دفتر کل - کالج نوین

دفتر کل

دفتر کل به دفاتر اصلی دلالت دارد که در آن همه حساب ها، یعنی شخصی، واقعی و اسمی نگهداری می شود. پس از ثبت تراکنش ها در ژورنال، تراکنش ها بر اساس عنوان طبقه بندی و گروه بندی می شوند و بدین ترتیب تمامی تراکنش های مشابه در یک حساب خاص ثبت می شوند.

قالب دفتر کل
یک حساب دفتر کل به شکل T است و دارای دو طرف است که در آن قسمت سمت چپ حساب نشان دهنده سمت بدهکار است، در حالی که قسمت سمت راست حساب، سمت اعتباری است. هر دو طرف از چهار ستون تشکیل شده است، همانطور که در نمونه زیر مشاهده می کنید:
فرمت دفتر کل

ارسال کردن
هنگامی که اقلام بدهکار و اعتبار از مجله به حساب های دفتر خاص منتقل می شود، این فرآیند به عنوان ارسال نامیده می شود. قوانین مربوط به ارسال دفتر به شرح زیر است:

دفتر کل
دفتر کل – کالج نوین

حساب‌های فردی در دفتر کل برای هر گروه، یعنی خرید، فروش، نقدی و غیره باز می‌شود و ورودی‌های مجله به حساب آن‌ها ارسال می‌شود.
باید در نظر داشت که نام حساب استفاده شده در دفتر کل باید همان نام حساب مورد استفاده در مجله باشد.
در ستون تاریخ، تاریخ معامله را وارد می کنیم.
هنگام ارسال ورودی‌ها در قسمت بدهی، پیشوند «به» را با حساب‌های مربوطه پست شده در ستون مشخصات اضافه می‌کنیم و پیشوند «by» با حساب‌های وارد شده در ستون مشخصات بخش اعتباری استفاده می‌شود.
وقتی نوبت به ارسال ورودی‌ها می‌رسد، حساب‌های بدهکار شده در مجله باید در دفتر کل بدهکار شوند، اما به حساب اعتباری مربوطه اشاره می‌شود.
حساب ها در پایان هر ماه یا سال مالی متعادل می شوند. و برای انجام این کار ابتدا هر دو طرف جمع می شوند و سپس تفاوت بین دو طرف مشخص می شود. به این تفاوت تعادل گفته می شود که به سمتی که کوتاه می آید اضافه می شود. هنگامی که طرف اعتباری بزرگتر از سمت بدهکار باشد، مانده اعتباری نامیده می شود که به عنوان “برای موجودی c/d” نشان داده می شود. از سوی دیگر، زمانی که طرف بدهی بیش از سمت بدهی باشد، به عنوان بدهی نامیده می شود. تعادل، که به عنوان “با تعادل c/d” نشان داده می شود. در اینجا، کلمه c/d به حمل پایین اشاره دارد. به همین ترتیب هنگام افتتاح حساب برای ماه یا دوره بعدی. موجودی موجودی بدهکار به عنوان “To Balance b/d” به سمت بدهی گرفته می شود و بالعکس. کلمه “b/d” به پایین آمدن گسترش می یابد.
در ستون برگ، شماره صفحه مجله ای را که ورودی از آن به دفتر کل ارسال می شود، وارد می کنیم.
ستون مبلغ با مقدار مربوطه در برابر ورودی پر می شود.
زیرمجموعه لجر
دفتر کل به دو دسته عمده تقسیم می شود: تقسیم دفتر

این مقاله را مطالعه کنید  سیستم ساعت استاندارد

دفتر کل شخصی: دفتر کل شخصی، به معنای دفتری است که جزئیات هر معامله مربوط به اشخاص مربوط به واحد حسابداری را ثبت می کند.
دفتر کل بدهکاران: بدهکاران افرادی هستند که کالا به آنها فروخته می شود. بنابراین، شامل حساب‌های تک تک بدهکاران تجاری واحد تجاری در این دسته می‌شود.
دفتر بستانکار: بستانکاران اشخاص یا شرکتی هستند که ما کالا را از آنها خریداری می کنیم. بنابراین، شامل حساب های اعتباردهندگان تجاری فردی شرکت تجاری می شود.
دفاتر غیرشخصی: دفتری که تمام ورودی های مربوط به دارایی ها، بدهی ها، درآمدها و هزینه ها را ثبت می کند. به دو دسته تقسیم می شود:
کتاب نقدی: کتابی است که شامل کلیه معاملات نقدی و بانکی است.
دفتر کل: دفتری که کلیه ورودی های مربوط به حساب واقعی و اسمی در آن ثبت می شود. به عنوان دفتر کل شناخته می شود. بیشتر به دو دسته تقسیم می شود:

دفتر  اسمی: حساب های دفتر مربوط به درآمدهایی از قبیل تهویه مطبوع فروش، اجاره بها دریافتی، تهویه مطبوع دریافتی، سود دریافتی، سود دریافتی و غیره و هزینه هایی مانند دستمزد، تهویه مطبوع، حقوق دریافتی، خرید تهویه مطبوع، تهویه مطبوع برق. تهویه مطبوع پرداختی اجاره، تهویه مطبوع با کمیسیون و غیره در این دسته قرار می گیرند.
دفتر  خصوصی: دفتری که در آن ورودی های مربوط به دارایی ها و بدهی ها درج می شود، دفتر کل خصوصی نامیده می شود.
لجر پادشاه همه کتاب ها است و به همین دلیل به عنوان دفتر ورودی نهایی نیز شناخته می شود که در آن مانده حساب هر حساب مشخص می شود. این به تهیه تراز آزمایشی و صورت مالی، یعنی حساب سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان نقدی کمک می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه مدیر شویم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟