مقیاس فاصله

مقیاس فاصله

مقیاس فاصله ای یک مقیاس عددی است که در آن اعداد به اشیاء به گونه ای اختصاص داده می شوند که فاصله های عددی مساوی در مقیاس نشان دهنده فواصل مساوی بین ویژگی های اشیاء مورد اندازه گیری است.

مقیاس فاصله - کالج نوین
مقیاس فاصله – کالج نوین

این مقیاس دارای تمام ویژگی های یک مقیاس ترتیبی است، اما همچنین به محقق اجازه می دهد تا تفاوت بین اشیاء را با هم مقایسه کند. این مقیاس با یک فاصله ثابت یا مساوی بین مقادیر مقیاس مشخص می شود. این بدان معناست که تفاوت بین هر دو مقدار معادل تفاوت بین هر دو مقدار مجاور یک مقیاس است. مانند تفاوت بین 1 و 2 در یک مقیاس با تفاوت بین 3 و 4 در مقیاس یکسان است.

رایج ترین مثال مقیاس درجه حرارت سانتیگراد است که در آن تفاوت بین مقادیر یکسان است. در مورد این ، فاصله بین توصیفگرها نیز مشخص است. زمان یکی دیگر از رایج ترین نمونه های مقیاس بازه ای است که در آن مقادیر مشخص، ثابت و قابل اندازه گیری هستند.

در مقیاس های ترتیبی، هیچ شروع ثابت یا یک نقطه صفر واقعی وجود ندارد، به این معنی که این مقیاس ها دارای ویژگی مبدا نیستند. به عنوان مثال، در مورد مقیاس دما، هیچ نقطه ای وجود ندارد که دما بتواند صفر شود. و بدون نقطه صفر واقعی، محاسبه نسبت ها غیرممکن است.

این مقاله را مطالعه کنید  برنامه ریزی جانشینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + دوازده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟