی لینک سازی به دست می‌آورید، داشته باشند.

از طرفی این نکته را در نظر داشته باشید که بک لینک PBN یکی از روش‌های ایجاد بک لینک می‌باشد که در صورتی که به درستی ایجاد نشود به عنوان سئو کلاه سیاه شناخته شده و شامل پنالتی گوگل می‌‌شود.

۱۳. ساختار URL خوبی برای تصاویر خود ایجاد کنید.

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، گوگل از مسیر URL و همچنین نام فایل برای درک تصاویر شما استفاده می‌کند. محتوای تصویر خود را طوری سازماندهی کنید که URL‌ها به صورت منطقی ساخته شوند.

۱۴. از نشانه گذاری طرحواره استفاده کنید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، نشانه گذاری شما کدی است که در وب سایت خود قرار می‌دهید تا به موتورهای جستجو کمک کند تا نتایج بهتری را به کاربران ارائه دهند. اگر تا به حال از ریچ اسنیپت‌ها استفاده کرده باشید، دقیقاً متوجه خواهید شد که نشانه گذاری شما دقیقاً چیست.

معمولا محتوای وب سایت شما ایندکس می‌شود و در نتایج جستجو بازگردانده می‌شود. اما با استفاده از نشانه گذاری شما، برخی از آن محتوا ایندکس می‌شود و به روش دیگری بازگردانده می‌شود.

چگونه؟ نشانه گذاری به موتور جستجو می‌گوید که آن محتوا چه معنایی دارد. به عنوان مثال، فرض کنید کلمه “هاست” در یک مقاله ظاهر می‌شود. موتور جستجو این را می‌بیند و یک ورودی SERP با‌هاست تولید می‌کند.

با این حال، اگر نشانه‌گذاری شما مناسبی را در اطراف نام «هاست» قرار دهم، به موتور جستجو گفته‌ایم که منظور ما از «هاست» چیست. سپس موتور جستجو نتایجی را ارائه می‌دهد که اطلاعات بهتری را برای کاربری که در جستجوی «هاست» است، نمایش می‌دهد.

۱۵. از شبکه تحویل محتوا استفاده کنید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، CDN‌ها سیستمی‌از سرورها هستند که به آنهاPOP (points of presence) گفته می‌شود، در سرتاسر جهان مستقر هستند و بسته به جایی که کاربر مستقر است، صفحات وب را ارائه می‌دهند. استفاده از CDN سرعت صفحه شما و کیفیت محتوای ارسالی به کاربر را بهبود می‌بخشد.

۱۶. بارگذاری تنبل را در نظر بگیرید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، بارگذاری تنبل (lazy loading) در واقع یک روش سئوی محلی بسیار عالی است و به تکنیک انتظار برای بارگذاری تصاویر در یک وب سایت تا زمانی که نیاز باشد اشاره دارد.

تصاویر تا زمانی که در صفحه کاربر نمایش داده نشوند، بارگذاری نمی‌شوند. هنگامی‌که کاربر به قسمتی از صفحه که حاوی تصویر است پیمایش می‌کند، تصویر ظاهر می‌شود. این کار در سرعت لود سایت تاثیر به سزایی دارد.

۱۷. قبل از آپلود تصاویر، ابرداده EXIF را حذف کنید

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، متادیتای تصویر اطلاعات دقیقی است که در تصاویر جاسازی شده است و اطلاعات مربوط به تصویر، دوربین و غیره را نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۴، مت کاتز، رئیس سابق بخش کیفیت جستجو در گوگل، درباره متاداده تصویر صحبت کرد. او گفت که گوگل “حق استفاده از آن را برای خود محفوظ می‌دارد”. اما او تایید نکرد که آیا گوگل از آن استفاده کرده است یا خیر.

این مقاله را مطالعه کنید  مقدمه ای در مورد تکنیک های سئو ، 3 تکنیک

از جان مولر (تحلیلگر روند در گوگل) در توییتر همین سوال پرسیده شد. با این حال، او پاسخی مبهم ارائه کرد و گفت که همه چیز به همان شکل باقی مانده است.

کارشناسان شرکت پاسخ روشنی ندادند یا به سادگی به سؤالات مربوط به نقش متاداده تصویر را در رتبه بندی نادیده گرفتند. به گفته کاتز، اگر تصاویر شما دارای متاداده هستند و این اطلاعات می‌تواند به سایر کاربران کمک کند تا در مورد تصویر و دوربین اطلاعات بیشتری کسب کنند، پس شما مختار هستید که متادیتا را نگه دارید یا حذف نمایید.

۱۸. فعال کردن کش مرورگر

سئوی تصویر: بهترین روش ها ، کش مرورگر، توانایی یک مرورگر وب برای ذخیره مستقیم فایل‌ها بر روی رایانه شما و بارگیری آن فایل‌ها در دفعه بعد برای بازدید از صفحه است. کش نیاز به دانلود مجدد منابع و دیتاها‌ها را از بین می‌برد، و می‌تواند زمان بارگذاری صفحه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بهتر است این فایل‌ها را برای مدت طولانی‌تری روی حافظه پنهان تنظیم کنید (گوگل حداقل یک هفته را توصیه می‌کند اما احتمالاً یک ماه یا یک سال بهتر است) تا منابع را برای بارگیری مجدد فایل‌هایی که تغییر نکرده‌اند، هدر ندهید.

بهترین شیوه های سئو برای تصاویر: نحوه ایجاد ترافیک بیشتر با بهینه سازی تصاویر

اما برای بهینه سازی تصاویر سایت برای سئو چه کاری می توان انجام داد؟ بیایید ببینیم بهترین راه برای رسیدن به آن کدام است:

بهترین نوع فایل را انتخاب کنید

تقریباً تمام تصاویر موجود در وب سایت ها JPEG، PNG و GIF هستند. هر یک از این فرمت ها روش فشرده سازی متفاوتی دارند، بنابراین اندازه فایل ها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد که از اهمیت اساسی برخوردار است.

این به این دلیل است که تصاویر معمولاً مهم‌ترین عامل در اندازه کل صفحه هستند و باعث می‌شوند کم و بیش سریع بارگذاری شوند. و زمان بارگذاری صفحه یک عامل طبقه بندی اساسی در سئو است.

بنابراین، شما باید مناسب ترین نوع فایل را برای هر تصویر انتخاب کنید، که فشرده سازی مناسب را با کمترین کیفیت کاهش می دهد. و از این نظر، JPEG معمولا حرف اول را می زند. البته این بدان معنا نیست که همیشه بهترین انتخاب است.

حجم فایل تصویری خود را کاهش دهید

بین دو تصویر، یکی با کیلوبایت بسیار بیشتر از دیگری، ممکن است تفاوت بصری کمی وجود داشته باشد، و حتی این ممکن است عملاً قابل تشخیص نباشد.

گوگل مستندات بسیار گسترده ای در مورد بهینه سازی تصویر برای وب دارد و به این نتیجه می رسد که برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید تنظیمات کیفیت متفاوتی را برای تصاویر بدون ترس از کاهش کیفیت آزمایش کنید. نتایج بصری می تواند عالی باشد و صرفه جویی بسیار زیادی دارد.

به تصاویر خود یک نام مناسب بدهید

گوگل می گوید که نام فایل می تواند سرنخ هایی در مورد موضوع تصویر به شما بدهد. سالهاست که به ما در مورد آن هشدار داده است. با این حال، در این مدت، پیشرفت هایی صورت گرفته است که گوگل را به سمت بهبود توانایی خود در تشخیص تصاویر سوق داده است.

اما موتورهای جستجو هنوز کامل نیستند، بنابراین شما باید درک تصاویر را برای آنها آسان کنید. البته، این به معنای بارگذاری بیش از حد آن با کلمات کلیدی نیست، بلکه به معنای قرار دادن نام های ساده و توصیفی فایل است.

از زیرنویس و یک متن جایگزین توصیفی استفاده کنید

متن جایگزین تصویر را توصیف می کند و همان چیزی است که مرورگر به افرادی که از صفحه خوان استفاده می کنند نشان می دهد. علاوه بر این، در صورت بروز مشکل در هنگام بازتولید تصاویر، مرورگر متن جایگزین را نیز نمایش می دهد.

هنگام انتخاب متن جایگزین، ایجاد محتوای مفید و آموزنده که کلمات کلیدی را به درستی در بر می گیرد و با زمینه صفحه همخوانی دارد، ضروری است. البته باید از پر کردن کلمات کلیدی در متن جایگزین اجتناب کنید.

یک نقشه سایت تصویری ایجاد کنید

گوگل تشخیص داده است که تصاویر منبع اطلاعاتی ضروری برای درک موضوع سایت شما هستند. اطمینان حاصل کنید که جزئیات بیشتری در مورد تصاویر ارائه کرده اید و از نقشه سایت برای تسهیل موتورهای جستجو برای یافتن آنها استفاده کنید.

افکار نهایی

سئو برای تصاویر موضوعی است که نکات زیادی برای پرداختن به آن وجود دارد و همانطور که گفتیم، گوگل اسناد زیادی را ارائه می دهد که می توانید از آنها بیاموزید. با این حال، به طور کلی، ما باید اطمینان حاصل کنیم که تصاویر می توانند به یک تجربه کاربری خوب، با کیفیت خوب، اما کاهش وزن تا حد امکان کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + هفده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟