پنجره جوهری - کالج نوین

پنجره جوهری

پنجره جوهری مدل روانشناختی است که توسط جوزف لوفت و هرینگتون اینگهام ایجاد شده است که در مورد رابطه و درک متقابل بین اعضای گروه صحبت می کند. به عبارت دیگر، ابزار روان‌شناختی که به فرد کمک می‌کند تا رابطه‌اش با خود و سایر اعضای گروه را درک کند، پنجره جوهری نامیده می‌شود.

هدف از ایجاد پنجره جوهاری این است که فرد را قادر سازد تا با افشای اطلاعات درباره خود، اعتماد خود را با دیگران ایجاد کند و همچنین بداند که دیگران از طریق بازخورد چه احساسی در مورد خود دارند.

این مقاله را مطالعه کنید: گروه ضربت

پنجره جوهری
پنجره جوهری – کالج نوین

مدل پنجره جوهری از چهار ربع تشکیل شده است که رابطه کلی یک فرد با خود و سایر اعضای گروه را توضیح می دهد. این موارد به شرح زیر است:

خود باز: این ربع رفتار، انگیزه ها، نگرش ها، مهارت های دانشی یک فرد را نشان می دهد که از آن آگاه است و مایل است آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. خود باز به عنوان حالتی توصیف می شود که در آن فرد در مورد آنچه انجام می دهد، چگونه انجام می دهد و اهدافش با خود و دیگران رو به رو است.
خود کور: خود کور وضعیت فردی را نشان می دهد که دیگران او را می شناسند اما او را نمی شناسند. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یا سوژه‌ای از دوران کودکی خود ناخودآگاه از رفتار برخی شخصیت‌های مهم کپی می‌کند.
خود پنهان: این ربع از پنجره جوهری وضعیت فردی را نشان می دهد که برای او شناخته شده است اما برای دیگران ناشناخته است. این به طور کلی در افرادی دیده می شود که درونگرا هستند و دوست ندارند زندگی خصوصی خود را با کسی به اشتراک بگذارند. فرد احساسات، عقاید یا افکار خود را برای خود نگه می دارد و آن را در مقابل دیگران فاش نمی کند.
خود ناشناخته: خود ناشناخته حالت اسرارآمیز فردی است که نه او می شناسد و نه دیگران از آن خبر دارند. معمولاً احساسات، افکار یا ایده‌ها آنقدر در درون فرد فرو می‌روند که درک آن برای فرد و سایر افراد دشوار می‌شود.
نیاز نهایی این است که ربع خود باز را با هدف ایجاد یک رابطه مثمر ثمر با خود و همچنین با دیگران، به گونه‌ای که کار در هنگام کار به عنوان یک تیم به طور مؤثر انجام شود.

این مقاله را مطالعه کنید  تقاضا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟