ژورنال - کالج نوین

ژورنال

در دنیای حسابداری، ژورنال به کتابی اطلاق می‌شود که در آن تراکنش‌ها برای اولین بار ثبت می‌شوند و به همین دلیل به آن «کتاب ورودی اصلی» نیز می‌گویند.

در این کتاب، تمام معاملات تجاری معمولی به صورت متوالی وارد می شوند، یعنی به عنوان زمانی که ایجاد می شوند. پس از آن، تراکنش ها به دفتر کل، در حساب های مربوطه ثبت می شود. هنگامی که تراکنش ها در مجله ثبت می شوند، به عنوان ورودی های مجله نامیده می شوند.

طبق سیستم ثبت دوبار ثبت حساب، هر تراکنش بر دو طرف، یعنی بدهی و اعتبار، تأثیر می گذارد. بنابراین، معاملات طبق قوانین طلایی حسابداری در دفتر ثبت می شود تا بدانیم کدام حساب باید بدهکار و کدام حساب بستانکار شود. این مقاله را مطالعه کنید: چگونه یک مدیر خوب باشیم؟

ژورنال
ژورنال – کالج نوین

انواع مجله

دو نوع ژورنال وجود دارد:

ژورنال عمومی: نشریه عمومی روزنامه ای است که در آن یک واحد تجاری کوچک تمام معاملات تجاری روزانه را ثبت می کند
مجله ویژه: در مورد خانه های تجاری بزرگ، مجله در کتاب های مختلفی به نام مجلات ویژه طبقه بندی می شود. معاملات بر اساس ماهیت آنها در این مجلات ویژه ثبت می شود. این کتاب ها به عنوان کتاب های فرعی نیز شناخته می شوند. این شامل کتاب نقدی، کتاب روز خرید، کتاب روز فروش، دفتر قبض های دریافتنی، دفتر قبوض پرداختنی، دفترچه برگشتی، دفترچه برگشتی، دفترچه برگشتی و مجله مناسب است.
مجله مناسب برای وارد کردن تراکنش‌های غیر متداول مانند ورودی‌های باز، ورودی‌های بسته و ورودی‌های تصحیح استفاده می‌شود.

این مقاله را مطالعه کنید  اقتصاد

فرآیند روزنامه نگاری

فرآیند ثبت تراکنش ها در مجله Journalizing نامیده می شود. تراکنش ها به نحوی که انجام می شوند همراه با توضیح مناسب به نام «روایت» که مدخل را پشتیبانی می کند، در مجله ثبت می شود.

مراحل درگیر در فرآیند روزنامه نگاری به شرح زیر است:

شناسایی حساب ها: اولین و مهمترین مرحله در هر تراکنش مشخص، شناسایی حساب هایی است که تحت تأثیر آن قرار می گیرند.
تشخیص نوع حساب: پس از شناسایی حساب ها، نوع حساب مشخص می شود، یعنی حساب شخصی، حساب واقعی یا اسمی است.
بکارگیری قوانین طلایی حسابداری: قوانین بدهکار و بستانکار، یعنی قوانین طلایی حسابداری در مورد حسابهایی که تحت تأثیر معاملات قرار می گیرند، اعمال می شود.
طرف بدهکار و اعتبار مجله باید برابر باشد. برخی از تراکنش‌ها وجود دارند که در آنها خواهید دید که بیش از یک بدهی برای یک اعتبار واحد، بیش از یک اعتبار برای یک بدهی واحد یا چند بدهی و اعتبار برای یک ورودی وجود دارد. چنین مدخل هایی به عنوان ورودی مجله مرکب نامیده می شوند. با این وجود، مقدار کل بدهی و اعتبار در یک ورودی باید محاسبه شود.

قالب مجله

تاریخ: در این ستون تاریخ معامله را به همراه ماهی که معامله در آن انجام شده ذکر می کنیم. سال فقط یک بار در بالای صفحه نشان داده شده است و با هر تاریخ تکرار نمی شود.
مشخصات: این ستون حساب هایی را نشان می دهد که تحت تأثیر معامله قرار می گیرند، یعنی بدهکار یا بستانکار شده اند. در همان خط اول حسابی را می نویسیم که بدهکار است و سپس در سمت راست همان خط و ستون Dr. را می نویسیم که نشان دهنده Debit است.
در خط بعد، پس از جا گذاشتن مقداری فاصله، حسابی را می نویسیم که با حرف اضافه «to» شروع می شود. روایت کوچکی برای معامله مربوطه در سطر سوم آمده است که مدخل داخل پرانتز را توضیح می دهد و با کلمه «وجود» شروع می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  پیش بینی فروش

شماره کوپن: در این ستون عددی را که روی کوپن تراکنش مربوطه نوشته شده است وارد می کنیم.
L.F یا Ledger Folio: همانطور که می دانیم تراکنش های وارد شده در مجله سپس به دفتر کل، در حساب های مربوطه منتقل می شوند. در این ستون شماره صفحه مربوط به درج در دفتر ذکر شده است.
Dr. Amount: مبلغی که باید برای یک ورودی خاص بدهکار شود در همان خط نوشته می شود که در آن حساب بدهکار شده مشخص شده است.
Cr. مبلغ: مبلغی که باید برای یک ورودی خاص بستانکار شود، در همان خط، جایی که حساب اعتباری مربوطه نوشته می شود، نوشته می شود.
تمام ستون ها باید در زمان ثبت تراکنش در مجله پر شوند، به جز ستون برگه دفتر که هنگام ارسال تراکنش به دفتر کل پر می شود.

ورودی های مجله ممکن است به چندین صفحه گسترش یابد، و بنابراین هر دو ستون در انتهای هر صفحه جمع می شوند، با کلمه Total c/f، یعنی به جلو منتقل می شود. همچنین در ابتدای صفحه بعد، مبالغ موجود در ستون های بدهکار و بستانکار در صفحه قبل با عبارت Total b/f، یعنی آورده شده نوشته می شود. در نهایت، در صفحه آخر ورودی، مجموع بزرگ نوشته شده و ستون ها جمع می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 5 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟