حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت ، تعریف: به کاربرد دانش، فنون و مفهوم حرفه ای در تهیه اطلاعات حسابداری اطلاق می شود که به مدیریت سازمان در تدوین برنامه ها و خط مشی ها، کنترل عملیات سازمان، تصمیم گیری، بهینه سازی کمک می کند. استفاده از منابع، افشا به مدیریت و حفاظت از دارایی ها. مدیریت بر اساس استثنا

به عبارت دقیق تر، آن را می توان پردازش و ارائه داده های حسابداری و اقتصادی دانست، به طوری که در ارزیابی عملکرد مدیریت، تدوین استراتژی ها، انجام مقایسه، بودجه بندی، پیش بینی و غیره کمک می کند.

حسابداری مدیریت
حسابداری مدیریت – کالج نوین

حسابداری مدیریت چیست؟

به فرایند تجزیه‌وتحلیل، تفسیر و دسته‌بندی اطلاعات مختلف حسابداری یک سازمان گفته می‌شود که به منظور برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و ارزیابی یک سازمان توسط مدیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع یکی از مهم‌ترین خدمات حسابداری، حسابداری هزینه است.

حسابداری مدیریت
حسابداری مدیریت – کالج نوین

تاریخچه حسابداري مدیریت

این مقاله را مطالعه کنید  راهنمای نهایی برنامه ریزی استراتژیک

ویژگی های حسابداری مدیریت

سیستم تصمیم‌گیری: داده‌های مالی ارائه‌شده توسط حسابداری مدیریت، به مدیریت در چارچوب‌بندی سیاست‌ها و کمک به عملیات روزانه کمک می‌کند.
آینده نگری: حسابداری مدیریت آینده نگر است زیرا به برنامه ریزی و تصمیم گیری در مورد مسیر آینده کمک می کند.
اطلاعات کمی و کیفی: در حسابداری مدیریت، اطلاعات کیفی مربوط به عملکرد مدیران و سایر کارکنان نیز همراه با سایر داده های مالی مورد توجه قرار می گیرد.
بدون فرمت تنظیم شده: هیچ فرمت مشخصی برای افشای اطلاعات وجود ندارد. حسابداری مدیریت معمولاً اطلاعات را به شکلی ارائه می کند که برای مدیران و سایر کاربران به راحتی قابل درک باشد.
فعالیت اختیاری: این حسابداری الزاماً طبق اساسنامه الزامی نیست. در واقع این حسابداری بر اساس نیاز سازمان انجام می شود و از این رو می توان آن را به صورت هفتگی، ماهانه، فصلی، شش ماهه و غیره انجام داد.

حسابداری مدیریت
حسابداری مدیریت – کالج نوین

تکنیک های حسابداری مدیریت

ابزارها و تکنیک های زیر برای تصمیم گیری بهتر استفاده می شود:

برنامه ریزی مالی: برنامه ریزی مالی به فعالیت تصمیم گیری از قبل برای رسیدن به اهداف مالی مورد نظر اشاره دارد، یعنی فرآیند مدیریت امور مالی سازمان برای کسب حداکثر بازدهی. این شامل برنامه ریزی جریان نقدی، برنامه ریزی سرمایه گذاری، برنامه ریزی مالیاتی و غیره است.
تجزیه و تحلیل صورت های مالی: به فرآیند تجزیه و تحلیل داده های مالی سازمان برای تصمیم گیری منطقی اشاره دارد. این شامل تجزیه و تحلیل صورتهای مقایسه ای، تجزیه و تحلیل نسبت، تجزیه و تحلیل جریان نقدی، تجزیه و تحلیل روند و غیره است.
تکنیک های آماری و گرافیکی: تکنیک های آماری و گرافیکی مختلفی توسط مدیریت برای اتخاذ تصمیمات اقتصادی بهتر استفاده می شود. این تکنیک ها شامل کنترل کیفیت آماری، برنامه ریزی خطی، نمودار سرمایه گذاری و غیره است.
تکنیک های کنترل: هزینه یابی استاندارد و کنترل بودجه تکنیک هایی هستند که توسط مدیریت برای کنترل استفاده از منابع استفاده می شود.
گزارش دهی: حسابداری داده ها را پردازش کرده و در گزارش ها ارائه می کند تا اطلاعات مربوطه مورد نیاز مدیران را ارائه دهد.
بنابراین، داده های موجود با کمک حسابداری باید مرتبط و دقیق، ارائه شده در قالب قابل فهم، سازگار و قابل مقایسه باشد و در فواصل زمانی معین در دسترس باشد.

این مقاله را مطالعه کنید  اسناد کاری حسابرسی

برای این منظور، انتخاب اطلاعاتی که باید ارائه شود، سازماندهی اطلاعات و نحوه ارائه آن باید توسط حسابداری به دقت انتخاب شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟